W sobotę, 17 kwietnia miało miejsce największe sprzątające pospolite ruszenie w Polsce – czyli wielki finał ekologicznego projektu Operacja Czysta Rzeka. Do akcji gremialnie przystąpili mieszkańcy Wyszkowa i okolic, w tym ,,Rowerowy Patrol“ zorganizowany w ramach sztabu Fundacji Koherencja.
Pomysł na Operację Rzeka narodził się nad Bugiem. Początkowo akcja miała polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug i okolic. Szybko po jej ogłoszeniu okazało się jednak, że potrzeby nie dotyczą wyłącznie tego regionu, a chętnych do społecznej inicjatywy nie brakuje w całej Polsce – tak o akcji pisze pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia – Wydawca Magazynu ,,Kraina Bugu”. Do porządkowania rzek, brzegów, jezior i przyległych lasów przystąpiło ponad trzy tysiące osób zorganizowanych w 202 akcjach w całej Polsce.
Pomysł narodził się nad Bugiem, a mój rodzinny Wyszków to największe miasto leżące bezpośrednio nad rzeką w dzisiejszych granicach Polski. Reprezentowany był przez kilkanaście sztabów łącznie skupiających około 200 osób.
Moim skromnym wkładem był kilkunastoosobowy ,,Rowerowy Patrol” z nastawieniem na penetrację stanowisk wędkarskich, miejsc biwakowania itp. zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Pepisko oraz Społeczną Strażą Rybacką PZW Koło Wyszków, w ramach którego zebraliśmy kilkanaście worków śmieci.
Ideą tej ze wszech miar pożytecznej inicjatywy jest budowanie postaw ekologicznych, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się naszym codziennym nawykiem. Mimo iż skończyła się kolejna edycja Operacji Czysta Rzeka, pomysłodawcy i organizatorzy lokalni zachęcają do dbałości o czystość wokół nas – dla nas samych, jak i dla przyszłych pokoleń.
/Anna Król Fundacja Koherencja/
17 kwietnia na terenie Udrzyna odbyła się OPERACJA CZYSTA RZEKA 2021. To największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. Pomysł na Operację Rzeka narodził się nad Bugiem.
Początkowo akcja miała polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug i okolic. Szybko po jej ogłoszeniu okazało się jednak, że potrzeby nie dotyczą wyłącznie tego regionu, a chętnych do społecznej inicjatywy nie brakuje w całej Polsce. Do tej pory odbyły się dwie edycje: w roku 2019 i 2020.
Działania odbywają się w oparciu o Sztaby Lokalne. Na terenie gminy Brańszczyk akcja miała miejsce w dniu 17 kwietnia 2021 r. z inicjatywy Dariusza Okrzejskiego, Szefa Sztabu Lokalnego „Nasz Udrzyński Brzeg”. Sprzątano odcinek rzeki Bug i Tuchełki po stronie Udrzyna. Ze względu na pandemię i konieczność zachowania reżimu sanitarnego inicjatywa miała ograniczony charakter. Grupa sprzątających wolontariuszy liczyła ponad 20 osób, w podziale na 4 zespoły po 5 osób. Sprzątanie trwało prawie cztery godziny. Zebrano 80 worków śmieci. Do akcji włączyli się lokalni mieszkańcy, właściciele ogródków działkowych, sołtys Barbara Makowska wraz z Radą Sołecką, a także Urząd Gminy w Brańszczyku. Sekretarz Beata Wójcik i pracownicy utworzyli jeden zespół wolontariuszy.
Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Organizator, Dariusz Okrzejski, zapewnił dowóz zebranych śmieci do miejsca ich odbioru, a dla uczestników worki, rękawiczki i koszulki z logo akcji. Ponadto każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Urząd Gminy w Brańszczyku zapewnił odbiór zebranych śmieci, a dla uczestników słodki poczęstunek, wodę, maseczki i rękawiczki jednorazowe. Natomiast po zakończeniu sprzątania na uczestników czekały kiełbaski oraz ciepłe napoje, przygotowane przez Sołtysa i Radę Sołecką z Udrzyna.
/Gmina Brańszczyk/