Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu przy oprawie muzycznej Chóru Miejskiego LUX MEA na czele z dyrygent Moniką Szczęsną, którą odprawił ksiądz dziekan Dariusz Skwarski oraz wikariusz Piotr Cudny. Po Mszy nastąpił przemarsz ulicami miasta przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Sławomira Łagockiego oraz pocztów sztandarowych, które reprezentowała młodzież z placówek oświatowych z terenu gminy, strażaków, pszczelarzy i kół łowieckich. Harcerze z towarzystwa Skautowego Horn po raz kolejny podążali w korowodzie niosąc flagę Polski oraz pełnili wartę podczas Mszy Św.
Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk w swoim przemówieniu powiedział, że „udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Wyrazem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo”.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego zebrana podczas uroczystości publiczność miała niewątpliwą przyjemność wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu wspaniałych artystów z Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Filharmonii Narodowej i scen warszawskich w osobach: Katarzyny Laskowskiej – sopran, Bogdana Kuźmiuka – tenor, Roberta Szpręgiela- baryton, Andrzeja Wojdy – bas, Małgorzaty Piszek – akompaniament fortepianowy, Tadeusza Melona – skrzypce, Łukasza Bilińskiego – instrumenty perkusyjne oraz Ryszarda Nowaczewskiego – scenariusz, reżyseria i prowadzenie.
/Info/