Wieczór Patriotyczny Towarzystwa Przyjaciół Radzymina
Jest w Radzyminie jeden wieczór w roku, uświęcony tradycją od ponad trzech dekad, klimatem przywołujący dawne Polaków spotkania, kiedy mieszkańcy gromadzą się licznie, ażeby uczcić zmartwychwstanie Polski, okazać śpiewem serdeczne Ojczyzny umiłowanie, wznieść symboliczny toast za pomyślną przyszłość i wyrazić najszczersze swe życzenia dla Niej…
Mowa oczywiście o Wieczorze Patriotycznym Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, który odbył się jak co roku,
w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, w 104. rocznicę rozbrojenia Niemców w Radzyminie, a dokładnie
w czwartek 10 listopada o godz. 18:00, w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina.
Bezsprzecznie, jest to wyjątkowe, jeżeli nie najważniejsze wydarzenie w radzymińskim kalendarzu dorocznej, listopadowej celebry patriotycznej, bo od ponad trzech dekad inspirowane i organizowane oddolnie, z potrzeby serca, przez Zarząd i Członków wielce zasłużonego dla miasta, gminy i regionu Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
Tegoroczny Wieczór Patriotyczny, poprowadzony przez p. Jerzego Bertę odbył się przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali, w obecności kamer TVP 3 i licznie przybyłych gości.
Zgromadzeni jak zawsze obejrzeli film dokumentalny pt. „Drogi do niepodległości”, następnie odśpiewano Hymn Państwowy.
Okolicznościowe „słowo o Ojczyźnie i życzenia dla niej” wygłosił Prezes TPR p. Jan Wnuk. Płomienne słowa cenionego historyka, a zarazem Honorowego Obywatela Radzymina, wypowiedziane jak zwykle z głębi serca i jak zawsze bez kartki, wprowadziły słuchaczy w nastrój wzruszenia i dumy, wywołując w każdym „dreszcz patriotyzmu”.
Z głębi serc zgromadzonych popłynęła także „Pieśń Przyjaciół Radzymina”, popularnie zwana „Kropką”, która staje się coraz lepiej znana nie tylko wśród radzyminiaków.
Modlitwę za Wszystkich, którzy na przestrzeni wieków oddali życie za Ojczyznę poprowadził wikary Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego ks. Łukasz Sikorski, a przejmujący apel ks. prał. Tadeusza Osińskiego – kapelana ŚZŻAK Okręgu Warszawa-Wschód wezwał zebranych do przemyśleń nad tym, jak ważne dla naszego pokolenia są słowa: Wolność i Niepodległość, a także jaką wymowę ma wciąż aktualne credo z powstańczych sztandarów: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
W tym roku, po raz pierwszy rozbrzmiała w sali koncertowej „Litania Patriotyczna”, odczytana przez jej autorkę p. Hannę Grzegorek.
Z ostatnimi słowami „Litanii…” doskonale korespondowało wspólne odśpiewanie pieśni „Marsz I Brygady”, która zabrzmiała niezwykle przejmująco.
Wyjątkowym punktem programu tegorocznej wieczornicy stała się ceremonia uhonorowania Towarzystwa Przyjaciół Radzymina zaszczytnym wyróżnieniem – Krzyżem Służby Niepodległości. (Odznaczenie, którym udekorowano sztandar TPR przyznane zostało przez Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego).
Niezapomnianych wrażeń dostarczył publiczności program artystyczny pt. „Chcemy bezpiecznie doczekać późnych lat” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Eleonory Czartoryskiej, przygotowany pod kierunkiem pań: Lidii Banasiak, Agnieszki Wardakowskiej, Olgi Karasek i Justyny Abramczyk.
W trakcie zachwycającego występu młodzieży z radzymińskiej „Dwójki” obejrzeliśmy mazura, poloneza i przecudnego „pantomimicznego” walca, przywołującego skojarzenia z obrazem Artura Grottgera „Pożegnanie
powstańca”.
(Na podkreślenie zasługuje fakt, że uczniowie wystąpili w wypożyczonych strojach z epoki, a scenariusz całego widowiska oparty został o treść książki „Opowieść radzymińska…”, wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina).
Młodzi artyści za piękny występ otrzymali owacyjne brawa i słodycze, a nauczyciele i dyrekcja podziękowanie w formie okolicznościowego dyplomu dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. E. Czartoryskiej, który na ręce Dyrektor p. Hanny Baryłki przekazał osobiście Prezes TPR p. Jan Wnuk.
Tego wieczoru podobne podziękowania, za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia otrzymali uczniowie
Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. inż. Cz. Nowaka, a także p. Karina Sochacka – właścicielka Saloniku Prasowego „Szpilka” za współpracę, rozpowszechnianie publikacji i promocję działalności Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
Ostatnia część programu Wieczoru Patriotycznego, czyli wspólne śpiewanie pieśni narodowych prowadzone przez p. Hannę Grzegorek i uczniów Sekcji Muzycznej Biblioteki pod kierunkiem i przy akompaniamencie p. Marka Stachewicza, jak zawsze okazało się wydarzeniem „dopiętym na ostatni guzik”, w którego przygotowanie Pani Hanna nie tylko włożyła całe serce, ale też poświęciła sporo czasu, a nawet zdrowia (doświadczając w trakcie jednej z prób groźnego wypadku zakończonego złamaniem obojczyka).
Patriotyczne karaoke przeplatane anegdotycznymi opowieściami o przeszłości i ukazujące życie w pułkach kawaleryjskich to już stała pozycja, na którą wyczekuje wiele osób kochających śpiewanie i nie tylko. Bardzo dobrze znają słowa: „Polska – Ojczyzna – Patriotyzm”, bo nie trzeba być radzyminiakiem, aby kochać polskie pieśni patriotyczne, zwłaszcza legionowe.
(Ci, którzy zostali i śpiewali zasłużyli na tym większe brawa i słowa uznania, że udowodnili, iż pieśń legionowa może wygrać nawet z ulubionymi serialami telewizyjnymi 🙂
Pomiędzy piosenkami wypowiedziane zostały słowa przesłania w imieniu śpiewającej młodzieży: „Ojczyzno! Oby nikt nigdy więcej nie chciał i nie musiał dla Ciebie umierać. Aby każdy chciał dla Ciebie żyć i pracować”. A na zakończenie salę wypełniła rubaszna, wesoła, biesiadna pieśń „Więc pijmy wino, Szwoleżerowie”.
Zwieńczeniem Wieczoru Patriotycznego był toast „Szczęść Boże Ojczyźnie miłej!” wzniesiony za pomyślną przyszłość Polski przez Prezesa TPR p. Jana Wnuka, okolicznościowy tort oraz rozmowy przy poczęstunku w foyer, którego profesjonalną i miłą obsługę zapewnili jak zawsze niezawodni uczniowie klasy kelnerskiej Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych.
W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Radzymina dziękujemy Dyrektorowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin p. Arturowi Laskowskiemu, Akustykowi p. Jakubowi Kwaśniewskiemu oraz Pracownikom Biblioteki za współudział w przygotowaniu Wieczoru Patriotycznego. Serdecznie dziękujemy p. Markowi Stachewiczowi za akompaniowanie naszym śpiewom i przygotowanie młodych wokalistów. Najgorętsze podziękowania kierujemy do uczestników.
Dziękujemy Państwu za to, że byliście do końca, śpiewaliście do końca,
a nade wszystko za to, że kochacie Polskę i Radzymin!
/Hanna Grzegorek, R.L.
foto: G. Jeleń, Z. Pachulski/