ggg ggg ggg

„To jest ofiara, która przez dziesięciolecia była wymazywana i przemilczana”

Tymi słowami zwracał się burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” do mieszkańców zebranych 1 marca 2017 r. pod pomnikiem poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej na rogu ulic 3 Maja i S. Dubois.

 

DSCF4112

 

Uroczystości w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęto już wcześniej, gdyż już 26 lutego w niedzielę odbył się bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, a 28 lutego zaprezentowano wystawę zdjęć pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Żołnierz Niezłomny” w ZS Nr 1 ul. R. Rubinkowskiego 8.
Organizatorami obchodów w dniu 1 marca 2017 r. byli: Starosta Ostrowski i Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka. Wojskową asystę honorową zapewnił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa, którego żołnierze wraz z harcerzami z 29. DH „Pogodni” pełnili wartę honorową przy pomniku poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Pomnik na rogu ulic 3 Maja i S. Duboisa został odsłonięty w 2015 r. i od tego czasu jest miejscem uroczystości oraz obchodów upamiętniających poległych, zamordowanych, znanych i nieznanych Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Ostrowskiej.
W uroczystościach udział wzięli: rodziny Żołnierzy Niezłomnych, mieszkańcy miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, szefowie instytucji rządowych i samorządowych, wójtowie gmin z powiatu ostrowskiego, radni miasta i powiatu, dyrektorzy miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe, uczniowie i przedszkolaki, harcerze, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz ze strony gospodarzy – wicestarosta Urszula Wołosiewicz i burmistrz Jerzy Bauer.
Rozpoczęto obchody od powitań zebranych pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości. Został odegrany Hymn Polski, a następnie głos zabrał burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Przedstawił pokrótce tło historyczne wydarzeń, które 70 lat temu doprowadziły do bezprecedensowego zrywu żołnierzy organizacji podziemnych i młodych ludzi świadomych zagrożenia dla wolności Polski przez reżym sowiecki. Wtedy przeciwstawili się komunistycznym władzom w całej Polsce i tu w Ostrowi Mazowieckiej, o czym świadczy 250 nazwisk umieszczonych na pomniku – żołnierzy poległych w walkach i zakatowanych w więzieniach UB. W przemówieniu podkreślał, jak ważne jest przywracanie pamięci o ważnych kartach w historii narodu polskiego. „Nie godzimy się nazywać zło dobrem” – zwracał się do zebranych. Działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego na terenie Ziemi Ostrowskiej od zakończenia II wojny światowej aż do połowy lata pięćdziesiątych XX wieku zasługuje na uznanie.
– To jest ofiara, którą dzisiaj przypominamy i w jakimś wymiarze z nią się utożsamiamy. To jest ofiara, która przez całe dziesięciolecia była wymazywana z naszej pamięci. Ci, którzy stanęli do walki po wejściu Armii Czerwonej i NKWD, w propagandzie komunistycznej byli nazywani bandytami. A stanęli do walki o niepodległe Państwo Polskie przeciw narzuconej moskiewskiej władzy – mówił burmistrz Jerzy Bauer.
Na film z wypowiedzią burmistrza Jerzego Bauera i fragmenty uroczystości zapraszamy na naszą stronę internetową www.kurier-w.pl lub yutube: kurierwtygodnik.
Apel Poległych w swojej przejmującej formie został zakończony oddaniem salwy honorowej przez żołnierzy z Komorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych> Następnie po przejściu ulicami Ostrowi Mazowieckiej oddano hołd i złożono wiązanki przy popiersiu rotmistrza Witolda Pileckiego usytuowanym przy Zespole Szkół Nr 1.
W intencji Żołnierzy Niezłomnych odprawiona została Msza Święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP za poległych, zmarłych i zamordowanych uczestników antykomunistycznego ruchu oporu. Uroczystości zamknął koncert patriotyczny pt. „Polskie drogi do wolności” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto, który odbył się w sali widowiskowo-kinowej MDK. Artyści zaprezentowali niezwykle wzruszający program, który był wokalno-aktorską narracją o polskiej walce o wolność w drugiej połowie XIX w. i pierwszej połowie XX w. Usłyszeliśmy m.in. „Pierwszą Brygadę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Taki kraj” Jana Pietrzaka, „Czarną Sukienkę”
Konstantego Gaszyńskiego, „Czerwone maki na Monte Cassino” Feliksa Konarskiego, a także szczególnie dedykowane Żołnierzom Wyklętym „Wilki” Zbigniewa Herberta, „Panie Generale” Haliny Mlynkowej, „Obławę” Jacka Kaczmarskiego oraz „Biały Krzyż” Janusza Kondratowicza.
W dniach 2-10 marca będzie też można obejrzeć w ratuszu wystawę pt. „Żołnierze podziemia niepodległościowego w fotografii” przygotowaną z materiałów i zdjęć z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
/Janina Czerwińska/

 

 

Galeria Zdjęć

 

2 007 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XIII Bal Charytatywny CARITAS

Wspaniały, fantastyczny, super, tak o tegorocznym już XIII Balu Charytatywnym CARITAS, wyrażali się jego uczestnicy.     25 lutego 2017...

Zamknij