20 października 2019 roku odbyło się odsłonięcie pomnika Kurpia Białego w Osuchowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą celebrował ksiądz proboszcz Waldemar Grzeszczuk. Przy pomniku, licznie zgromadzeni mieszkańcy Osuchowej i zaproszeni goście odśpiewali Hymn Narodowy.
Pomnik został poświęcony i odsłonięty. Biało- czerwoną wstęgę przecięli: sołtys Osuchowej Iwona Kornet, ks. Waldemar Grzeszczuk i Artur Szydlik. Uroczystość ze swadą poprowadził Grzegorz Szydło. Artur Szydlik w swoim wystąpieniu opowiedział o idei pomnika oraz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania i obecnego święta.
Trzeba nadmienić, że wszyscy wykonawcy zrzekli się wynagrodzenia za pracę przy pomniku, a materiały zostały zakupione ze składek pieniężnych mieszkańców Osuchowej oraz osób z Osuchową związanych. Warto dodać, że do materialnej realizacji pomnika w Osuchowej przyczynił się Robert Rogowski, a autorem idei pomnika w sensie artystycznym – Artur Szydlik. Ogromny wkład pracy budowlanej wnieśli Edward Stankiewicz i Piotr Piórkowski, a organizacyjny – Aneta Sitek.
Przepiękny patriotyczny występ słowno- muzyczny zaprezentowały dzieci i młodzież z miejscowej szkoły, ubrane w tradycyjne ludowe stroje. Do ich zaangażowania dołączyć należy pracę rodziców i nauczycieli: Martyny Łuczkowskiej, Zofii Relugi, Małgorzaty Samsel i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. Jastrzębowskiego Marioli Kukuć. Na gitarze akompaniował artysta muzyk Adam Depta. Aprobatę dla pomnika oraz szacunek dla kultury kurpiowskiej i lokalnego patriotyzmu wyrazili w swoich przemówieniach: burmistrz Ostrowi Maz. Jerzy Bauer i wójt Gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk. Prace logistyczne i reprezentacyjne wykonali panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, na czele z prezesem OSP Jackiem Dawidczykiem, a uświetnieniem imprezy był zlot motocyklowy zorganizowany przez Andrzeja Gocała. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani pyszną grochówką. Święto Kurpia Białego przebiegło w miłej, sympatycznej atmosferze oraz przy słonecznej pogodzie.
Pomnik Kurpia Białego to prawie czterometrowa kompozycja wykonana z materiałów murarsko- budowlanych, podzielona na dwie części: cokół z czerwonej cegły oraz rzeźba siedzącej białej postaci. Rzeźba wykonana na podstawie ludowych drewnianych świątków Jana Szydlika (1949-2000)- według pomysłu i aranżacji Artura Szydlika. Dopełnieniem są umieszczone na cokole stalowe napisy: KURP BIAŁY i rok 2019 oraz rzeźba kota (szacunek dla zwierząt).
Pomnik Kurpia Białego jest wyrazem czci dla historii i tradycji osadnictwa kurpiowskiego na ziemiach Osuchowej. To wyraz dziękczynienia dla Przodków oraz miłości do naszej Małej Ojczyzny. Jednak nie jest to tylko pomnik osuchowski – wszak Puszcza Biała rozciąga się od Pułtuska, poprzez Wyszków do Ostrowi Mazowieckiej. Jest to pomnik każdego, kto Kurpiem się czuje, kto utożsamia się z tą ziemią i jej kulturą. Osuchowa i region Puszczy Białej to część naszej Wielkiej Ojczyzny- Polski, dlatego pomnik w swoim wyrazie tworzy barwy narodowe (rzeźba biała- cokół czerwony). Forma pomnika jest uproszczona i zsyntetyzowana, jest znakiem- ucieleśnieniem naszego regionu, nawiązuje do otaczającej rzeczywistości a jednocześnie, poprzez wewnętrzną plastyczność jest odrealniona. Zabieg ten powoduje wytworzenie SYMBOLU.
A tak pomnik Kurpia opiniował Arkadiusz Michalik (artysta grafik i malarz, pedagog):
,,Kurp jest zadumany nad minionymi czasami a jednocześnie zasłuchany w przyszłość. Surowa forma plastyczna nadaje postaci monumentalizmu i wielkości w każdym ujęciu. Czuje się w niej troskę o losy ludzi i regionu. Ludowość rzeźby nie wiąże się z ludycznością, zabawą, ale daje do myślenia
o sprawach ważnych w życiu człowieka. W sensie plastycznym wykonana jest wedle zasad formalnych, które tym samym potęgują ujęcie dobrej rzeźby. Nadbudowa tematu i treści- innymi słowy- historii, w połączeniu z okolicznością plastyczną dają dzieło! W tym wypadku dzieło pomnikowe.”
Warto odwiedzić ten region Puszczy Białej…
/Andrzej Sokolutnik/