ggg ggg ggg

Oddawali życie za wolną Polskę – naszym obowiązkiem o tym nie zapomnieć

1 marca 2016 r. w Ostrowi Mazowieckiej niezwykle uroczyście oddano hołd Żołnierzom Wyklętym – Żołnierzom Niezłomnym.

 

dsc_4149

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP. Data obchodów ustalona na dzień 1 marca nie była przypadkowa. Właśnie 1 marca w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego oraz kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku walkę Armii Krajowej z okupantem, tyle, że z kolejnym – komunistyczną Rosją. Pułkownik Ciepliński był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, przywódcą IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany przez UB w listopadzie 1947 r. Walka i losy, często niezwykle tragiczne wielu tysięcy członków zbrojnych organizacji niepodległościowych, walczących po II wojnie światowej z organami komunistycznego państwa, dopiero od niedawna doczekała się ujawnienia i odkłamania, przywrócenia pamięci.
W Ostrowi Mazowieckiej uroczystości, które wspólnie zorganizowały samorządy: powiatu i miasta Ostrowi Maz. rozpoczęły się pod pomnikiem poświęconym pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Ziemi Ostrowskiej, którego odsłonięcie na rogu ulic 3 Maja i S. Dubois świętowaliśmy w listopadzie 2015 r. Aby uczcić pamięć żołnierzy bohatersko walczących i ginących w walce o niepodległość licznie zebrali się m.in.: rodziny Żołnierzy Niezłomnych, mieszkańcy miasta i powiatu, poczty sztandarowe, uczniowie, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, rekonstruktorzy historyczni, przedstawiciele organizacji kombatanckich, pozarządowych, klubów sportowych i instytucji, wójtowie gmin z powiatu ostrowskiego, radni miasta i powiatu. Zebranych przywitali gospodarze uroczystości – starosta Zbigniew Kamiński i burmistrz miasta Jerzy Bauer.
– W chwili obecnej trwa w Polsce proces przywracania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – mówił burmistrz Jerzy Bauer.
– 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W listopadzie 2015 roku Ostrów Mazowiecka dołączyła do grona miast, które żołnierzy podziemia niepodległościowego uczciły pomnikiem. Patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda. – dodał burmistrz. Jak podkreślił na pamiątkę tego wydarzenia, przy pomniku została przygotowana wystawa zdjęć przypominających o tym wydarzeniu, która będzie ekspozycją stałą.
Następnie pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze oraz zebrani przemaszerowali do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Mszę świętą w intencji Żołnierzy Niezłomnych i Ojczyzny sprawowali kapłani z obu dekanatów ostrowskich. Przewodniczył jej proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP ks. dziekan dr Jan Okuła. Proboszcz parafii p.w. Świętego Jozafata ks. płk Sławomir Niewęgłowski odczytał treść ostatniego grypsu, jaki pułkownik Łukasz Ciepliński napisał do swojego syna Andrzeja, będąc w celi więzienia na warszawskim Mokotowie:
– Cieszę się, że będę zamordowany, jako katolik, za wiarę świętą, jako Polak, za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.
Po mszy zebrani udali się pod pomnik płk. Witolda Pileckiego usytuowany przy Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (przy ul. R. Rubinkowskiego 8), gdzie odbyło się złożenie kwiatów oraz część artystyczna w wykonaniu młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Występ poświęcony był żołnierzom niezłomnym, pokazując ich heroizm w walce o wolność Ojczyzny oraz wielką miłość do niej, oddanie i niezłomność. W ZS Nr1, gdzie odbywały się uroczystości, można było obejrzeć wystawę poświęconą patronowi tej szkoły – Rotmistrzowi Pileckiemu.
Głównym obchodom towarzyszyły wydarzenia upamiętniające żołnierzy wyklętych: – 21 lutego II Rajd Rowerowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej oraz 28 lutego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W dniach 1 – 3 marca zaproszono mieszkańców do ostrowskiego kina na film pt. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, inspirowany dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych Żołnierzy Wyklętych. 6 marca młodzież z Gimnazjum Publicznego Nr1 przygotowała spektakl poświęcony żołnierzom wyklętym pt. „Pamiętać, to nasz obowiązek”.
Więcej o niezłomnych żołnierzach można dowiedzieć się w publikacji „O żołnierzach wyklętych Powiatu Ostrowskiego” – opracowanie zamieszczone jest na stronie internetowej Starostwa Ostrowskiego.
/oprac. J.Cz./

 

Galeria Zdjęć

1 758 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Dzień 1 marca od 2011 roku stał się szczególny dla narodu polskiego, gdyż obchodzimy wówczas Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pierwotnie...

Zamknij