1 marca 2022 r., kolejny rok obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce, a szczególnie uroczyście świętowała Ostrów Mazowiecka.
Ostrowskie obchody po raz kolejny zorganizowały władze miasta, gminy i powiatu: Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek oraz Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek. W wielu punktach uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej, samorządowcy, radni miejscy, wójtowie gmin, służby mundurowe, nauczyciele, dyrektorzy miejskich instytucji, harcerze oraz poczty sztandarowe ze szkół. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy ZS1, gdzie kilka słów skierował do zebranych burmistrz Jerzy Bauer podkreślając rangę tych obchodów i pamięć, którą jesteśmy winni walczącym w obronie wolności tak jak honorowany w tym dniu żołnierz upamiętniony tym pomnikiem. Następnie delegacje przeszły do centrum miasta, pod pomnik Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej, odsłonięty w 2015 roku stojący na roku ulic 3 Maja i S. Duboisa. Pięknie wyglądały w ten słoneczny dzień 1 marca 2022 r. przybyłe poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy i delegacje. W pełnym powagi wystąpieniu o naszej heroicznej i krwawej przeszłości Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej mówił, dlaczego właśnie w tym dniu i w tym miejscu się spotykamy. Jak powiedział: „To paradoks, że dziś oddajemy cześć i chwałę i wdzięczność żołnierzom, którzy oddali życie za wyzwolenie od wschodniego sąsiada Rosji i dziś kolejny dzień inwazji na niepodległą Ukrainę – budzą się skojarzenia… teraz Ukraina i zwykli obywatele stanęli do walki o swoją niepodległość i również z imperialistyczną Rosją”.
Burmistrz miasta Jerzy Bauer podkreślił, iż podtrzymywanie świadomości narodowej jest istotne szczególnie teraz, kiedy tak blisko nas – na Ukrainie, trwa wojna. Tak jak wtedy w Polsce wielu mówiło, że walka naszych żołnierzy jest niepotrzebna i bezsensowna, ale ta tężejąca obrona na Ukrainie nie jest przypadkiem: „Wielka musiała być praca, aby mieszkańcy, Ukraina stanęła do walki z Rosją”. Nie wiemy, co będzie dalej, ale musimy sobie uświadomić, że nasze działania muszą być podtrzymywane, muszą być na nowo przemyślane i muszą być konsekwentnie prowadzone. Bałamutne tezy o bezpieczeństwie to jest teoria nieodpowiadająca naszej rzeczywistości – podkreślał Burmistrz Jerzy Bauer.
Właśnie teraz zdajemy egzamin, jako naród, bez wahania pomagając osobom potrzebującym pomocy. Pielęgnowanie pamięci o ważnych dla Polski wydarzeniach ma niezwykle duży wpływ na budowanie postaw patriotycznych; Żołnierze Wyklęci pozostają wzorem niestrudzonej walki o niepodległą Polskę.
Delegacja po złożeniu kwiatów udała się do Kościoła Parafia Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji poległych oraz pokoju na świecie i uczczono pamięć Niezłomnych. Ks. prał. dr Jan Okuła w okolicznościowym kazaniu przywołał fakt, iż historia często się powtarza, ale to od nas zależy, jak będziemy reagowali na sytuacje kryzysowe – Polska nigdy nie ucieka przed walką o słuszne sprawy. Nie inaczej jest w świetle aktualnej sytuacji na Ukrainie – z zaangażowaniem niesiemy pomoc tym, którzy jej potrzebują.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2001 roku. Od tego czasu 1.03 w całej Polsce oddajemy im hołd, wyrażając wdzięczność i uznanie dla ich patriotyzmu, niezłomnej postawy oraz wytrwałej walki z rosyjskim najeźdźcą. 1 marca nie jest datą przypadkową: pierwszego marca 1951 r., po pokazowym procesie, strzałem w tył głowy na warszawskim Mokotowie zamordowano 7 przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pomordowani to: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel, czyli skład ostatniego kierownictwa ogólnopolskiej konspiracji od 1945 r. Ustanowienie święta było jedną z ostatnich inicjatyw ŚP. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
/oprac. J.Cz./