ggg ggg ggg

Obchody Zaślubin Polski z Morzem w Wyszkowie

Tegoroczne obchody Zaślubin Polski z Morzem w Wyszkowie przebiegały w kilku etapach. Przed częścią oficjalną przedstawiciele wyszkowskiego oddziału Ligii Morskiej i Rzecznej na czele z prezes Elżbietą Kasińską, goście i przedstawiciele samorządu gminnego oraz powiatowego złożyli wieńce pod Pomnikiem Ludziom Morza przy ul. Strażackiej w Wyszkowie. Następnie w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbyła się część oficjalna oraz artystyczna.

W Wyszkowie 22 lutego 2020 r. odbyły się obchody z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku i 75. rocznicy Zaślubin z Bałtykiem w Kołobrzegu. Organizatorami uroczystości byli: prezes Oddziału w Wyszkowie Ligii Morskiej i Rzecznej Elżbieta Kasińska oraz burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Uroczystość honorowym patronatem objęli : burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski i burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Zebranych pod pomnikiem przy ul. Strażackiej oraz później w sali WOK „Hutnik” przywitała prezes Elżbieta Kasińska. Do Wyszkowa na uroczystości przybyli m.in.: burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, reprezentujący Panią Prezydent wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kołobrzegu Antoni Szarmach, reprezentujący Prezesa LMiR wiceprezes Ligii Morskiej i Rzecznej Marek Padjas, przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie Elżbieta Piórkowska, a burmistrza Wyszkowa reprezentowała z-ca burmistrz Aneta Kowalewska.
Przybyli również: Sławomir Jodełka (wcielający się w główną postać zaślubin Polski z morzem – generała Józefa Hallera), Honorowi Obywatele Wyszkowa – płk pil. Janusz Decewicz i płk Franciszek Bieganowski, starosta wyszkowski Jerzy Żukowski, wicestarosta Leszek Marszał, płk pil. Czesław Łaszuk (reprezentujący Burmistrza Nowego Dworu Jacka Kowalskiego), radna Sejmiku Mazowieckiego Joanna Bala, przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak, komandor Dariusz Rębiś, komandor Marek Czarnecki dowódca Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, ligowcy z Kołobrzegu na czele z prezesem Antonim Szarmachem i ze Słupska z prezesem Janem Wildem. Obecni byli: Kapelan Krajowy LMiR ks. dr Waldemar Krzywiński, dziekan Dekanatu Wyszkowskiego ks. dr Zdzisław Golan,
dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Wołominie Anna Rakoczy, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej z admirałem Markiem Głowackim, Stowarzyszenie Lotnictwa Polskiego w osobie płk pil. Kazimierza Karpińskiego, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego na czele z płk pil. Henrykiem Czyżykiem, Oddział Warszawsko- Mazowiecki Seniorów Lotnictwa z płk dypl. pil. Janem Urbaniakiem, Stowarzyszenie Promocja 77 Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej z gen. dyw. nawigatorem Zbigniewem Galcem, Związek Piłsudczyków z prezesem Sylwestrem Raniszewskim, Związek Harcerstwa Polskiego z Adrianem Janczakiem, Jerzy Dąbrowski nestor wyszkowskiej LMiR, Maciej Paradowski, Klub Żeglarski Spinaker, przedstawiciele Poczty Polskiej: Jadwiga Kowalczyk oraz Włodzimierz Belak.
Elżbieta Kasińska – prezes Oddziału Wyszkowskiego LMiR w swojej wypowiedzi podkreślała, że związek Wyszkowa z morzem jest od lat bardzo mocno związany: „Jest to dla nas niesamowite, że miasto śródlądowe stara się utrzymać więź z morzem”. Wspominała jak ważne okazało się przepłynięcie tratwą, za sprawą pasjonatów ze Spinakera, do Kołobrzegu. Następnie głos zabrała Hanna Pruchniewska burmistrz Pucka, które jak mówiła dzieli 372 km od Wyszkowa, ale obie społeczności są związane ze sobą. Antoni Szarmach mówił o niezwykłym pomyśle, jakim było przypłyniecie masztu na tratwie „Pielgrzym” z Wyszkowa i zapewnił, że podobny stanie w Pucku. Prezes Związku Piłsudczyków w Wyszkowie Sylwester Raniszewski podarował oddziałowi Ligii kopie czasopisma „Żołnierz Polski” z 1920 r.
Następnie zebrani obejrzeli prezentację filmową z rejsu „Od Tatr do Bałtyku”, a zaraz potem wręczono Medale 100- lecia w podziękowaniu za wsparcie działalności LMiR dla: Rewii Dziecięcej Sylaba, Adama Janusa, Pawła Trzcińskiego prezesa Firmy Pomelak, Hanny Pruchniewskiej burmistrz Pucka, Anety Kowalewskiej z-cy Burmistrza Wyszkowa, Wojciecha Chodkowskiego i Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Paweł Różański za wykonanie 100. łączności na 100-lecie Polski został uhonorowany medalem za zasługi dla LMiR.
Na zakończenie obchodów zaproszono uczestników do wysłuchania koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncert rozpoczęto od „Hymnu do Bałtyku” inicjującego część patriotyczną koncertu, by przejść do repertuaru bardziej rozrywkowego.
/Janina Czerwińska/

3 503 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ferie za nami

Dzieci i młodzież z Mazowsza właśnie zakończyły dwutygodniowy okres Ferii Zimowych. Choć wiele osób wyjeżdżało na zimowe szaleństwa, to ci...

Zamknij