ggg ggg ggg

Obchody Święta Niepodległości oraz sesja nadzwyczajna

W bieżącym roku obchody Święta Niepodległości w Łochowie nie były zbyt tłumnie obchodzone i radosne. Jednak mieszkańcy i władze samorządowe godnie uczciły 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

11 listopada 2015 r. w asyście pocztów sztandarowych odbyła się uroczystość upamiętnienia tej wyjątkowej dla Polaków daty i wydarzenia pod niedawno oddanym pomnikiem mjr Heronima Piotrowskiego ps. „Jur” na terenie Parku Dębinki (naprzeciwko Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki).
Złożono wieńce, wiązanki kwiatów, zapalono znicze – oddano hołd tym wszystkim, dla których wolność i niepodległość Ojczyzny była najważniejszą wartością. Za Polskę oddali swoje życie i wtedy, gdy trwała w zaborach przez 123, potem, gdy odzyskała niepodległość dzięki synom swojego narodu, tym zwykłym żołnierzom i tym „wyklętym” jak mjr Heronim Piotrowski, wybitnym, jak Ignacy Jan Paderewski.
Święto Niepodległości w Łochowie było okazją do uhonorowania mieszkańców za ich zasługi dla swojej ziemi wyjątkowymi medalami – Medalem Heleny i Ignacego Paderewskich, które od kilku lat przyznaje kapituła powołana przez samorząd Gminy Łochów. Po obchodach pod pomnikiem zebrani udali się do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
Ogłoszono decyzję Kapituły Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w składzie: Urszula Kalinowska, Ryszard Gajewski, Stanisław Grądzki, Małgorzata Kozioł, Artur Lis, Andrzej Suchenek, Małgorzata Siuchta, która po zapoznaniu się z przedstawionymi wcześniej kandydaturami, medale przyznała.

12238420_762432037233959_4762830171714949344_o
Honorowy Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich pośmiertnie otrzymał Pan Marian Dzięcioł. Postać i zasługi nagrodzonego przedstawiła Urszula Kalinowska:
„ Ś.p. Marian Dzięcioł był Burmistrzem, który zajmował się nie tylko swoją gminą, ale też brał odpowiedzialność za powiat i region. Był Burmistrzem zajmujący się ważnymi sprawami dla miasta i gminy, ale również tymi drobnymi, dotykającymi poszczególnych mieszkańców. On był jednym z tych rycerzy wolności i niezależności samorządowej, którzy walczyli na co dzień o rozwój swoich gmin. Walce tej poświęcił ponad 23 lata swego życia. Wśród wybitnych łochowian są tacy, których dzieło życia stanowi rodzaj dialogu toczonego z głosem minionych pokoleń. Jakże często to spojrzenie wstecz służy kontynuacji nieprzemijających, uniwersalnych wartości. Postacią zaangażowaną w taki dialog z przeszłością naszej „Małej Ojczyzny” był niewątpliwie Marian Dzięcioł – Burmistrz Łochowa. Ten pojedynczy ludzki los stał się przykładem nowego postrzegania łochowskiej przestrzeni, pełnej materialnych i duchowych śladów energii, która jak udowodnił swoim życiem, może dobrze służyć współczesności. Niesiony mocą swej misji i poznawczych pasji przeobraził miasto i gminę Łochów w nowoczesny region, przyjazny dla mieszkańców i letników oraz przywrócił mu jego tożsamość. Wskazał na ponadczasowe przesłanie płynące z historii ziemi Ojców, w tym szczególnie, jako wartości jednoczące mieszkańców Ziemi Łochowskiej. Niedawne odsłonięcie pomnika mjr Heronima Piotrowskiego „JURA”, a przed rokiem Ignacego Jana Paderewskiego stanowi zwieńczenie jego walki o nasza pamięć. Bo jak mawiał: nie chodzi o to, jak mało pamiętamy – chodzi o to, co pamiętamy. Niestety, moment ten zbiegł się w czasie z końcem ziemskiej drogi czcigodnej postaci Burmistrza, który 30 października tego roku dokonał swojego żywota.
W uznaniu zasług honorowały Go środowiska lokalne, regionalne i krajowe. Dziś oddajemy Mu symboliczny hołd obdarzając pośmiertnie Medalem Honorowym Heleny i Ignacego Jana Paderewskich, który świadczy o „pozytywnym zakorzenieniu” człowieka w jego środowisku. Dla Mariana Dzięcioła rodzinnym domem była niewątpliwie Ziemia Łochowska, lecz takie sam szeroki horyzont odnajdował w malutkich Kaliskach, gdzie mieszkał i gospodarzył. Przyznanie prestiżowego Medalu Honorowego stanowi początek upamiętnienia tej wyjątkowej osoby w naszym środowisku oraz wyraz społecznego uznania łochowskiej społeczności, dla której szacowna postać Burmistrza jest niekwestionowanym autorytetem moralnym także teraz, po śmierci.
Wierzymy, że z niebieskich wyżyn, będzie nadal czuwał nad pomyślnością naszej „Małej Ojczyzny”
Z rąk Przewodniczącego Kapituły Medal odebrała żona Joanna Bańska Dzięcioł.
Medale corocznie przyznaje się w kilku kategoriach.
W kategorii „Zasłużony dla Sportu” medal otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Konopnickiej w Łochowie, jako sportowiec roku 2015 zdobyła III miejsce w rywalizacji sportowej w rejonie siedleckim. W tym samym roku zdobyła I miejsce w rywalizacji sportowej w Powiecie Węgrowskim, a w 2014 III miejsce i 2013 I miejsce…
W kategorii „Nauczyciel Roku” medal otrzymali:
– Małgorzata Rowicka, nauczyciel i wychowawca w Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej „Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich (…) z ogromnym zaangażowaniem i pasją wykonuje swoją pracę. Twórcza, poszukująca ciągle nowych rozwiązań, nowatorska…

– Tadeusz Pierzchanowski nauczyciel dyplomowany, staż pracy 33 lata, od 5 lat w Zespole Szkół w Ostrówku na stanowisku nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. Wieloletni opiekun Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum wybierany przez młodzież…
W kategorii „Menadżer Roku” medal otrzymali Państwo Wiesława i Jan Tężyńscy założyciele firmy „Clasik” w 1997 roku. Od początku swojej działalności kierowali się pielęgnowaniem wartości takich jak dobro, uczciwość oraz wspieranie bliskich….
W kategorii „Wolontariusz Roku” medal otrzymali:
– Maria Konarzewska – nauczyciel zespołu Szkół w Gwizdałach, wieloletni opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu…
– Zespół Muzyczny „Bachus” w składzie Monika i Andrzej Doboszowie, Jarosław Śliwowski, Robert Gołaszewski m.in. od 10 lat nieodpłatnie zapewniają oprawę muzyczną bali charytatywnych, z których dochody są jedynym źródłem finansowania pomocowych działań parafialnego oddziału Caritas, wspierali czynem, ofiarnością finansową i rzeczową akcje i wydarzenia organizowane przez Caritas m.in. coroczne pikniki rodzinne ANIOŁY W ŁOCHOWIE…
W kategorii „Polityk Roku” medal otrzymał Krzysztof Fedorczyk długoletni doświadczony samorządowiec, związany z samorządem od 1990 roku od funkcji radnego gminy, poprzez członka Zarządu gminy, członka etatowego Zarządu Powiatu Węgrowskiego, radny powiatu i już od 3 kadencji starosta węgrowski…
W kategorii „Zasłużony dla Kultury” medal otrzymali:
– Stanisław Grądzki. Twórczość poetycka Stanisława Grądzkiego jest w dużej mierze odpowiedzią na tę wewnętrzną potrzebę zakorzenienia – określenia własnego miejsca w biegu dziejów naszej małej ojczyzny… Twórca książki historycznej pt. ŁOCHÓW. Rody szlacheckie…
– Wojciech Winogrodzki – muzyk, od 1965 r. współpracuje z Domem Kultury, zakłada zespół „Beduini”, dołącza w latach 80 do Zespołu Łochowianie, do dnia dzisiejszego kierownik artystyczny zespołu, założyciel Kapeli Łochowskiej….
W kategorii „Wychowawca Przyjaciel Dzieci i Młodzieży” medal otrzymało Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk CD – Stowarzyszenie powstało 17 kwietnia 2007 r. i zostało powołane przez pełnoletnią młodzież liceum…
W kategorii „Zasłużony dla bezpieczeństwa Publicznego” medal otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrówku, która powstała w 1928 r. …
W kategorii „Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej” medal otrzymali:
– Janina Grądzka emerytowana nauczyciela matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie….
– Państwo Elżbieta i Wiesław Kraszewscy – małżeństwo od 43 lat, rodzice 11 dzieci: trzech synów i ośmiu córek, które wychowali z wielką troska i w poczuciu obowiązku…
. Janina Czerwińska/

Nagrody

2 824 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
11 LISTOPADA – Święto Niepodległości obchodziliśmy godnie i uroczyście

W bieżącym roku Święto Niepodległości w Wyszkowie obchodzono przez kilka dni. Bogaty program umożliwił dużym grupom mieszkańców udział w świętowaniu...

Zamknij