ggg ggg ggg

Obchody Bitwy Warszawskiej – MDRP

20 sierpnia 2020 r. o godz. 12 na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczyste obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, która jest uznawana za 18. przełomową bitwę w dziejach świata! Pokonanie przez Polaków 15 sierpnia 1920 roku Armii Czerwonej, zapewniło naszemu państwu niepodległość przez najbliższe 20 lat oraz powstrzymało bolszewicką nawałę przed inwazją na Europę.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich przy współpracy z Parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej oraz 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym w Komorowie podjęło działania, aby w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej uczcić nasze zwycięstwo i jego autorów.
W ramach uroczystości odbyło się nabożeństwo polowe, przemówienia okolicznościowe organizatorów oraz gości. Głównym punktem obchodów było odsłonięcie ,,Tablicy z nazwiskami poległych w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej” oraz złożenie kwiatów.
Gości przywitała Dorota Socik – Dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. W uroczystościach wzięli udział: Rodziny żołnierzy i uczestników wojny polsko – bolszewickiej, Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Marek Ostrowski wraz z rodziną, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, w tym Przedstawiciel Dowódcy Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych płk Paweł Gałązka, duchowni, przedstawiciel wojewody Marcin Grabowski oraz Krzysztof Winiarski – radny Wojewódzki, władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele jednostek miejskich.
Uroczystość była poświęcona przywracaniu pamięci o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz lokalnych bohaterach wojny polsko-bolszewickiej i ich zasługach dla niepodległej Ojczyzny. Wydarzenia, które rozegrały się na terenie ostrowskiej ziemi przyczyniły się bowiem do opóźnienia marszu bolszewików na Warszawę, co miało realny wpływ na ostateczny przebieg Bitwy!
Kluczowa była również data zorganizowanej uroczystości – 20 sierpnia 1920 roku miasto Ostrów Mazowiecka zostało wyzwolone przez 59. Pułk Piechoty Wielkopolskiej, wchodzący w skład 15. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty.
Przemówienia odwołujące się do wydarzeń na ostrowskiej ziemi wygłosił Przedstawiciel Dowódcy Generalnego RZS Dowódca 18. Pułku Logistycznego w Łomży płk Paweł Gałązka, przedstawicielka Rodzin żołnierzy ochotników – Pani Zofia Krzyżanowska oraz burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Po przemówieniach okolicznościowych nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy.
Tablicę pamiątkową odsłonili: Przedstawiciel Dowódcy Generalnego RZS Dowódca 18. Pułku Logistycznego z Łomży płk Paweł Gałązka, córki ochotnika z 1920 r. Pani Maria Dorawska i Zofia Krzyżanowska oraz Dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich Dorota Socik.
Oprócz tablicy pamiątkowej Muzeum przygotowało także publikację autorstwa p. Andrzeja Mierzwińskiego poświęconą wydarzeniom z 1920 roku.
Ponadto wydarzeniem towarzyszącym jest także wystawa plakatów pt. ,,Do broni”, którą można oglądać już od 14 do 25 sierpnia 2020 r. w budynku Starej Elektrowni przy ul. 11 Listopada 7 (parter).
Na wystawie zostały zaprezentowane plakaty, afisze i broszury z okresu wojny polsko-bolszewickiej. W sugestywny sposób uzmysławiały one polskiemu społeczeństwu siłę wroga i grożące mu z jego strony niebezpieczeństwo, zachęcały także do wstępowania do Armii Ochotniczej.
Autorami plakatów byli znani graficy: Edmund Bartłomiejczyk, Feliks Szczęsny-Kowarski, Kamil Mackiewicz, Franciszek Nieczuja-Urbański, Stanisław Siestrzeńcewicz i Stanisław Sawiczewski.
/Muzeum Dom Rodziny Pileckich/

1 865 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podpisano umowę na budowę ciągu pieszo- rowerowego w ciągu drogi powiatowej nr 2653W Kańkowo – Zawisty Podleśne – Małkinia Górna

W dniu 19 sierpnia 2020 roku władze Powiatu Ostrowskiego zawarły umowę z Firmą Transportowo – Usługową Mirosław Przesmycki w Małkini...

Zamknij