4 kwietnia 2025 roku w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, gdzie bestialsko w tył głowy Rosjanie zabijali oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, urzędników, nauczycieli i przedstawicieli polskiej inteligencji.

Tego dnia, 85 lat temu, z obozu w Ostaszkowie wyruszył pierwszy transport polskich jeńców do siedziby NKWD w Kalininie (dzisiejszy Twer), gdzie zostali brutalnie zamordowani, a ich ciała pogrzebano w masowych grobach w lesie pod Miednoje. 3 kwietnia 1940, z obozu w Kozielsku wywieziono jeńców do Katynia, a 5 kwietnia 1940 – z obozu w Starobielsku do Charkowa. To właśnie pamięć o zamordowanych w Charkowie, Katyniu i Miednoje jest kultywowana i uhonorowana obchodami w całej Polsce. W Ostrowi Mazowieckiej 4 kwietnia 2025 r., bo wśród ofiar masowej egzekucji znalazło się blisko 130 osób związanych z powiatem ostrowskim. Byli to oficerowie Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Policji Państwowej. W tym roku przypada również 35. rocznica pierwszej lokalnej uroczystości upamiętniającej Zbrodnię Katyńską, która odbyła się w kwietniu 1990 w Ostrowi Mazowieckiej i po raz pierwszy posadzono dęby katyńskie oraz umieszczono pamiątkowe tablice w Mauzoleum ,,Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej” na miejscowym cmentarzu parafialnym. Starosta Ostrowski Jerzy Bauer i wicestarosta Bartłomiej Tomasz Pieńkowski wraz z przedstawicielami władz samorządowych miasta Ostrowi Mazowieckiej i wójtów gmin powiatu ostrowskiego, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańcami powiatu oddali hołd ofiarom.
Uroczystości rozpoczęły się uroczystym apelem w Powiatowej Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej w ogrodzie przy Liceum posadzono dwa dęby katyńskie – poświęcone ppor. rez. Stanisławowi Sienickiemu i ppor. rez. Józefowi Szwantnerowi – oficerom związanym z Ostrowią Mazowiecką, którzy zginęli w 1940 z rąk sowieckich oprawców. Dalsza część obchodów miała miejsce przy Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej” na cmentarzu parafialnym, gdzie odsłonięto nowe tabliczki upamiętniające zamordowanych oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza oraz absolwentów dawnego Gimnazjum im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Ostrowi, m. in.: plut. Stanisława Dąbkowskiego, por. Czesława Kazimierza Dłuskiego, por. Antoniego Kornackiego, ppor. rez. Czesława Kowalika, por. Piotra Łupińskiego, ppor. rez. Aleksandra Małkińskiego, post. Franciszka Murawskiego, ppor. rez. Macieja Tadeusza Szulakowskiego, ppor. rez. Mariana Bronisława Szulborskiego oraz ppor. rez. Jana Zakrzewskiego. Zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy – w tym bliscy pomordowanych.
Cześć ich pamięci!
/oprac. KW, info + foto Starostwo Ostów Maz./