Wyjątkowe miejsce i wielka historia na mapie gminy Brańszczyk to niepozorna wieś Turzyn, blisko Wyszkowa, i leżąca nad rzeką Bug. Turzyn obchodził w minioną niedzielę, 18 czerwca 2023 r. 820-lecie istnienia swojej miejscowości.
Turzyn to malownicza miejscowość położona w gminie Brańszczyk w powiecie wyszkowskim, nad rzeką Bug. Nazwa Turzyn wywodzi się od turów, zwierząt licznie tu niegdyś żyjących, podobnych do dzisiejszego żubra. We wsi mieszkali oszczepnicy używani przez władcę do polowań na tury. Obecnie Turzyn liczy około 750 mieszkańców. Sołtysem wsi w obecnej kadencji jest Tadeusz Rozenek, a radną z Turzyna do Rady Gminy Brańszczyk – Jadwiga Stoszewska. Organizatorami obchodów 820-lecia wsi Turzyn byli: Koło Gospodyń Wiejskich „Turzyniacy”, Szkoła Podstawowa w Turzynie, Ochotnicza Straż Pożarna w Turzynie. Wydarzenie odbyło się 18 czerwca 2023 r. pod patronatem wójta Gminy Brańszczyk Wiesława Przybylskiego i Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku. Rozpoczęto od występu Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista” i poświęcenia krzyża, który przeszedł renowację. Następnie odbyła się Msza Święta przy Krzyżu, a po jej zakończeniu, na scenie ustawionej obok odbyła się część oficjalna obchodów. Powitania uczestników uroczystości dokonali radna Jadwiga Stoszewska wraz z sołtysem Tadeuszem Rozenkiem. Gospodarze przywitali senatora Roberta Mamątowa, wójta gminy Brańszczyk Wiesława Przybylskiego, pracowników gminy i jednostek samorządowych, radnych gminy Brańszczyk i radnych powiatu wyszkowskiego oraz mieszkańców i gości m.in. kierownik oddziału KRUS Iwonę Wyszyńską. Niestety, pogoda nie dopisała i część uroczystości przebiegała chwilami w ulewnym deszczu. Gorąco był oklaskiwany występ uczniów Szkoły Podstawowej w Turzynie w przezabawnej historii o tym jak złe wróżki pomieszały bajki i spowodowały wielkie zamieszanie. Dzieci z zapałem recytowały, śpiewały i tańczyły opowiadając zdarzenia dziejące się w bajkach „o Jasiu i Małgosi”, „Czerwonym Kapturku”, „Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach” oraz rewelacyjnie zagranej Babie Jadze. Spektakl zakończyło wspólne śpiewanie. Gdy uczniowie wykonali do melodii „Hej, sokoły” piosenkę o ich urokliwej i wyjątkowej wsi – Turzynie wraz z patriotycznym przesłaniem przy ostatnim utworze i słowach „Tu wszędzie jest moja ojczyzna…” – rozwinięto flagę Polski. W kolejnym punkcie programu wystąpiły panie z KGW „Turzyniacy” prezentując kilka piosenek: o polskich kwiatach, Turzynie i charakterystyczną piosenką „Przewozu”. Gdy śpiewały na zakończenie „(…) tu jest nasze miejsce, tu mam ciasny, ale własny kąt…” – uczestnicy obchodów śpiewali wraz z nimi.
Tą część uroczystości poprowadziły panie: Marzena Zając i Ewa Zdziarstek.
Następnie goście przekazali podziękowania za zaproszenie i złożyli gratulacje z okazji 820-lecia wsi Turzyn. Senator Robert Mamątow był pod wrażeniem atmosfery uroczystości i podkreślał jak bardzo jest poruszony elementami przygotowanego programu: mszą, występem młodzieży i seniorów. Na ręce wójta Wiesława Przybylskiego przekazał od marszałka Senatu Marka Pęka jeden z głównych symboli Senatu. Podziękował za pokazanie polskości, jaką mają i okazują mieszkańcy takich miejscowości jak Turzyn, wbrew słowom opozycji, że „Polska to nienormalność”.
Z kolei wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski podziękował za występy i sprowadzenie słońca (przestało padać) i opisał krótko dzieje Turzyna od pierwszych zapisów historycznych 820 lat temu. Z tej historii „Dzisiaj możecie być dumni” – zwracał się do mieszkańców Turzyna. Życzył, aby Turzyn się rozwijał, żeby był piękną miejscowością, aby szkoła się również rozwijała i piękniała, a żywym symbolem tej przyszłości byli mieszkańcy. Swoimi przemyśleniami i uczuciami podzieliła się kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wyszkowie i mająca swoje korzenie rodzinne w Turzynie. Jej pradziadkowie, dziadkowie i małżonek pochodzą z Turzyna. Jak zapewniała wzruszyła się podczas występu dzieci, była też pod wrażeniem występu pań z KGW i jak stwierdziła „Mam nadzieję, że dzięki Paniom i Panu Wójtowi zrobicie wszystko, aby ta miejscowość kwitła”.
Na drugą część obchodów zaproszono wszystkich na plac przy remizie, gdzie przygotowano grill, stoiska informacyjne, wystawy, loterię fantową i dmuchańce dla dzieci. Ze względu na pogodę wyjątkową wystawę zdjęć mieszkańców i dotyczącą historii Turzyna, przygotowaną przez Mirosława Powierzę można było obejrzeć w remizie strażackiej.
Atrakcją była obecność Kamila Wiśniewskiego uczestnika rajdu Dakar i zwycięzcy konkursów, który przyjechał wraz ze swoją maszyną. Zaplanowano także wręczenie nagród dzieciom biorącym udział w konkursie plastycznym, a na zakończenie przygotowano zabawę pod chmurką, czyli dyskotekę poprowadzoną przez Piotra Wyszyńskiego.
/Janina Czerwińska/