ggg ggg ggg

Obchody 74. rocznicy „Akcji Burza” i Bitwy Partyzanckiej pod Pecynką

W sobotę, 1 września, odbyły się obchody 74. rocznicy bitwy oddziałów Armii Krajowej pod Pecynką. Organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Koła Krajowego OPOCZNIK, gmina Wąsewo, gmina Długosiodło i samorząd Miasta Ostrów Mazowiecka. Patronat honorowy objął Jan Józef Kasprzak – szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Doroczne uroczystości rozpoczęły się pod Pecynką przy Pomniku – Mogile Żołnierzy Armii Krajowej poległych w dniu 31.08.1944 r., ale odbyły się także w kilku miejscowościach i gminach: w Ostrowi Mazowieckiej, w Lipnikach – Majoracie, Długosiodle. Składano wieńce i wiązanki kwiatów, odbywały się modlitwy. W obchodach uczestniczyła dr hab. Magdalena Gawin wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezes oddziału AK Opocznik – Grażyna Rudnik, kombatanci, Monika córka Alfreda Wieczorka ps. „Tatar”, dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich Dorota Socik, reprezentanci stowarzyszeń, władze samorządowe gmin: Wąsewa na czele z wójtem Rafałem Kowalczykiem, Długosiodła z wójtem Stanisławem Jastrzębskim, burmistrzem Jerzym Bauerem z Ostrowi Mazowieckiej, liczne poczty sztandarowe szkół, instytucji, stowarzyszeń, OSP i organizacji kombatanckich. Asystę honorową zapewnił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie.
Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą polową przy Pomniku – Mogile Żołnierzy Armii Krajowej w 74. rocznicę bitwy oddziałów Armii Krajowej pod Pecynką. Został odczytany rys historyczny dotyczący walk i operacji „Burza” w obwodzie AK Ostrów Mazowiecka oraz bitwy pod Pecynką przez członka Koła Opocznik – Barbarę Stankiewicz. Na temat obchodów, znaczenia i konieczności upamiętniania bohaterskich żołnierzy, poległych w obronie Ojczyzny mówili goście i organizatorzy, osoby bliskie i przedstawiciele rodzin poległych i pomordowanych, księża. Głos zabrali, m.in. wiceminister Magdalena Gawin, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, wójt Stanisław Jastrzębski. Uroczystość była też okazją do uhonorowania osób zaangażowanych w działalność na rzecz AK, m.in. odznaczenie otrzymał wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk. Prezes oddziału AK Opocznik – Grażyna Rudnik wraz z członkami Zarządu wręczyła również legitymacje członkowskie.
Następie odbył się Apel Poległych zakończony salwą honorową oddziału wojska z Komorowa, złożenie wieńców i kwiatów oraz zniczy przez delegacje. Uroczystości w Pecynce zakończył koncert patriotyczny słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów PSP w Brudkach Starych z gminy Wąsewo, po czym zaproszono uczestników obchodów na żołnierską grochówkę.
Nie kończyło to obchodów. Kolejnym etapem był wyjazd na cmentarz w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie po modlitwie złożono wieńce i znicze w Mauzoleum Armii Krajowej oraz pod tablicami upamiętniającymi mjr Eugeniusza Mieszkowskiego ps. „Ostry” i por. Alfreda Wieczorka ps. „Tatar” w Kościele pod wezwaniem WNMP. Po zwiedzeniu muzeum Dom Rodziny Pileckich przejechano do Lipniaka Majoratu, gdzie 74. lata temu, 2 września, miała miejsce pacyfikacja wsi Lipniak-Majorat będąca odwetem za bohaterską akcję Polaków pod Pecynką. Niemieccy żołnierze w ciągu jednego dnia zamordowali ponad 440 cywilów. Znicze zapłonęły w Miejscu Pamięci pomordowanych przez Niemców mieszkańców Puszczy Białej w miejscowości Lipniak – Majorat, a także pod tablicami, w kościele w Długosiodle, upamiętniającymi żołnierzy AK oraz por. Alfreda Wieczorka ps. „Tatar”. Zaproszono również uczestników obchodów na ognisko i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
/J.Cz./

2 907 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
DOŻYNKI GMINNE 2018 W MAŁKINI GÓRNEJ

W niedzielę, 2 września 2018 roku odbyły się Dożynki Gminne w Małkini Górnej będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Święto wyraża...

Zamknij