W niedzielę, 21 lutego w Klembowie odbyły się uroczystości upamiętniające 190. rocznicę śmierci gen. Franciszka Żymirskiego. Fundator klembowskiego kościoła poległ pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831r. Zgodnie z zapisem w testamencie Generała, w każdą rocznicę jego śmierci ma się odbywać w Klembowie Msza Święta w jego intencji.
Generał Franciszek Żymirski był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców. Brał udział zarówno w insurekcji kościuszkowskiej, jak i powstaniu listopadowym. Zginął w Bitwie o Olszynkę Grochowską, w której dowodzona przez niego 2 Dywizja Piechoty przez wiele godzin bohatersko broniła kluczowych pozycji przed rosyjskimi atakami.
W tym roku, w asyście żołnierzy I Warszawskiej Brygady Pancernej Warszawa-Wesoła, kwiaty pod tablicą epitafijną Generała Żymirskiego złożyła rodzina zmarłego, władze gminy Klembów na czele z wójtem Rafałem Mathiakiem, podpułkownik Andrzej Kosieradzki z WKU Warszawa-Praga. Powiat wołomiński reprezentowała delegacja samorządowców, a wśród nich m.in.: wicestarosta Piotr Borczyński, przewodniczący Rady Powiatu Adam Pietrzak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk, członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, radny Kazimierz Rakowski.
Złożono wieniec w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Posła Jana Grabca. Tradycyjnie hołd Generałowi oddali też dyrektorzy szkół z Klembowa, Krusza, Ostrówka, Woli Rasztowskiej i Starego Kraszewa wraz z delegacjami, lokalni działacze, wójtowie sąsiednich gmin oraz zaproszeni goście. Uroczystą oprawą Mszy Świętej zajęła się Radzymińska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, (do której należy dwójka mieszkańców gminy Klembów-Julia Gronek i Patryk Kurek) w towarzystwie trójki wokalistów-Aleksandry Klimczak, Pawła Lipowskiego i Macieja Gronka.
W trakcie przemówienia okolicznościowego wójt Rafał Mathiak przypominając sylwetkę gen. Żymirskiego zacytował słowa jego biografa Marka Tarczyńskiego: „Bez koneksji rodzinnych i fortuny Franciszek Żymirski przebijał się przez kolejne szczeble kariery wojskowej, zawdzięczając wszystko własnym zdolnościom i pracowitości. Był człowiekiem nadzwyczaj skromnym, stroniącym od rozgłosu i polityki (…) W stosunkach z otoczeniem był oschły i szorstki, do skrajności oszczędny, nawet skąpy, ale sprawiedliwy. Mówiono, że był niezbyt lubiany, ale szanowany zawsze”. – Uważany był za najlepszego polskiego dowódcę dywizji – podkreślił wójt Klembowa.
Po zakończeniu Mszy Św. na uczestników uroczystości czekała dodatkowa atrakcja. Tego dnia, parking przy Urzędzie Gminy po raz kolejny był miejscem Jarmarku Produktów Lokalnych „Smaki Ziemi Klembowskiej”, na którym można było kupić pierogi, wędliny, sery, ciasta i potrawy produkowane przez mieszkańców gminy. W tym roku GOK przygotował stoisko z ozdobami wielkanocnymi i słodyczami, a Młodzieżowi Radni Gminy-Olga Śliwińska, Adrian Gronek, Łukasz Kaza i Kornel Mathiak zajęli się ich sprzedażą, dzięki czemu zebrano 960,40 zł dla Kubusia Rydzio. Przygotowana przez sołectwo Pieńki, a ufundowana przez GOK grochówka, którą tradycyjnie częstowani są wszyscy goście Jarmarku cieszyła się większym niż zwykle zainteresowaniem i zniknęła w mgnieniu oka, ale dzięki szczodrości mieszkańców udało się zebrać i wpłacić na konto Kubusia na siepomaga.pl 1000 zł. W imieniu organizatorów obchodów serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na uroczystości za rok.
/opr. KW, źródło: GOK Klembów; foto: Jacek Góral/