ggg ggg ggg

O naprawie państwa, cyfryzacji, zbiornikach retencyjnych oraz problemach dot. nasycalni i wody w mieście, rozmawiano w Ostrowi Mazowieckiej

21 kwietnia 2018 r. w Ratuszu Miejskim mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej spotkali się z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem.

W ramach zainicjowanych w całej Polsce spotkań przedstawicieli Rządu Prawa i Sprawiedliwości w sobotę 21 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem. W rozmowach z mieszkańcami Ostrowi Mazowieckiej udział wzięli: minister cyfryzacji Marek Zagórski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Winiarski, burmistrz Jerzy Bauer. Na początku spotkania minister Marek Zagórski wprowadził zebranych w działania i zamierzenia Rządu, podkreślając, że jako Rząd i Prawo i Sprawiedliwość realizują proces naprawy państwa: „Przyjeżdżamy, żeby usłyszeć od Państwa, co możemy jeszcze zrobić, wysłuchać tego, na czym Państwu zależy”. Zwracał uwagę, że wywiązali się z założeń może nie w stu procentach, ale w stopniu dobrym.
Następnie przeszedł do spraw związanych z cyfryzacją i programami internetowymi wprowadzanymi w służbie zdrowia, szkołach i administracji. Jasno udowodnił, że bez tych działań znacznie trudniej będzie szybko rozwiązać problemy z kolejkami, wyciekiem pieniędzy, itp. Odpowiadał też na pytania dot. seniorów, kiedy będzie program Cela+, o prawa jazdy. To udogodnienia z pewnymi problemami, ale zostaną rozwiązane i znacznie ułatwią życie Polakom.
Poruszono kwestię nasycalni oraz jakości wód w mieście. Ministrowie zapewniali swoją pomoc dla Ostrowi w rozwiązaniu tego trudnego i nurtującego mieszkańców problemu. Sprawa nasycalni była wielokrotnie poruszana przez radnych na sesjach Rady Miasta i spotkaniach z mieszkańcami. Lokalni politycy starali się także zainteresować problemem posłów m.in. Henryka Kowalczyka i Annę Siarkowską. Problem jest poważny i narasta od 2000 roku, kiedy to nasycalnia została zamknięta, bo zanieczyszczenia zagrażają wodom podziemnym. Wielokrotnie minister Marek Gróbarczyk powtarzał, że „Poprawa jakości wód to nasz obowiązek”. Zapewniał, że to, dlatego powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które odpowiadają od 1 stycznia 2018 r. za całą gospodarkę wodną, ustalanie stawki, którą płacimy za wodę. Konieczne było powołanie takiego regulatora, bo w Polsce najniższa stawka to 1,50, ale najwyższa wynosi 60 zł. Z tym trzeba zrobić porządek. Chcą też w porozumieniu z samorządami zrealizować szybkie inwestycje. Zostali także właścicielami melioracji. Oczywiście podzielili się także dotychczasowymi działaniami Rządu oraz nowymi propozycjami, które będą kierowane do wszystkich Polaków.
Zapraszamy na stronę internetową redakcji www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy pod artykułem filmy z wypowiedziami ministrów.
Mimo, że obaj ministrowie zajmują się tymi sprawami nie zabrakło pytań dotyczących nie tylko cyfryzacji, melioracji, zabezpieczeń powodziowych i wody, ale też padł apel dotyczący osób niepełnosprawnych. Radny powiatowy Krzysztof Listwon poruszył sprawę, która wymaga zmian systemowych a dotyczącą Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Fatalne decyzje spowodowały nieprawidłowe rozwiązania, gdzie 20% znika w systemie, a jednocześnie zrujnowano Fundusz Rehabilitacyjny. Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej byli bardzo aktywni i zadawali pytania. Jako przedstawiciel mediów zadałam też pytanie dotyczące sprawy bardzo ważnej i potrzebnej mieszkańcom: powrotu zakładów melioracji, pogłębienia rzek w tym najważniejszej naszej rzeki Bug. Został rozwiany mit krążący wśród mieszkańców, że od wody deszczowej będą pobierane dodatkowe opłaty. Minister zapewnił, że nic takiego nie przewidują i nie będzie.
Bardzo zadowoleni byli też samorządowcy, gdyż po poruszeniu sprawy nasycalni przez burmistrza Jerzego Bauera jak już wcześniej pisałam, otrzymali zdecydowaną deklarację pomocy. Padła też ciekawa propozycja przy pytaniu o zbiorniki retencyjne, które jak zaznaczał minister Gróbarczyk są nam niezbędne, aby nie dotykała nas susza. Podjęto pomysł wybudowania takiego zbiornika retencyjnego w Małkini Górnej. Taki sam przydałby się w Ostrowi Mazowieckiej, bo oprócz walorów gospodarczych posiada walory turystyczne. Oczywiście poruszano sprawy inwestycji drogowych i budowy Via Carpatia i Via Baltica, czym Ostrów Mazowiecka jest żywo zainteresowana. Jak się wydaje środki na remonty, budowy i modernizacje ulic i dróg spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem i samorządowców, i mieszkańców.
Spotkanie było udane i mieszkańcy wychodzili usatysfakcjonowani uzyskanymi informacjami.

/Janina Czerwińska/

2 494 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Już bez błota i kolein…

W piątek, 20 kwietnia 2018 r. mieszkańcy Słopska w gminie Zabrodzie z radością uczestniczyli w przecinaniu wstęgi i oddaniu do...

Zamknij