ggg ggg ggg

Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio w Radzyminie: Maryja, Łaskawa Pani chce ochronić Ojczyznę Bohaterów spod Radzymina…

W niedzielę, 14 sierpnia główne obchody 102. rocznicy Cudu nad Wisłą przeniosły się do Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, gdzie uroczystej Mszy Świętej w oprawie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego przewodniczył Nuncjusz Apostolski JE abp Salvatore Pennacchio, a koncelebrował Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.

W niedzielę, 14 sierpnia w Radzyminie odbyło się jedno z najbardziej doniosłych, wzruszających i uroczystych wydarzeń tegorocznego programu obchodów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Powiecie Wołomińskim i Diecezji Warszawsko-Praskiej.
O godzinie 11:00 na radzymińskim Cmentarzu Poległych, nad mogiłami Żołnierzy Polskich 1920 roku odbył się Apel Pamięci z udziałem licznie zgromadzonych wspólnot modlitewnych, uczestników pieszej pielgrzymki pokutnej śladami Cudu nad Wisłą z Ossowa do Radzymina, młodzieży i rekonstruktorów. Wśród uczestników apelu znaleźli się m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Proboszcz Parafii p.w. Św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie Elżbieta Jeleń, Dyrektor I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie Agnieszka Kaczyńska, delegacja młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej na czele z Prezesem Władysławem Kolatorskim.
Wydarzenie uświetniła obecność chorągwi Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II z Radzymina, Polski i Francji, wspólnot modlitewnych tj.: Wojownicy Maryi, Żołnierze Chrystusa, Męski Różaniec Radzymin, Kompanii Honorowej wraz z pocztem sztandarowym I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, Pocztu Sztandarowego Armii Krajowej „Rajski Ptak” Radzymin, Pocztu Sztandarowego Branżowej Szkoły I Stopnia ZDZ im. kpt. S. Pogonowskiego w Radzyminie.
Oprawę uroczystości, zgodną z ceremoniałem wojskowym zapewniła kadra oraz kadeci I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Po odśpiewaniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej na maszt, Apel Pamięci odczytał płk Dariusz Kuziel. Następnie odbyła się ceremonia złożenia wieńców na mogile Bohaterów 1920 roku.
Po zakończeniu apelu z radzymińskiej nekropolii w kierunku Sanktuarium Św. Jana Pawła II wyruszyła Procesja Różańcowa, której towarzyszył wizerunek Matki Bożej Łaskawej oraz chorągwie w barwach narodowych, maryjnych i papieskich. (Odbywający się w skwarnym słońcu przemarsz ulicami miasta zabezpieczali m.in. strażacy OSP Radzymin i uczniowie LO im. Pileckiego w Ząbkach).
O godzinie 13:00 w Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczęła się niezwykle uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski JE abp Salvatore Pennacchio, a koncelebrował Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński wraz z zaproszonymi księżmi.
Mszę Świętą w oprawie muzycznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zainaugurowało odśpiewanie „Bogurodzicy”. Słowo powitalne wygłosił JE bp Romuald Kamiński:
Wielce czcigodna i dostojna wspólnoto, gromadząca się dzisiaj w Sanktuarium Św. Jana Pawła II, ale także w miejscu, gdzie staramy się pamiętać o roku 1920. To jest dla nas, dla Diecezji, Warszawy i Ojczyzny miejsce ważne – zaakcentował Biskup Warszawsko-Praski.
We wspólnej modlitwie udział wzięli m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Poseł na Sejm RP Paweł Lisiecki, Dyrektor Gabinetu Politycznego MON, a zarazem Radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego Łukasz Kudlicki, Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz z małżonką Katarzyną Lubiak – Radną Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Radni Miejscy, a wśród nich: Ewa Wnuk i Piotr Rembelski, Burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski wraz z Wiceburmistrzem Robertem Pomorskim, Skarbnik Moniką Sopińską oraz Sekretarz Miasta Renatą Jóźwiak.
Podczas homilii arcybiskup Salvatore Pennacchio przypominał postać arcybiskupa Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Polsce:
– Jako przedstawiciel Ojca Świętego Benedykta XV, chciał być z ludem, z wiernymi stolicy, z Polakami. Brał udział w spontanicznych modlitwach w kościołach, towarzyszył ludziom w mieście i poza nim, modlił się za chorych, rannych i poległych.
Jeden z kapelanów tak wspominał dzień 13 sierpnia 1920 roku: „Nuncjusz papieski w chwilach najcięższych walk o stolicę naszą osobiście przybył do Radzymina, a nawet i poza Radzymin, bo aż do pierwszych linii naszej piechoty. (…). Zachęcał do wytrwania i kazał wierzyć w zwycięstwo, a kilkakrotnie błogosławił krzyżem”. Przypominam tę historię także dlatego, że w tym roku brzmi ona inaczej niż w poprzednich latach. Kilka miesięcy temu, 24 lutego w godzinach porannych rozpoczęła się wojna na Ukrainie i my wszyscy zrozumieliśmy, że dar pokój nie jest nam dany raz na zawsze – podkreślił abp Pennacchio dziękując za pomoc, którą okazują Polacy w obliczu wojny na Ukrainie.
– Gromadzimy się dzisiaj w tym pięknym sanktuarium w Wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Maryja, która z pośpiechem poszła do Elżbiety, została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Ta, która z pośpiechem czyniła dobro, jest dziś w niebie, by wstawiać się za nami, by wypraszać nam łaski, by wspierać nas na drodze wiary i pokoju. Maryja, Łaskawa Pani, Strażniczka Polski chce nas dziś ochronić przed niepokojem, przed zalewem niewiary, bezmyślności i grzechu, które zewsząd przychodzą do Ojczyzny bohaterów spod Radzymina.
Maryja uczy nas, że trzeba zawsze pozostać człowiekiem. Pokazuje nam, że nade wszystko ważny jest bliźni. Ona spieszy do Elżbiety, by po ludzku być z nią, pomóc, pocieszyć. Wy, Polacy, z tej pomocy, w obliczu wojny na Ukrainie, zdaliście i zdajecie niełatwy egzamin, wyciągając pomocną dłoń do uchodźców. W imieniu Ojca Świętego Franciszka dziękuję i proszę, abyście nie ustawali w czynieniu dobra – zaapelował Nuncjusz Apostolski, a następnie zwrócił się do wiernych: „Prośmy Maryję o pokój dla całego świata”.
– Maryja Wniebowzięta, Królowa Polski zachęca nas, aby zło dobrem zwyciężać. Tylko pójście tą trudną i długą drogą doprowadzi nas do zwycięstwa. Tylko w ten sposób wychowamy do dobra młodych ludzi, tylko w ten sposób zagwarantujemy przyszłym pokoleniom pokój. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas okazją do ponownego zawierzenia wszystkich Maryi. Niech z naszych serc wznosi się modlitwa wdzięczności za wolność i błaganie, aby daru pokoju nie zabrakło nam i całemu światu. Matko Boża Łaskawa, Matko Zwycięska, módl się za nami!
Na zakończenie Mszy Św. głos zabrał Łukasz Kudlicki, który odczytał list okolicznościowy od Wicepremiera Mariusza Błaszczaka: „102 lata temu Polska toczyła śmiertelną walkę o swoje istnienie. W Bitwie rozegranej tu, o Radzymin polscy żołnierze pokonali Armię Czerwoną i odepchnęli rosyjską nawałę na wschód. Dziś w przeddzień rocznicy tych wydarzeń przypominamy o tamtym wielkim zwycięstwie, bo jesteśmy z niego dumni” – napisał do radzyminiaków Wicepremier i Minister Obrony Narodowej. Następnie głos zabrał Starosta Wołomiński Adam Lubiak:
– Kiedy prosimy Pana Boga i Matkę Bożą Łaskawą o dobrą przyszłość dla Polski, kiedy wspominamy obrońców i budowniczych II Rzeczypospolitej, to nie sposób nie objąć naszymi myślami heroicznie walczącej o prawo do państwowej, narodowej i kulturowej odrębności Ukrainy. Dlatego też równie żarliwie modlimy się o to, by na Ukrainie jak najszybciej nastał sprawiedliwy pokój oraz prosimy Pana Boga i Matkę Bożą Łaskawą, by po zwycięskiej wojnie z neoimperialnym rosyjskim złem, Ukrainki i Ukraińcy jak najszybciej podnieśli swój kraj z wojennych ruin. Chwała Bohaterom Wojny 1920 roku. Chwała walczącym także za naszą wolność heroicznym obrońcom Ukrainy!
Po zakończeniu swojego wystąpienia Starosta Adam Lubiak wspólnie z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wołomińskiego Cezarym Wnukiem oraz Członkiem Zarządu Pawłem Dąbrowskim przekazał na ręce abpa Salvatore Pennacchio pamiątkową rycinę Matki Boskiej Łaskawej oraz kwiaty. Podziękowania złożono także na ręce bpa Romualda Kamińskiego oraz kustosza Sanktuarium ks. Krzysztofa Ziółkowskiego za wspólne przygotowanie uroczystości. (Czcigodni celebransi otrzymali również bukiety kwiatów od wspólnoty parafialnej, w imieniu której przekazała je delegacja młodzieży).
W atmosferze wzruszenia, na zakończenie Mszy Św. odśpiewano hymn „Boże, coś Polskę”. Po błogosławieństwie Nuncjusz Apostolski wraz z Biskupem Warszawsko-Praskim udali się pod Statuę Matki Bożej Łaskawej, gdzie dokonali aktu poświęcenia pierwszej z czterech kapliczek różańcowych, które będą służyły pielgrzymom do modlitwy za wolną i niepodległą Polskę.
Symbolem wspólnego dziękczynienia Bogu i Matce Bożej Łaskawej za Cud nad Wisłą i opiekę nad Polską stała się ceremonia złożenia kwiatów pod Statuą Strażniczki Polski przez przedstawicieli władz i samorządu.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali do zwiedzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Św. Jana Pawła II, na dziedzińcu którego zorganizowano piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, prezentujących sprzęt i uzbrojenie z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

/R.S. Lewandowski;
foto: G. Jeleń/

1 656 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Miasto Cudu nad Wisłą hucznie świętowało 102. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami!

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie obfitowały w wydarzenia kulturalne, sportowe, historyczne i patriotyczno-religijne. Tak wielu atrakcji...

Zamknij