Po prawie 60 latach Legionowo wreszcie doczekało się dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia. Przez blisko 30 lat kasy i niewielka poczekalnia mieściły się w prostych kontenerach. Na nowym dworcu znalazło się miejsce na mediatekę, salę widowiskową, a obok działa już jeden wielki parking. Drugi właśnie się buduje. Uroczyste otwarcie obiektu z licznymi imprezami towarzyszącymi odbyło się w niedzielę, 11września. Nowy dworzec w końcu postanowili zbudować nie kolejarze, lecz samorządowcy. Kosztował 50 mln złotych, ale 85 proc. tej kwoty sfinansowali Szwajcarzy.
Naprzeciwko gmachu dworca, po drugiej stronie torów zbudowano garaż dla 800 aut i uliczkę dojazdową nazwaną na cześć donatorów Szwjcarską. Drugi-dodatkowy- trzykondygnacyjny parking ma powstać tuż obok dworca do końca tego roku. Obok dworca zalazło się miejsce na zadaszoną pętlę autobusową. W głównym budynku powstały nie tylko kasy i poczekalnie. Dwie górne kondygnacje będą pełnić funkcje kulturalne. Na pierwszym piętrze ulokowała się biblioteka zwana media teką, bo oprócz książek są tu także stanowiska komputerowe. Ostatnie piętro to mała sala widowiskowa i miejsce do prezentacji wystaw. W gmachu otwarto też Punkt Informacji Turystycznej. Budowa Centrum Komunikacyjnego trochę się ślimaczyła i kosztowała więcej niż planowano. Powód jest w sumie jeden. Pierwszy wykonawca słabo sobie radził z budową i został pogoniony przez władze miasta. Stąd opóźnienie.
Pierwotnie Centrum Komunikacyjne miało kosztować 37 mln zł, ale skończy się na ponad 50 mln zł. Blisko 85 proc. tej kwoty wyłoży Szwajcaria, która współfinansowała inwestycję w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To ważne dla mieszkańców miasta, bowiem codziennie z usług dworca korzysta ponad 6 tys. mieszkańców miasta i okolic podróżujących do samej Warszawy, co zajmuje ok. 20 minut. Centrum Komunikacyjne, to coś znacznie więcej niż tylko miejsce, gdzie pasażerowie będą mogli kupić bilet i zaczekać na pociąg. W przestronnych i komfortowych wnętrzach, na dwóch poziomach, znajduje się także Multimedialna Strefa Obsługi Pasażera, zwana Poczytalnią. Tu będzie można odpocząć podczas przerwy w podróży, wypożyczyć książki oraz skorzystać z Internetu, audiobooków, gier na konsole i obejrzeć filmy. W budynku znajdują się również lokale z przeznaczeniem handlowo-usługowym. Samo otwarcie było ciekawe i huczne.
Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem plenerowym A3 Teatru nawiązującym do dworcowego życia. Kolejne akcje happeningowe pokazywały jak od chwili powstania kolei zmieniały się dworce, ich wygląd i funkcjonalność. Widowisko prowadził mistrz ceremonii, który uruchamiał kolejne działania i zachęcał widzów do aktywnego udziału w zabawie. Następnie aktorzy wprowadzili zaproszonych gości oraz setki oczekujących do budynku. W części oficjalnej uczestniczyli między innymi starosta Robert Wróbel, prezydent Roman Smogorzewski, ambasador Szwajcarii Andrej Motyl oraz członek zarządu spółki Koleje Mazowieckie Dariusz Grajda. W wystąpieniach zgodnie podkreślono kulturalną i edukacyjną misję Centrum Komunikacyjnego oraz wygodę w podróżowaniu, która od teraz stanie się udziałem pasażerów. Z myślą o najmłodszych odwiedzających zorganizowano animacje ruchowe, gry i zabawy cyrkowe, animacje literackie oraz zajęcia plastyczne. Uczestnicy programu „Mam talent” Krzysztof i Tomasz Gwiazdowie zagrali koncert „Na łyżki i harmonię”, w którym znalazły się piosenki z musicalu „Skrzypek na dachu” oraz poprowadzili warsztaty gry na łyżkach. Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl performatywnego czytania „Wieczór prawdziwie artystyczny o związkach literatury z koleją” oraz teatr tańca inspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego. Na zakończenie wystąpiła Natalia Sikora, zwyciężczyni „The Voice of Poland”, która zaprezentowała własne, muzyczne interpretacje poezji Cypriana Kamila Norwida.
rc