ggg ggg ggg

Nowa stacja dializ i… nie tylko (24.04.2012)

   Ubiegły wtorek 17 kwietnia był ważnym dniem nie tylko dla ostrowskiego szpitala powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie, ale przede wszystkim dla chorych wymagających leczenia nerkozastępczego.
Oficjalnie oddano bowiem do użytku nową stację dializ oraz wyremontowany (a właściwie całkowicie przebudowany i zmieniony) Szpitalny Oddział Ratunkowy. W uroczystości przecięcia wstęg w obu tych oddziałach wziął między innymi udział Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.


     Stacja dializ w Ostrowi istnieje wprawdzie już od roku 2001, ale dotychczas znajdowała się ona dość daleko od szpitala, a ponadto była już niewystarczająca z uwagi na wzrastające potrzeby w zakresie leczenia nerkozastępczego. Zaszła więc konieczność jej rozbudowy i modernizacji. Starostwo powiatowe zawarło umowę z Grupą Fresenius – największym niepublicznym dostawcą usług dializacyjnych, która na zasadach partnerstwa publiczno – prywatnego, wybudowała na terenie szpitala nowy obiekt pod potrzeby stacji dializ i całkowicie wyposażyła go w najnowocześniejsze urządzenia do terapii dializacyjnej. Ale to nie wszystko. Część nowego budynku została przekazana szpitalowi na potrzeby laboratorium i szpitalnej apteki.
     – Powiat jako właściciel zarówno szpitala jak i gruntów, na których on się znajduje, wydzierżawił na 25 lat grunt pod budowę stacji dializ. W zamian za to firma Fresenius wybudowała obiekt o powierzchni 1200 m2, z czego 600 metrów pod sztuczną nerkę, a drugą połowę na potrzeby szpitala. To partnerstwo jest korzystne dla obu stron, gdyż firma, która wybudowała ten obiekt, będzie korzystała bezpłatnie z jego części przez okres 25 lat, a my mamy w zamian nowoczesną aptekę i laboratorium. Po tym okresie, jeśli Fresenius nadal będzie chciał korzystać z tego obiektu, będzie już płacił czynsz – wyjaśnia starosta Zbigniew Kamiński.
    Nowa stacja dializ jest wyposażona w 16 stanowisk dializacyjnych (o 5 więcej niż poprzednia) w dwóch salach, co umożliwia leczenie ponad 90 pacjentów. Ponadto znajdują się tutaj szatnie dla pacjentów i personelu, pomieszczenia socjalne, techniczne i magazynowe oraz centralny system dystrybucji koncentratu. Jak powiedziała prezes Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o. Teresa Dryl-Rydzyńska, korzyści dla pacjentów są wielorakie. Oprócz zwiększonego dostępu do terapii nerkozastępczej i bezpłatnych dializ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego refundowanego przez NFZ, zwiększone zostało bezpieczeństwo pacjentów poprzez zastosowanie jednorazowych filtrów dializyjnych, co eliminuje ryzyko zakażeń. Pacjenci mają również zapewnioną opiekę dietetyka, a zastosowanie najnowocześniejszych metod terapii, znacznie poprawi ich wyniki medyczne. Z kolei dyrektor szpitala Andrzej Sawoni podkreślił, że usytuowanie stacji dializ na terenie szpitala jest z korzyścią zarówno dla Freseniusa, jak dla szpitala i pacjentów.


– Pacjenci mają większe poczucie bezpieczeństwa z uwagi na bliskość laboratorium, rentgena, tomografu, Oddziału Intensywnej Terapii. Są to przecież ciężko chorzy ludzie, gdyż niewydolność nerek wymagająca dializy, to również wiele innych chorób towarzyszących i łatwo wówczas o jakieś nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Wtedy bliskość oddziałów szpitalnych umożliwi udzielenie natychmiastowej pomocy – mówi doktor Sawoni.
     Jest to pierwsze w powiecie ostrowskim przedsięwzięcie na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, które było bardzo chwalone podczas ubiegłotygodniowej uroczystości. Między innymi mówił o tym minister Michałowski.   
– Dobrych przykładów partnerstwa publiczno-prywatnego cały czas nam brakuje. O tym, że można to robić, wiemy od wielu lat, ale że można robić to dobrze i praktycznie wdrażać, wiemy niestety za mało i za mało mamy dobrych przykładów. Serdecznie gratuluję, że to się udało i życzę szczególnie panu staroście, żeby było więcej w powiecie takich projektów, nie tylko w medycynie. Panu dyrektorowi, panu doktorowi życzę, żeby szpital, który już wygląda tak wspaniale, nadal się rozwijał. Życzę też dobrej kadry medycznej, bo to jest najważniejsze. Bez sensownych ludzi, niezależnie od tego czy są w samorządzie, czy w biznesie, czy w służbie zdrowia, nie da rady nic zrobić – powiedział szef Kancelarii Prezydenta.
     Więcej o szpitalnych inwestycjach, o planach i zamierzeniach w zakresie ochrony zdrowia, w następnym numerze KW.
AM

7 333 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
3-lata działalności Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Ostrowi Mazowieckiej (24.04.2012)

Na ciekawe i pouczające spotkanie w dniu 19 kwietnia zaprosił mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony...

Zamknij