ggg ggg ggg

Niepodległościowy Festiwal Kultury Ludowej w Wieliszewie

Gmina Wieliszew już po raz dwudziesty drugi uczciła odzyskanie niepodległości przez Polskę wspaniałym wydarzeniem, promującym kulturę ludową. W tym roku formuła organizowanego już od ponad dwóch dekad Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich została rozszerzona, a on sam zmienił nazwę na Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki.

Już po raz 22. w wigilię Już po raz 22. w wigilię Narodowego Święta Niepodległości społeczność Gminy Wieliszew przypomniała o roli, jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej, odegrała kultura ludowa.
W tym roku, wydarzenie organizowane w Wieliszewie od 2001 roku odbyło się po raz pierwszy pod nową nazwą – Festiwalu Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki, która znacznie lepiej zdaje się oddawać jego wielowątkową formułę.
Tegoroczną edycję oklaskiwała ponad 500-osobowa publiczność, zgromadzona w hali sportowej, a także internauci dzięki prowadzonej transmisji na żywo na kanale YouTube (blisko półtora tysiąca wyświetleń!).
Wieczór otworzyliśmy wyjątkowym kujawiakiem pt. „Powstań Polsko” w choreografii Dominiki Bisialskiej i w wykonaniu solistów ZTL „Promyki”, powstałym do muzyki Ignacego Jana Paderewskiego. Poprzedziliśmy go materiałem filmowym, poświęconym światowej sławy kompozytorowi i pianiście, wybitnemu dyplomacie i jednemu z ojców polskiej niepodległości, któremu zadedykowaliśmy tegoroczną edycję.
Festiwal tradycyjnie otworzył Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wraz z nim publiczność i tancerzy przywitali przedstawiciele współorganizatorów: Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anna Katarzyna Brzezińska oraz Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak. Przez kolejne 160 minut półtysięczna publiczność podziwiała barwne występy Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” oraz „Promyki Folk Dance Ensemble”, prezentujących na parkiecie różnorodność polskiej kultury ludowej i jej regionów etnograficznych. Nasi goście byli pierwszym w historii Festiwalu reprezentantem Lubelszczyzny, dzięki czemu mogliśmy obcować z oryginalnym folklorem Powiśla Lubelskiego. Również jego muzyką, która za sprawą kapeli ZPiT „Powiśle” towarzyszyła nam w kończącej wieczór III. Niepodległościowej Potańcówce „Weselmy się!”. W jej trakcie unikalne tańce powiślańskie zatańczył kilkusetosobowy korowód złożony z tancerzy obu zespołów i zaproszonej na parkiet publiczności. Obok folkloru Lubelszczyzny, „Powiśle” zaprezentowało tańce wielkopolskie i cieszyńskie. Reprezentujący Mazowsze gospodarze z Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” również nie ograniczyli się jedynie do folkloru swojego regionu, ale zaprosili publiczność w podróż od góralskiego Spisza, przez Kraków, podkarpacki Rzeszów, Lubelszczyznę, przedwojenną Warszawę z unikalnym folklorem miejskim, Podlasie, zaglądając także do salonów z czasów Księstwa Warszawskiego. W wykonaniu „Promyków” usłyszeliśmy też piosenki ludowe oraz wykonane przez solistów przedwojenne szlagiery. Występy, zakończone wspólnym dla obu grup finałem (ponad 200 tancerzy na parkiecie!), podsumowano podziękowaniami. Z rąk Wójta Pawła Kownackiego i Dyrektora Ośrodka Kultury Dariusza Skrzydlewskiego oraz reprezentantów „Promyków”, kosz słodkości dla zespołu i pamiątki z Wieliszewa otrzymali instruktorzy „Powiśla” oraz Dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” Zbigniew Śliwiński.
Po raz kolejny, części artystycznej towarzyszyły prezentacje twórców ludowych – tym razem swoim artystycznym dorobkiem, również w ramach warsztatów z udziałem publiczności, podzielili się twórcy z Radomszczyzny (cudowne ozdoby obrzędowe Wandy Gotkiewicz i kunsztowna rzeźba w drewnie Adama Sobienia) oraz Ziemi Płockiej (efektowne plecionkarstwo z wikliny Stanisława Gołębiowskiego). Idąc z duchem czasów, jednocześnie realizując idee patriotyzmu kulinarnego, po raz drugi zaprosiliśmy producentów lokalnej żywności. Żywności naturalnej, ekologicznej, najwyższej jakości i o wspaniałych walorach smakowych – co potwierdziła publiczność, tłumnie oblegając stoiska Stowarzyszenia Nasze Pszczoły (miody i wyroby pszczelarskie z pasiek powiatu legionowskiego) i Dynioland.edu.pl (przetwory, wypieki z dynią i aromatyczna kawa z syropem dyniowym). Coś dla duszy, coś dla ciała.
Współorganizatorami Festiwalu byli: Gmina Wieliszew, Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński, Powiat Legionowski, Mazowsze serce Polski.
Realizację zadania pn. XXII Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki dofinansowano ze środków Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

/opr. KW,
źródło: Ośrodek Kultury w Wieliszewie;
foto: Karolina Gmurczyk Fotografia – OKW/

554 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaśpiewali dla Niepodległej

Punktem kończącym Gminne Obchody Narodowego święta Niepodległości w gminie Brańszczyk był Gminny Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej „Zaśpiewaj dla Niepodległej”,...

Zamknij