ggg ggg ggg

„Nie umiera ten, kto trwa
w pamięci żywych”

W czwartek, 18 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie odbyła się poruszająca akademia, upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Warto podkreślić, iż takie wydarzenie na stałe gości w kalendarzu szkolnych uroczystości radzymińskiej „Stalowej Jedynki”.

Akademie, okolicznościowe wystawy, jak również spotkania z rodzinami Ofiar Katyńskich jeszcze bardziej utwierdzają w przekonaniu, jak ważne jest podtrzymywanie wiedzy o tym straszliwym wydarzeniu w historii naszego narodu.
Hanna Masłowska i Hanna Skłodowska, uczennice klasy 7f o profilu językowym, będące narratorami montażu słowno-muzycznego, poprosiły wszystkich zgromadzonych gości, Dyrekcję Szkoły, rodziców oraz uczniów, by pochylili się z szacunkiem nad symbolicznymi mogiłami Ofiar Zbrodni Katyńskiej skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy. Przypomniały, że ludobójstwa na niemal 22 tysiącach niewinnych ludziach, dokonali funkcjonariusze NKWD w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły. Filip Roguski, uczeń klasy 7a zawiesił zaś symboliczną szarfę na krzyżu zaadresowaną ,,Polskim oficerom pogibszym w Katyniu”, by uwydatnić, iż prawda o tym straszliwym wydarzeniu powinna być przekazywana dalszym pokoleniom młodzieży na całym świecie. Pod krzyżem zapalono również znicze, by podkreślić, iż płomień to symbol oczyszczenia, duchowości, pamięci oraz ukojenia. Uczniowie przy zapalonych zniczach złożyli kwiaty, które symbolizowały nadzieję na wieczną pamięć o poległych, w myśl słów ks. Jana Twardowskiego „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Uczniowie klasy 7a oraz 7f z należytym szacunkiem, z pasją oraz z ogromnym zaangażowaniem wprowadzili odbiorców w stan zadumy, wyciszenia, refleksji. Na scenie nie brakowało wzruszających tekstów z pamiętnika obozowego w wykonaniu Wiktora Walasa i Ignacego Stokwiszewskiego, listu córeczki Marysi do taty, który współcześnie odtworzyła Gabriela Wójcik, uwydatniającego ogromną tęsknotę za tatą przebywającym w obozie, jak również rozpaczy dorosłych już dzieci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Odbiorcy montażu słowno-muzycznego z uwagą oraz często ze łzami w oczach wsłuchiwali się we wzruszające pieśni w wykonaniu młodzieży „Stalowej Jedynki” oraz recytację wierszy dedykowanych wszystkim pomordowanym, których symbolem jest Las Katyński. Nad poprawnością wystąpień czuwała pani Iwona Banaszkiewicz, która przygotowała akademię, zaś dekorację przedstawiającą brzozowy las wykonali uczniowie klasy 6d wraz z wychowawczynią, panią Dominiką Paprocką. Istotnym uzupełnieniem występu była wystawa skrupulatnie przygotowana przez nauczyciela historii, pana Grzegorza Jelenia. Ciekawostki zaprezentowane na tablicach zachęciły uczniów do zgłębienia wiedzy na temat zatajanej niegdyś zbrodni katyńskiej.
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. To właśnie w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka zrodziła się idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci. Posadzono już
5578 takich dębów na całym świecie. Wierzymy również, że program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” będzie zawsze obecny w murach naszej szkoły.

/opr.: Iwona Banaszkiewicz, Dominika Paprocka;
foto: Grzegorz Jeleń/

280 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych I LO PUL im.
111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie

Uroczysta zbiórka z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024 oraz ukończenia szkoły przez Kadetów klas: IVa, IVb, IVc, IVd I LO...

Zamknij