ggg ggg ggg ggg

Naszym obowiązkiem pamiętać o obrońcach Ojczyzny (10.09.2013)

Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Wójt Gminy Rząśnik, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie oraz Prezes Fundacji „FORT-ROGOWO” zaprosili 8 września 2013 r. do NowegoLubiela (gm. Rząśnik) na uroczystość poświęconą „Obrońcom Września 1939”.

W ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej goście i mieszkańcy wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Lubielu, którą celebrował proboszcz parafii ks. Wojciech Goryszewski. Następnie poczty sztandarowe, składające się z delegacji kombatantów min. Związku Inwalidów Wojennych, Związku Żołnierzy RP i Byłych Więźniów Politycznych, pocztów szkół i delegacji: AK, Sił Powietrznych, żołnierzy WKU, władz starostwa powiatu wyszkowskiego, gminy Rząśnik oraz licznej delegacji rodzin, przeszły pochodem do miejsca spoczynku na cmentarzu parafialnym w Nowym Lubielu. Przemarsz odbył się w asyście Kampanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i Orkiestry Wojskowej i Orkiestry Sił Powietrznych. Głównym punktem obchodów było odsłonięcie i poświęcenie nowych tablic nagrobkowych zestrzelonych żołnierzy: podporucznika rezerwy Franciszka Bileckiego, kaprala strzelca samolotowego Romana Stronczaka oraz kaprala rezerwy Antoniego Kucharczyka.


„Złożyli patriotyczną ofiarę, która zobowiązuje nas do dbałości o historię” – mówił podczas rozpoczęcia obchodów wójt Rząśnika Paweł Kołodziejski. Prezes fundacji Fort – Rogowo Mirosław Huryn witał wszystkich zebranych, a w szczególności przedstawicieli kombatantów, rodzin i Władysława Kucharczyka – wnuka kpr. rez. Antoniego Kucharczyka, wójtów gmin, duchownych, radnych powiatu na czele z przewodniczącą Rady Powiatu Justyną Garbarczyk, radnych gminy Rząśnik z przewodniczącym Krzysztofem Soliwodą, który m.in. prowadził część uroczystości. Nieco później przedstawił koleje losu innych miejsc pamięci. Władysław Kucharczyk podziękował Janowi Nowickiemu za działania, które doprowadziły do odnalezienia grobu jego dziadka. Zostały odczytane listy od: Jacka Kozłowskiego wojewody mazowieckiego i od Generała Broni Pilota Lecha Majewskiego.  O losach pilotów i ofiarności mieszkańców w ratowaniu rannych mówił prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddział w Długosiodle, a płk. pilot Kazimierz Pogorzelski, który urodził się w Brańszczyku podkreślał: „Ogromne słowa podziękowania i uznania dla tej społeczności, która od wielu lat pielęgnuje pamięć o naszych obrońcach i naszego lotnika”. Odsłonięcia nowych tablic dokonali: przewodnicząca Justyna Garbarczyk, starosta Bogdan Pągowski, prezes Fundacji Mirosław Huryn, wójt Rząśnika Paweł Kołodziejski, ppłk. Leszek Wieczorek -komendant WKU, Władysław Kucharczyk -przedstawiciel rodzin. Odbył się również Apel Poległych, a obrońców 1939 r. upamiętniono salwą oddaną przez żołnierzy Kompanii Honorowej. Druga część obchodów – „Piknik militarny” odbył się nad brzegiem Narwi. Przyciągały uwagę stroje oraz stragany prezentowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej z Mławy, wystawy sprzętu wojskowego – broni, pojazdów i mundurów z okresu II wojny światowej i wcześniejszych lat międzywojennych. Były też bardziej współczesne stragany z różnościami: od gadżetów wojskowych, poprzez książki, zabawki, po stoiska gastronomiczne.

Na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, wyszkowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz bardzo utalentowana młodzież z Zespołu Szkół im. ks. JanaTwardowskiego z wiązanką piosenek żołnierskich. Wójt gminy Rząśnik został uhonorowany przez prezesa Związku Inwalidów Wojennych Mariana Pogłóda – Medalem Za Zasługi. Sensację wzbudził nieoczekiwany przelot samolotu pilotowanego przez Dariusza Malca. Kolejną atrakcją pikniku była gorąca i smakowita żołnierska grochówka. /J.Cz./

Galeria zdjęć

2 523 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bogate obchody Święta Lotnictwa w Wyszkowie (10.09.2013)

95-lecie Lotnictwa Polskiego oraz 80-lecie legendarnego przelotu Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk rozpoczęto 7 września 2013 r. od zbiórki i złożenia...

Zamknij