ggg ggg ggg

Nasze wspólne dziedzictwo kulturowe,czyli wyjątkowo piękny kiermasz nad Bugiem (08.07.2014)

29 czerwca 2014 r. w Ośrodku Agroturystycznym „Binduga” w Broku wystawcy oraz artyści z Polski i Litwy zaprezentowali się podczas kiermaszu wyrobów i usług lokalnych zorganizowanego przez Lokalna Grupę Działania „Zielone Sioło”.

Projekt zainicjowany i przeprowadzony przez ostrowską LGD „Zielone Sioło” pod nazwą „Nasze wspólne dziedzictwo kulturowe” miał na celu przybliżenie dorobku lokalnego zarówno materialnego, jak i artystycznego. Jak zwracała się do uczestników kiermaszu prezes LGD Adriana Rukat: tradycja, kultura, przyroda, to nasze dziedzictwo, które trzeba kultywować. Tym bardziej, że to dwa wątki kulturowe przeplatają się podczas spotkania w pięknym krajobrazie nadbużańskiego Broku. Zapraszamy na stronę internetową gazety www.kurier-w.pl, gdzie umieściliśmy film z oficjalnego powitania z udziałem prezes Adriany Rukat i przedstawicieli Vietos Veiklos Grupe Jonavaz Rajono Savivaldybes z Jonawy na Litwie – prezesa Jozuas Jokimas wraz z tłumaczką. Następnie Pani Prezes przedstawiła kolejnego partnera projektu, biorącego udział w kiermaszu i od dłuższego czasu współpracującego z LGD „Zielone Sioło”, czyli LGD „Ciuchcia Krasińskich” z Krasnego w pow. przasnyskim reprezentowaną przez prezes Annę Kienik. LGD „Ciuchcia Krasińskich” skupia 17 gmin z powiatów: przasnyskiego, makowskiego, ciechanowskiego i mławskiego.

dscf0341
Na ternie „Bindugi” rozlokowano kilkadziesiąt stoisk z wyrobami, rękodziełem, produktami oferowanymi przez np. pszczelarzy, garncarzy, wikliniarzy, grupy rolników czy gospodarstwa agroturystyczne. Dodatkowo zostało przygotowane stoisko wyrobów i prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli. Młodzież wykonała wyroby z wikliny, papierowe anioły, kartki, obrazki wyszywane haftem matematycznym, bomby szydełkowe i rzeczy wykonane metodą zdobniczą decoupage (dekupaż). Uwagę przyciągały bajecznie kolorowe papierowe i bibułkowe kwiaty, ptaki, koszyczki itp. Pięknie prezentowały się misy, garnki, ozdobne pucharki i wyroby z drewna. Na scenie zaraz po oficjalnym przywitaniu swój dorobek zaprezentowały zespoły ludowe.
Uczestnicy spotkania z Litwy wystawili swoje wyroby sztuki oraz smakołyki kulinarne swojego regionu, a wielki podziw pięknymi strojami wzbudził litewski zespół ludowy „Varpena”. Niezwykle ciepło przyjęto występy litewskiego ludowego zespołu oraz kolejnych, którzy zagościli na scenie. Wystąpili: „Żurawiacy” z Bogut – Pianek, „Karniewiacy” z Karniewa ( z LGD „Ciuchcia Krasińskich”), „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej, „Świtanki” z Przedświcie oraz „Jarzębina” z Broku. Koncerty i konferansjerkę poprowadził Wojciech Dudkowski, leader zespołu Droga na Ostrołękę. Na zakończenie kiermaszu Ostrowska Grupa Teatralna „Rzeczpospolita Apostolska” pokazała misterium nocy świętojańskiej „Tam na gore ogień gore”.

dscf0346
Z zaciekawieniem wysłuchano pogadanki na temat wyrobu miodów, pszczół, tajemnic zawodu oraz prezentacji sprzętu przez Mirosława Pędzicha – pszczelarza z Ostrowi Mazowieckiej. Na chętnych czekało koło garncarskie (samemu można było spróbować wyrobić nieco krzywy garnuszek), pokazy przędzenia lnu na kołowrotku, wyplatania wyrobów z wikliny, kwiatów z papieru i bibułki, dekorowania pierniczków czy ubijania masła. Swoje propozycje przedstawiali na stosikach następujący wystawcy: Marta Daniszewska (kulinaria), Zofia i Jerzy Kolanowscy (wyroby z koziego mleka), Ewa Rudo (swojskie wędliny), Teresa Borowa (kwiaty z bibuły), Andrzej Kłosek (garncarz), Marianna Kuźma (warsztaty dekorowania pierniczków dla dzieci, sery), Arkadiusz Najmuła (warsztaty plecenie z wikliny), Mirosław Pędzich (miody), Franciszek Kesler (olej rzepakowy), Hanna Magrzyk – Małkiński Krąg (kulinaria), Joanna Orlicz (kulinaria), Danuta Jabłonka-Grabowska (kulinaria, ozdoby z drewna, pieczywo piekarnia Brok), Małgorzata Bobek (wystawa decoupage), SOSW w Zuzeli (ceramika wykonana przez uczniów, ser nurski), LGD „Ciuchcia Krasińskich” (rękodzieło, kulinaria), LGD z Litwy (rękodzieło, kulinaria), LGD „ZIELONE SIOŁO” (degustacja potraw charakterystycznych dla obszaru działania LGD ZS), Anna Fabijańska (biżuteria artystyczna), ZSS w Starym Lubiejewie (biżuteria, ozdoby, upominki wykonanie przez uczniów), Lody Sterdyń – Janusz Dec, BROWAR. Była to piękna impreza i poglądowa lekcja o naszych wspólnych korzeniach, tradycji ludowej i zawodach, które odeszłyby w niepamięć, gdyby nie takie inicjatywy, jak obecna LGD „Zielone Sioło” z Ostrowi Maz. Grupa swoje działanie rozpoczęła w 2008 roku, chociaż już w 2007 r. zostały podjęte pierwsze inicjatywy. W składzie Rady LGD znaleźli się m.in.: starosta ostrowski Zbigniew Kamiński, wójtowie i przedstawiciele gmin powiatu ostrowskiego, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji i przedsiębiorców. Nad całością czuwa zarząd: Adriana Rukat – prezes, Aneta Majewska i Grzegorz Nadratowski – wiceprezesi, Bożena Szostak – skarbnik oraz ośmiu członków. Lokalna Grupa Działania podejmuje wiele inicjatyw: w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w konkursach i wnioskach współfinansowanych przez UE np. w projekcie LEADER oraz Zarządu Województwa Mazowieckiego dot. zadań publicznych.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

 

2 680 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste zakończenie inwestycji w Ostrówku, Majdanie i Łojewie (08.07.2014)

29 czerwca 2014 r. do użytku oddano nowo wybudowaną kanalizację sanitarną. Przecięcie wstęgi nastąpiło w Ostrówku. Uroczyste zakończenie, przecięcie wstęgi...

Zamknij