ggg ggg ggg

Najwierniejsi epoce – strażacy OSP Radzymin!!!

W niedzielę, 14 września na stadionie miejskim w Tłuszczu rozegrane zostały jubileuszowe, V Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu wołomińskiego. W konkurencji „ćwiczenie sprawnościowo – bojowe” pierwsze miejsce zajęła OSP Chajęty. Natomiast w kategorii „wierność epoce” z kompletem punktów zwyciężyła OSP Radzymin!

Pobrana klatka 378
Zgodnie z przyjętą tradycją zawody poprzedziła parada, podczas której mieszkańcy Tłuszcza mogli podziwiać zabytkowe sikawki. Korowód przy muzyce poprowadziła na stadion przy ul. Polnej tłuszczańska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Tam też nastąpiło uroczyste otwarcie odbywającej się już po raz piąty w powiecie wołomińskim tej niezwykłej strażackiej imprezy.
Tuż po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi, honoru powitania gości i gotowych do boju strażaków dopełnili: prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Wiesław Gręda wraz z burmistrzem Tłuszcza Pawłem Bednarczykiem.

Pobrana klatka 379
Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in.: przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Paweł Solis, wiceburmistrz Wołomina Sylwester Jagodziński, Komendant Powiatowy PSP w Wołominie st. bryg. Jacek Pietranik, prezesi zarządów gminnych i jednostek OSP z terenu powiatu wołomińskiego, a także liczni sponsorzy i sympatycy pożarnictwa na czele z Bogdanem Domagałą prezesem „DJ Chem” z Wołomina. Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność emerytowanych Komendantów Powiatowych PSP druhów: Romana Gołębnika, Cezarego Pietrucha i Bogdana Jarczewskiego. (Ten ostatni, żegnający się z mundurem w tym roku uhonorowany został przez strażaków pamiątkowym hełmem). Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa następującym druhom i druhnom: Brązowy Medal otrzymali druh Tomasz Jusiński, druhna Katarzyna Mirkowska, druh Rafał Szlendak, zaś odznakę Strażak Wzorowy otrzymał druh Łukasz Jakubowski. Wszystkie oddziały otrzymały pisemne podziękowanie nadesłane przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego w uznaniu za wkład w propagowanie społecznej postawy oraz zaangażowanie i wkład w wielu inicjatywach i interwencjach w środowisku lokalnym. Do zgromadzonych zwrócił się również burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, który podziękował strażakom za ofiarną służbę, niezawodność, oraz za to, że zawsze są ze społeczeństwem i to nie tylko jeśli chodzi o pożary, ale we wszystkich trudnych chwilach. Podziękował również wszystkim tym, którzy przyczynili się do zainaugurowania, a obecnie do kontynuowania Powiatowych Zawodów Sikawek Strażackich, zaś wszystkim oddziałom życzył powodzenia w rywalizacji. Wraz z rozlosowaniem numerów startowych rozpoczęła się właściwa część zawodów, a więc rywalizacja, do której zgłoszono 15 drużyn męskich: OSP Chajęty, OSP Kuligów, OSP Poświętne, OSP Ręczaje Polskie, OSP Wola Ręczajska, OSP Zabraniec, OSP Wołomin, OSP Zagościniec, OSP Majdan, OSP Stare Grabie, OSP Radzymin, OSP Tłuszcz, OSP Jasienica, OSP Chrzęsne oraz OSP Dzięcioły.
Komisję sędziowską na wniosek Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Wiesława Grędy powołał Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Jacek Pietranik. Sędzią głównym konkurencji sprawnościowej został st. kpt. Jarosław Kłak z KP PSP Wołomin, zaś sędzią głównym konkurencji „wierność epoce” dh Jerzy Pokrywczyński z OSP Wiązowna (pow. otwocki) wsparty wiedzą znawców tematu z Garwolina.

Pobrana klatka 380
Historię rywalizujących ze sobą jednostek OSP jak i przebieg zmagań komentował dla publiczności dh Tomasz Żmijewski – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie. Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich „Wierność Epoce”, polegała na ocenie oddziału startującego a dokładnie roty (dwóch strażaków) pod kątem zgodności z reprezentowaną epoką historyczną prezentowanego sprzętu i umundurowania. Ocenie, (której dokonywali znawcy tematu druhowie Jerzy Pokrywczyński z Otwocka i Mieczysław Janiec z Garwolina) podlegało samo urządzenie, czyli sikawka, wąż tłoczny, wąż ssawny, prądownica, łączniki, wykonanie tej sikawki, jak również ubiór strażaków, czyli historyczny mundur, hełmy, buty, pasy, toporki, zatrzaśniki itp. elementy wyposażenia. Drugą konkurencję stanowiło ćwiczenie sprawnościowo-bojowe, które polegało na jak najszybszym, bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód, na którym najpierw należało napełnić wodą zbiornik przy użyciu wiaderek przenośnych, następnie przebiec przez równoważnię, pokonać rów po uprzednim przyciągnięciu bosakiem ciężkim kładki, wykonać skok przez płotek oraz bieg przez tyczki. Zwieńczenie ćwiczenia bojowego stanowiło sprawienie linii ssawnej do sikawki, rozwinięcie jednego węża tłocznego o długości 20 metrów i zassaniem poprzez sikawkę wody ze zbiornika zewnętrznego obrócenie tarczy i strącenie dwóch pachołków. W opisanej konkurencji pierwsze miejsce zdobyła OSP Chajęty z wynikiem 96,2 pkt. 2 miejsce OSP Tłuszcz z wynikiem 102 pkt., 3 miejsce OSP Wołomin z wynikiem 102,3 pkt.
Natomiast w konkurencji „Wierność Epoce” rywali po raz kolejny zdeklasowała (jak przystało na najstarszą jednostkę w powiecie) OSP Radzymin. O zwycięstwie strażaków z Miasta Cudu nad Wisłą przesądziła nie tylko pięknie odrestaurowana ponad stuletnia sikawka (zaprzęgnięta w nie mniej piękne konie współpracującego z jednostką Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku), ale i budząca zachwyt publiczności ogólna prezencja. Trzeba bowiem w tym miejscu powiedzieć, iż radzymińscy strażacy wystąpili w historycznym umundurowaniu nawiązującym do pierwszych strojów tej jednostki, które odtworzono na podstawie najstarszych fotografii z pierwszych lat XX wieku.

Pobrana klatka 381
Drużyna OSP Radzymin w składzie: dh Kuciński Łukasz (dowódca), dh Paś Andrzej, dh Załoga Marcin, dh Kawecki Łukasz, dh Adrian Pietrzak, dh Łapiński Grzegorz (opiekun), dh Rostkowski Krzysztof, dh Rasiński Przemysław (rezerwowy) uzyskała 160 pkt/ 160 możliwych. Gratulujemy!!!
W konkurencji „Wierność Epoce” pierwsze miejsce zdobyła OSP Radzymin, drugie miejsce (ex aequo) zdobyły: OSP Roszczep, OSP Chajęty, OSP Wola Ręczajska i OSP Tłuszcz, trzecie miejsce (ex aequo: )OSP Kuligów i OSP Stare Grabie, czwarte miejsce OSP Zabraniec, piąte miejsce OSP Chrzęsne, szóste miejsce (eqsequo) OSP Dzięcioły, OSP Jasienica i OSP Zagościniec, siódme miejsce OSP Wołomin, ósme miejsce OSP Poświętne i dziewiąte miejsce OSP Majdan.
Zdobywcy miejsc na podium otrzymali pamiątkowe puchary, a pozostali nagrody rzeczowe i dyplomy. Wszystkie drużyny nagrodzone zostały też gromkimi oklaskami licznie zgromadzonej publiczności, która obok turniejowych zmagań mogła również podziwiać historyczne hełmy i umundurowanie prezentowane na stoiskach kolekcjonerów z Legionowa i Garwolina. Kolejne zawody już za dwa lata!
/opr. Rafał S. Lewandowski,
foto: J. Góral/

Pobrana klatka 382

 

Pobrana klatka 390

 

Pobrana klatka 392

2 688 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mamy świadomość, że dobrze wykształcona młodzież stanowi szansę dalszego rozwoju Wołomina…

„K.W.”Panie Burmistrzu, co jest największym problemem oświatowym w Wołominie? Ryszard Madziar: Oświata jest zagadnieniem szczególnie istotnym dla mnie jako burmistrza...

Zamknij