ggg ggg ggg

Największe od lat przedsięwzięcie oświatowe w powiecie wołomińskim będzie realizowane w Radzyminie… (10.06.2014)

Podczas odbywającej się we czwartek, 29 maja czterdziestej drugiej sesji Rady Powiatu Wołomińskiego radni jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie założenia Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie.

Na tym jednak nie koniec, bowiem jeszcze w tym roku rozpocznie się planowana od lat rozbudowa placówki – zapowiada przewodniczący Rady Powiatu, Paweł Solis, z którym rozmawiamy na temat największego od lat przedsięwzięcia oświatowego na terenie powiatu wołomińskiego.

300

„KW”: Jak Pan ocenia ideę utworzenia od września br. Gimnazjum Dwujęzycznego w Radzyminie?
Paweł Solis: Poprzez utworzenie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie, stwarzamy szansę dla młodzieży z terenu całego powiatu wołomińskiego, która poszukuje ciekawej oferty dalszej nauki. Myślę, że ta szkoła stanie się ciekawą alternatywą dla szkół warszawskich. Młodzież, która rozpocznie edukację na szczeblu gimnazjum dwujęzycznego, będzie mogła dalej kształcić się w tym samym miejscu, w liceum, ponieważ nowatorski program kształcenia będzie wdrożony w obydwu szkołach. W moim przekonaniu, nawiązana w tym względzie współpraca z uczelniami warszawskimi otwiera ogromne możliwości dalszego kształcenia i zdobycia zawodu, które pozwolą przyszłym absolwentom odnaleźć się na rynku pracy.

Dlaczego wybór padł na Radzymin?
Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Radzyminie od lat cieszy się zasłużoną opinią jednej z najlepszych szkół w naszym powiecie. Każdego roku uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki egzaminów. To zasługa pani dyrektor Urszuli Zimińskiej i świetnie przygotowanej kadry pedagogicznej, która dzięki powołaniu dwujęzycznego gimnazjum, będzie miała więcej czasu na jeszcze intensywniejszą pracę z najzdolniejszymi uczniami.
Utworzenie gimnazjum dwujęzycznego w Radzyminie było inicjatywą dyrekcji i grona pedagogicznego szkoły, która spotkała się z aprobatą burmistrza Zbigniewa Piotrowskiego i radzymińskich radnych. Cieszę się, że jako powiat otrzymaliśmy zielone światło od samorządowców i mieszkańców Radzymina, bowiem dzięki temu możemy stworzyć naprawdę atrakcyjną ofertę edukacyjną, która będzie w stanie z jednej strony zatrzymać odpływ najzdolniejszej młodzieży z naszego terenu, a z drugiej strony, przyciągnie do nas uczniów z powiatów ościennych. W moim przekonaniu, radzymińskie liceum to najlepszy kandydat na prestiżową szkołę i wizytówkę całego powiatu wołomińskiego. Obok osiąganych wyników, prestiżowych nagród i wyróżnień argumentem jest także blisko 170-letnia tradycja szkoły i związane z nią słynne osobistości, a także fakt, że mieści się ona w jednym z najcenniejszych zabytków naszego powiatu, w gmachu, który zaprojektował sam Antonio Corazzi.
W mojej ocenie, dodatkowym magnesem mogącym przyciągnąć młodzież do naszego powiatu jest też samo miasto. Myślę, że dynamicznie rozwijający się Radzymin, jak również cały nasz powiat z każdym rokiem będą coraz atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania i do pracy, także dla przyszłych absolwentów szkoły. Poza tym, szybki rozwój miasta wiąże się ze wzrostem liczby mieszkańców, w tym także młodzieży, a to wymaga stworzenia odpowiedniego zaplecza oświatowego.

301

Zabytkowa siedziba szkoły to z jednej strony atut, z drugiej jednak znaczące obciążenie w czasach, kiedy młodzież pragnie kształcić się w nowoczesnych placówkach, posiadających odpowiednie zaplecze oświatowo – sportowe i spełniających najwyższe standardy.
Zgadzam się, że stworzenie nowoczesnej bazy dydaktyczno-sportowej to obecnie warunek podstawowy. Dlatego z tym większą satysfakcją przychodzi mi poinformować, że planowana od 2006 r. i wielokrotnie odkładana rozbudowa szkoły wreszcie wkroczyła w decydującą fazę. Przetarg na realizację pierwszego etapu inwestycji pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa LO w Radzyminie”, został już rozstrzygnięty. W ubiegłą środę, 4 czerwca nastąpiło oficjalne wprowadzenie inwestora na plac budowy. Jeszcze w tym roku planowana jest realizacja tzw. etapu zerowego, czyli wykonanie fundamentów nowego skrzydła szkoły wraz z przyłączami. Być może uda nam się również rozpocząć budowę murów, ale to zależy od możliwości finansowych. W tegorocznym budżecie mamy zarezerwowany na ten cel kwotę w wysokości ponad 470 tysięcy złotych, podczas gdy szacowany koszt budowy całego budynku, to około 11 milionów złotych.

Jak będzie wyglądał nowy gmach radzymińskiego Zespołu Szkół?
Będzie to oddzielne skrzydło, połączone z istniejącym budynkiem specjalnym łącznikiem. Oczywiście, z uwagi na wartość historyczną istniejącego gmachu, nowe skrzydło usytuowane zostanie odpowiednio w głębi szkolnego terenu, w odległości powyżej dziesięciu metrów od zabytku. Z informacji, które przekazał mi pan Józef Skłodowski z Wydziału Planowania wynika, że pod względem architektonicznym, projektowane skrzydło będzie w pełni podporządkowane i zsynchronizowane z budynkiem zabytkowym, czyli będzie miało taką samą elewację, zbliżone pochylenie połaci dachu, zachowany zostanie rytm i podział okien. W przeciwieństwie do skrzydła zabytkowego, nowy budynek nie będzie miał jednak podpiwniczenia. W trzykondygnacyjnej części dydaktycznej powstaną nowoczesne pracownie i sale lekcyjne, pomieszczenia administracyjne i pokój nauczycielski. Z kolei, w dwukondygnacyjnej części sportowej na piętrze mieścić się będzie sala gimnastyczna o wym. 21×42 m, pod którą przewiduje się mniejszą salę do ćwiczeń z pełnym zapleczem sanitarnym i szatniowym, a także bibliotekę i czytelnię.
Bezsprzecznie zatem planowana rozbudowa szkoły znacznie poprawi warunki nauki dla uczniów i doprowadzi do stworzenia tak długo oczekiwanej przez nauczycieli, w pełni autonomicznej bazy sportowej dla gimnazjum i liceum.

302

Proszę zatem nam jeszcze powiedzieć, kiedy w nowym skrzydle odbędą się pierwsze lekcje?
Planujemy, że zakończenie budowy i oddanie do użytku nowego budynku nastąpi w 2016 roku. Mam nadzieję, że w szybkiej realizacji tej, nie ukrywajmy, największej od lat inwestycji oświatowej w powiecie wołomińskim pomogą nam także środki zewnętrzne, o które zamierzamy się ubiegać. Mogę powiedzieć, że na dzień dzisiejszy szukamy już potencjalnych źródeł ich pozyskania.
Dziękuję za rozmowę.
(Rafał S. Lewandowski)

 

„Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi to innowacyjna, bogata oferta edukacyjna dla uzdolnionej młodzieży z terenu całego powiatu wołomińskiego…

Program nauczania w oddziałach dwujęzycznych zakłada rozszerzoną naukę języka angielskiego i przygotowanie uczniów do zdawania egzaminu kompetencji językowych FCE (First Certificate in English) – jednego z najpopularniejszych angielskich certyfikatów językowych na poziomie średniozaawansowanym wyższym.
Obejmuje ponadto nauczanie minimum dwóch przedmiotów w języku polskim i języku angielskim.
W tworzonej szkole planuje się nauczanie dwujęzyczne przedmiotów ścisłych, między innymi: matematyki, fizyki i informatyki – pod patronatem Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Współpraca będzie obejmowała wykłady, zajęcia warsztatowe i laboratoryjne w Politechnice
Warszawskiej. Zakłada się utworzenie w roku szkolnym 2014/2015 jednej klasy I dwujęzycznej, liczącej do 30 uczniów. Po ukończeniu gimnazjum planuje się kontynuację nauki w szkole dwujęzycznej poprzez utworzenie takiego oddziału w Liceum Ogólnokształcącym im . C. K. Norwida, co dawałoby
młodzieży możliwość zdawania międzynarodowej matury. Nauczycielami Gimnazjum
z Oddziałami Dwujęzycznymi będzie kadra Liceum Ogólnokształcącego, które dysponuje
wysoko wykwalifikowanymi pedagogami w dziedzinie nauczania języka angielskiego. Szkoła posiada także infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania gimnazjum. W związku z tym, dodatkowe koszty związane z utworzeniem gimnazjum będą obejmowały jedynie wynagrodzenie dla kadry pedagogicznej i będą pokrywane z subwencji oświatowej, za wyjątkiem okresu od 1 września do 31 grudnia 2014r.
Założenie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi przy LO im. C.K. Norwida w Radzyminie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Radę Miejską w Radzyminie w dniu 15 kwietnia br. oraz przez Radę Powiatu Wołomińskiego w dn. 24 kwietnia br. pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, w dn. 12 maja zawarte zostało stosowne porozumienie w tej sprawie.
Utworzenie gimnazjum przy liceum ogólnokształcącym jest zgodne z założeniami obecnej reformy programowej systemu oświaty. Nowa podstawa programowa zakłada, że program LO jest kontynuacją szkoły gimnazjalnej i w związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby gimnazja funkcjonowały w zespołach ze szkołami ponadgimnazjalnymi. W związku z powyższym zasadne jest jednoczesne utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących, w którego skład wejdzie LO im. C. K. Norwida oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi.”

(treść uzasadnienia do uchwały Nr XLII – 479/2014 w sprawie założenia Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie)

2 862 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Leszczynowe świętowanie (10.06.2014)

W miniona niedzielę 8 czerwca 2014 r. na terenie szkoły w Leszczydole Starym kolejny raz odbyło się „Święto Leszczyny”. Świętowały...

Zamknij