21 marca 2013 r. w Sali koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie odbyła się konferencja prezentująca postępy w realizacji projektu pt. „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z zagospodarowaniem osadów w Gminie Radzymin”.
O inwestycji, problemach i sukcesach oraz przyszłości inwestycji i znaczeniu jej dla mieszkańców mówili: burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, prezes Zarządu PWiK w Radzyminie Małgorzata Klimkiewicz, przedstawiciel inżyniera kontraktu, PM Partners Ewa Prus. Głos zabrał również z -ca prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Andrzej Nocoń i reprezentujący Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Michał Filipek. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.kurier-w.pl gdzie zamieścimy filmowa wypowiedz burmistrza oraz zdjęcia.
Jak wynikało z przekazu osób zainteresowanych ta największa inwestycja Radzymina jest już na ukończeniu, a mieszkańcy miasta podłączają swoje nieruchomości do nowej sieci kanalizacji sanitarnej. Sztandarowy projekt inwestycyjny gminy Radzymin pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z zagospodarowaniem osadów w Gminie Radzymin”, trwający od 2010 roku, jest już zrealizowany w ponad 90 procentach. Do marca br. wybudowano 31,5 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 11 nowych przepompowni ścieków – przy ul. Brylantowej, Źródlanej, Szkolnej, Leśnej, P.O.W., W. Wróblewskiego, Dzielnej, Wiejskiej, Polnej oraz dwie na Zwycięskiej. Niemal połowa nieruchomości z dostępem do nowej infrastruktury została już przyłączona do wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Ostatni odcinek sieci czekający na budowę to fragment Al. Jana Pawła II, od ul. Polnej do Gen. W. Sikorskiego. Uzyskano już prawomocne pozwolenie na budowę i oczekiwane roboty ruszą na przełomie marca i kwietnia tego roku.
W centralnej części Radzymina, w kwadracie ulic: Gen. Maczka – Armii Krajowej – Marii Konopnickiej – Jana Pawła II, gdzie najwcześniej oddano do użytku nową sieć kanalizacji sanitarnej, jest podłączonych ok. 85% zaplanowanych nieruchomości.
W zachodniej części Radzymina zakończono wszystkie prace i uzyskano pozwolenie na użytkowanie dla wybudowanej infrastruktury. Również w części północno-wschodniej Radzymina, powyżej torów kolejowych, zakończono roboty budowlane. Pozostały do wykonania jedynie prace porządkowe i odtworzeniowe, a także uzyskanie pozwolenia na użytkowanie odcinków kanalizacji.
Poza rozbudową sieci kanalizacyjnej, inwestycja obejmuje modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków. Zaplanowane zadania są zrealizowane w 85%. Wykonano wszystkie zaprojektowane obiekty żelbetowe wraz z kompletnym wyposażeniem oraz większość prac w zakresie instalacji technologicznych oraz sanitarnych.
Uruchomiono nowe dmuchawy, obsługujące nowy ciąg technologiczny. Przeprowadzono modernizację hali spławiania ścieków dowożonych oraz uruchomiono nową wirówkę stacji odwadniania osadu. Do uzupełnienia pozostało wyposażenie starego ciągu oczyszczania ścieków oraz prace porządkowe.
Wszystkie prace budowlane zostaną zrealizowane do 30 września 2013 r.
Po zakończeniu projektu, w Radzyminie funkcjonować będzie nowa sieć kanalizacji sanitarnej o długości ok. 33,9 km w systemie grawitacyjno-tłocznym oraz 11 nowych przepompowni ścieków. Łączna długość kanalizacji będzie wynosić ponad 60 km. To pozwoli kolejnym 4000 mieszkańcom, zarówno z centrum Radzymina, jak i z terenów spoza miasta, na przyłączenie się do nowo wybudowanej infrastruktury.
Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni pozwoli na podwojenie dotychczasowej średniej przepustowości obiektu, tj. do poziomu 4400 m3 na dobę. Ładunek zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska na terenie aglomeracji Radzymin zostanie znacznie zmniejszony, przy równoczesnym zwiększeniu ilości ścieków odprowadzanych do sieci kanalizacyjnej. Najważniejsze korzyści, jakich można się spodziewać po zakończonej inwestycji to poprawa jakości środowiska naturalnego aglomeracji poprzez redukcję zanieczyszczeń przedostających się do wód gruntowych i gleby, lepsza ochrona obszarów przyrodniczych prawnie chronionych, wyższa jakość usług kanalizacyjnych i mniejsza awaryjność systemów kanalizacyjnych. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 79 958 081,85 PLN. Jej realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który pokryje 85 % kosztów kwalifikowalnych.
Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z zagospodarowaniem osadów w Gminie Radzymin dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie pożyczki, w kwocie 16.429.000,00 zł.
Podsumowując konferencję jest to niezwykły przykład skutecznego działania zainspirowanego głęboka troską samorządu radzymińskiego i śmiałej wizji burmistrza Piotrowskiego zainicjowanego w okresie, gdy udało się w/w inwestycję wesprzeć środkami zewnętrznymi. Gratulujemy włodarzom miasta oraz mieszkańcom, których komfort życia znacznie uległ poprawie, a w przyszłości zapewni odpowiedni rozwój i akt akcyjność miasta. /J.Cz./