W minioną niedzielę, 16 września na stadionie miejskim w Tłuszczu rozegrane zostały IV Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu wołomińskiego.
Zgodnie z przyjętą tradycją zawody poprzedziła parada ulicami Tłuszcza, podczas której mieszkańcy mogli podziwiać zabytkowe sikawki. Korowód przy muzyce poprowadziła na stadion przy ul. Polnej tłuszczańska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Tam też, nastąpiło uroczyste otwarcie odbywającej się już po raz czwarty w powiecie wołomińskim tej niezwykłej strażackiej imprezy. Tuż po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi ZOSP RP, honoru powitania gości i gotowych do boju strażaków dopełnili: prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Wiesław Gręda, wraz z wiceburmistrzem Tłuszcza Waldemarem Banaszkiem. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.: wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, przedstawiciel starosty wołomińskiego Tomasz Czarnogórski, wójt Jadowa Dariusz Kokoszka, wójt Strachówki Piotr Orzechowski, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Cezary Pietruch, Komendant Komisariatu Policji w Tłuszczu Dariusz Zastawny , ks. dziekan Władysław Trojanowski, Władysław Krysik z WFOŚiGW, a także liczni sponsorzy i sympatycy pożarnictwa na czele z Rafałem Rozparą prezesem LGD „Równiny Wołomińskiej”, oraz Bogdanem Domagałą prezesem „DJ Chem” z Wołomina.
Rozpoczęcie zawodów poprzedziła ceremonia uhonorowania Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza druha Józefa Kruka, oraz wręczenie odznak „Strażak Wzorowy” druhnom i druhom. Otrzymali je reprezentujący OSP St. Grabie: Dudzińska Agnieszka i Rutkowski Sylweriusz oraz reprezentujący OSP Dzięcioły: Zdrojewski Dariusz, Groszek Sławomir i Szymański Stanisław. Z kolei, wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski złożył na ręce druha prezesa Wiesława Grędy dyplom uznania przyznany przez samorząd województwa mazowieckiego na wniosek burmistrza Tłuszcza.
Wraz z rozlosowaniem numerów startowych rozpoczęła się właściwa część zawodów, a więc rywalizacja, do której zgłoszono siedemnaście oddziałów, w tym: 15 drużyn męskich i dwie drużyny kobiece.
Komisję sędziowską na wniosek Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Wiesława Grędy powołał Komendant Powiatowy PSP st. Bryg. Cezary Pietruch. Sędzią głównym zawodów został st. kpt. Jarosław Kłak. Przebieg imprezy komentował dla publiczności dh Tomasz Żmijewski – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie.
Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich „Wierność Epoce”, polegała na ocenie oddziału startującego a dokładnie roty (dwóch strażaków) pod kątem zgodności z reprezentowaną epoką historyczną prezentowanego sprzętu i umundurowania. Ocenie, (której dokonywali znawcy tematu druhowie Jerzy Pokrywczyński z Otwocka i Mieczysław Janiec z Garwolina) podlegało samo urządzenie, czyli sikawka, wąż tłoczny, wąż ssawny, prądownica, łączniki, wykonanie tej sikawki, jak również ubiór strażaków, czyli historyczny mundur, hełmy, buty, pasy, toporki, zatrzaśniki itp. elementy wyposażenia.
Drugą konkurencję stanowiło ćwiczenie sprawnościowo-bojowe, które polegało na jak najszybszym, bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód, na którym najpierw należało napełnić wodą zbiornik przy użyciu wiaderek przenośnych, następnie przebiec przez równoważnię, pokonać rów po uprzednim przyciągnięciu bosakiem ciężkim kładki, wykonać skok przez płotek oraz bieg przez tyczki. Zwieńczenie ćwiczenia bojowego stanowiło sprawienie linii ssawnej do sikawki, rozwinięcie jednego węża tłocznego o długości 20 metrów i zassaniem poprzez sikawkę wody ze zbiornika zewnętrznego obrócenie tarczy i strącenie dwóch pachołków. Podczas tegorocznych zawodów wszystkie wyżej opisane czynności w najkrótszym czasie (1:34) wykonał oddział męski OSP Kuligów (gm. Dąbrówka), oraz oddział żeński OSP Chajęty (gm. Dąbrówka). Natomiast w konkurencji „Wierność Epoce” rywali zdeklasowała (jak przystało na najstarszą jednostkę w powiecie) OSP Radzymin. O zwycięstwie strażaków z Miasta Cudu nad Wisłą przesądziła nie tylko pięknie odrestaurowana ponad stuletnia sikawka (zaprzęgnięta w nie mniej piękne konie współpracującego z jednostką Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku), ale i budząca zachwyt publiczności ogólna prezencja. Trzeba bowiem w tym miejscu powiedzieć, iż radzymińscy strażacy po raz pierwszy wystąpili w historycznym umundurowaniu nawiązującym do pierwszych strojów tej jednostki, które odtworzono na podstawie najstarszych fotografii z pierwszych lat XX wieku. Nic zatem dziwnego, że brawom i pamiątkowym zdjęciom wprost nie było końca. Gratulując zwycięstwa strażakom z Kuligowa i Radzymina trzeba również powiedzieć o niesamowitym pechu jaki stał się udziałem oddziałów z Tłuszcza i Chrzęsnego, oraz żeńskiej drużyny OSP St. Grabie (Zespoły nie dokończyły zadania bojowego z przyczyn technicznych i niestety zostały zdyskwalifikowane. Wobec powyższego życzymy im sukcesów w kolejnej edycji zawodów).
Niespodzianką wieńczącą IV Zawody Sikawek Strażackich okazał się pokaz nowoczesnych technik gaszenia pożarów, który przygotowali druhowie z najmłodszej w powiecie jednostki OSP Nadma (gm. Radzymin). Wraz z zakończeniem widowiska nastąpiła długo oczekiwana przez zwycięzców ceremonia wręczenia pucharów, dyplomów i cennych nagród rzeczowych w postaci sprzętu pożarniczego. (Na uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku żadna z drużyn nie wyjechała z Tłuszcza z pustymi rękoma, za co organizatorom i sponsorom należą się słowa najwyższego uznania).
Podsumowując IV Zawody Sikawek Strażackich, trudno nie przyznać słuszności słowom wiceburmistrza Tłuszcza Waldemara Banaszka, który powiedział:
– Cieszymy się, że tak barwne wydarzenie stało się częścią lokalnego kalendarza imprez w Tłuszczu. Ma przecież doniosłe znaczenie. To nie tylko impreza rozrywkowa i sportowa, to także lekcja historii, dbałości o zabytkowy sprzęt i okazja do integracji środowisk strażackich.
Kolejne, jubileuszowe zawody już za dwa lata!
Rafał S. Lewandowski
IV Zawody Sikawek Strażackich 2012
– Klasyfikacja Końcowa
W konkurencji „Wierność Epoce”:
1. RADZYMIN – 154 pkt / 160 pkt. możliwych
2. Wołomin – 148 pkt.
3. Roszczep – 146 pkt.
3.Tłuszcz – 146 pkt.
5. Grabie Stare – 142 pkt.
6. Chrzęsne – 134 pkt.
7. Zabraniec – 129 pkt.
8. Jasienica – 121 pkt.
9. Majdan – 118 pkt.
10. Chajęty – 115 pkt.
11. Dzięcioły – 108 pkt.
12. Ręczaje Polskie – 106 pkt.
13. Wola Ręczajska – 100 pkt.
14. Kuligów – 85 pkt.
15. Zagościniec – 65 pkt.
Ćwiczenie sprawnościowo-bojowe
oddziałów żeńskich:
1. CHAJĘTY – 121 pkt.
(Grabie Stare – dyskwalifikacja)
Ćwiczenie sprawnościowo-bojowe
oddziałów męskich:
1. KULIGÓW – 95 pkt.
2. Zagościniec – 96 pkt.
3. Dzięcioły – 100 pkt.
4. Jasienica – 103 pkt.
5. Chajęty – 104 pkt.
6. Radzymin – 109 pkt.
7. Wola Ręczajska – 113 pkt.
8. Zabraniec – 119 pkt.
9. Roszczep – 122 pkt.
10. Majdan i Wołomin – 128 pkt.
11. Ręczaje Polskie – 132 pkt.
12. Grabie stare – 176 pkt.
(Dyskwalifikacja OSP Tłuszcz i Chrzęsne)