ggg ggg ggg

Na skuteczność trzeba zapracować (17.01.2012)

Pomimo kryzysu władze Ząbek dokładają wszelkich starań, by dynamika rozwoju miasta nie została zmniejszona. O swoich działaniach i podjętych przedsięwzięciach, a także planach na nowy 2012 rok opowiedział nam burmistrz Robert Perkowski.

Przełom roku to świetny czas na podsumowania. Jaki był dla Ząbek i mieszkańców miasta rok 2011?
Miniony, 2011 rok był dla nas dobrym, choć dość trudnym rokiem. Największe wyzwania polegały na dopięciu budżetu i sprostaniu wszystkim zmianom ustawowym. Pojawiły się nowe zadania dla gmin z zakresu opieki społecznej, obowiązkowe podwyżki w oświacie, przerzucenie funduszu alimentacyjnego na gminy czy inne. Wszystkie te zmiany, ograniczenia budżetowe przy jednoczesnym wzroście wydatków spowodowały, że trudność sprawiło nawet same zakończenie rozpoczętych wcześniej inwestycji, nie mówiąc już o zainicjowaniu kolejnych projektów. Mimo to, dla Ząbek był to rok przygotowań do dużych, planowanych na 2012 rok zadań.
Niestety 2011 rok to też, niezależne od nas, podwyżki w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Wzrost kosztów, spowodowany w głównej mierze podwyżkami warszawskiego MPWiK, niestety spadł na użytkowników, co odczuł chyba każdy mieszkaniec podłączony do kanalizacji czy wodociągu.

Które z inwestycji, finalizowanych w 2011 roku, są z Pana punktu widzenia najważniejsze?
Najważniejszą inwestycją minionego roku jest bez wątpienia trybuna główna. Jej budowę kontynuujemy od roku 2010 i jest to z pewnością największa inwestycja w powiecie, której koszt wyniesie około 20 milionów zł. Wielofunkcyjny, trójkondygnacyjny budynek pomieści nie tylko Miejski Ośrodek Sportu, ale również Miejski Ośrodek Kultury łącznie z salą widowiskową. Wbrew pozorom, inwestycja ta nie będzie służyła wyłącznie rozgrywkom piłkarskim. Cały budynek to łącznie kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, którą postaramy się zagospodarować jak najlepiej.
Jednak mówiąc o inwestycjach 2011 roku nie wolno zapomnieć o drogach, remontowanych w ramach unijnych projektów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, oddaliśmy do użytku kilka kolejnych ulic, jak chociażby 11 Listopada, Jana Pawła II, Sosnową, Gajową oraz kolejny fragment ulicy Powstańców. Przy wsparciu finansowym miasta Ząbki została zakończona budowa drogi powiatowej, czyli ulicy Batorego.

Wiele działo się w zakresie komunikacji.  Nie obyło się chyba bez zawirowań?
W ubiegłym roku uruchomiliśmy kolejny środek transportu dla naszych mieszkańców, czyli linię Ząbki-1. Popularny „darmobus” wozi zameldowanych mieszkańców bezpłatnie od centrum handlowego M1, gdzie jest duży autobusowy węzeł przesiadkowy, poprzez całe Ząbki, dowożąc pasażerów w pobliże najważniejszych punktów w mieście, czyli szkół, Urzędu Miasta, przychodni zdrowia i stacji PKP i dużych osiedli.
W zeszłym roku niestety byliśmy zmuszeni wypowiedzieć umowę z ZTM, która wciąż jeszcze obowiązuje, ale trudno przewidzieć jej dalsze losy. Zdecydowaliśmy się na ten trudny krok z kilku przyczyn. Wątpliwości budził  brak przejrzystości rozliczeń i faktycznych kosztów funkcjonowania „wspólnego biletu”, a także odmowa udostępnienia nam informacji o liczbie pasażerów z niego korzystających. Najważniejszą przyczyną wypowiedzenia umowy był drastyczny wzrost kosztów, jakie nasze miasto musiałoby ponosić. W ciągu ostatnich 4,5 roku podwyżka sięgała 600 – 700 procent. Niestety nie miało to żadnego przełożenia na poprawę jakości usług. Wręcz przeciwnie, obserwowaliśmy, że do pociągów jest coraz trudniej wsiąść na stacji w Ząbkach. Czyli jako Ząbki płaciliśmy coraz więcej za usługę z której nie można skorzystać. Kwota dopłat zaproponowana na 2012 rok wynosiła aż 2.800.000,- złotych.

Jaki Pana zdaniem będzie rok 2012?
Obawiam się, że nowy rok będzie równie trudny, jeśli nawet nie trudniejszy od minionego. Kryzys sprawi, że wszyscy zostaniemy zmuszeni do zaciśnięcia pasa. Jednak nie mamy zamiaru się poddawać. Będziemy ciężko pracować i zrobimy wszystko, by dla mieszkańców miasta rok 2012 był dobry pomimo kryzysu.

Jakich działań ze strony władz samorządowych mieszkańcy mogą spodziewać w tym roku?
Na 2012 rok wyznaczyliśmy sobie bardzo ambitne zadania. Rozpoczniemy budowę basenu oraz oczekiwanego przez wszystkich tunelu pod torami kolejowymi. Planujemy także rozstrzygnąć przetarg na budowę ulicy 3 Maja, niezwykle zdegradowanej, której modernizacja od dawna czeka w kolejce.
Jednak zanim przystąpimy do tych działań, czeka nas o wiele trudniejsze zadanie, czyli stworzenie budżetu, który temu wszystkiemu podoła. Miasto Ząbki, jako jedno z nielicznych, jeszcze do tej pory nie domknęło spraw budżetowych na 2012 rok. Mam nadzieję, że 25 stycznia budżet zostanie uchwalony przez Radę, co umożliwi nam realizację tych ambitnych inwestycji.
Ponadto chcemy wciąż rozwijać komunikacje zbiorową. Zamierzamy zmodernizować transport miejski. Mamy już jeden „darmobus”, a niebawem najprawdopodobniej uruchomimy kolejną bezpłatną linię Ząbki-2, przez co rozszerzymy możliwości komunikacyjne dla naszych mieszkańców.
Ambitnym zadaniem, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest zmobilizowanie jak największej liczby niezameldowanych mieszkańców do dokonania stałego meldunku w Ząbkach. Chcielibyśmy, aby wzrosły wpływy z podatków, dzięki czemu będziemy mogli realizować kolejne pomysły, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Anna Sajnog

2 894 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jeśli bliska jest Ci ekologia i wiesz co powinniśmy w naszej gminie chronić, dołącz do nas… (17.01.2012)

Przekonują uczestnicy pilotażowego projektu Decydujmy Razem. W miniony piątek, 13 stycznia w sali konferencyjnej radzymińskiego magistratu odbyło się forum lokalne...

Zamknij