ggg ggg ggg

Można już zgłaszać projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kobyłka

W poniedziałek, 19 kwietnia rozpoczął się etap zgłaszania projektów w Budżecie Obywatelskim Miasta Kobyłka. Tworzyć pomysły i zgłaszać projekty będzie można do 16 maja – uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Kobyłka.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Kobyłki. Co roku można wymyślić i zgłosić projekt, a następnie wybrać w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane.
Do obsługi budżetu został stworzony specjalny System Budżetu Obywatelskiego.
Cały proces składa się z kilku etapów: zgłaszanie projektów, ocena projektów przez specjalnie powołany zespół w Urzędzie Miasta, głosowanie mieszkańców, ogłoszenie wyników, realizacja pomysłów.
W 2022 r. zgłaszanie projektów będzie się odbywało od 19 kwietnia do 16 maja, a głosowanie mieszkańców na zakwalifikowane projekty od 7 września do 28 września. Realizacja odbędzie się w 2023 r.
Jakie projekty można zgłaszać? Zadania, które mogą być finansowane mają charakter twardy (inwestycje, remonty, modernizacje, budowy, zakupy wyposażenia itp.) albo miękki (działania prospołeczne, oświatowe, edukacyjne lub sportowo-rekreacyjne).
Maksymalna wartość projektu twardego nie może przekroczyć 150 tys., a miękkiego 20 tys. zł.
Każdy może zgłosić maksymalnie dwa projekty. Jeśli zgłaszający projekt ma poniżej 13 lat, musi załączyć zgodę rodziców lub opiekunów ustawowych.
Zgłaszanie odbywa się w dwóch formach: papierowej (na formularzu) lub elektronicznie za pośrednictwem systemu obsługi budżetu obywatelskiego: (https://budzet.kobylka.pl/pl ).
Wymogi dotyczące zgłoszeń projektów i elementów, jakie powinny zawierać dostępne są w Uchwale (https://budzet.kobylka.pl/pl/budzet/kampania-informacyjna):
Najważniejsze to: możliwość zrealizowania działania w ciągu jednego roku; mieszkańcy będą korzystali z rezultatów nieodpłatnie; działanie będzie prowadzone na nieruchomościach, które są własnością Miasta; będzie dostępne dla ogółu mieszkańców; działanie nie będzie generowało kosztów w następnych latach (np. zatrudnienia), a tylko koszty bieżącego utrzymania; jest uzasadnione z punktu widzenia potrzeb społecznych.
Do zgłoszenia należy załączyć listę poparcia z podpisami co najmniej 15 mieszkańców Kobyłki (nie uwzględniając projektodawców). Wzór listy poparcia dostępny jest w załącznikach na stronie podanej wyżej.
Ocenę formalną oraz merytoryczną każdego projektu przeprowadza Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, powołany przez Burmistrza Miasta Kobyłka. Ocena formalna to sprawdzenie, czy zgłoszenie zawiera wszystkie wymagane elementy, czy dołączono listę poparcia, czy wpłynęło w terminie, czy nie przekracza maksymalnej kwoty itp. Ocena merytoryczna z kolei, to sprawdzenie, czy np. możliwa jest techniczna realizacja projektu, czy możliwa jest realizacja w ciągu jednego roku, czy mieści się w zakresie zadań własnych Miasta, czy nie narusza przepisów prawa i czy Miasto ma tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, na której projekt będzie realizowany. Oczywiście od negatywnej oceny przysługuje projektodawcy odwołanie (warunki odwołania są dostępne w Uchwale).
Wszystkie zgłoszone projekty będą opublikowane w Systemie Budżetu Obywatelskiego.
Kolejność projektów na liście będzie ustalana poprzez losowanie numerów – losowanie będzie publiczne. Na konkretny projekt mieszkańcy będą mogli głosować na dwa sposoby: tradycyjnie, za pomocą kart do głosowania wrzucanych do urn, które będą ustawione w 4 lokalizacjach w mieście lub przez internetowy system obsługi budżetu. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować tylko raz. Oddając nie więcej niż dwa głosy poprzez wybór jednego projektu z projektów miękkich i jednego z projektów twardych.
Do realizacji będą rekomendowane projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty przeznaczonej na ich realizację. Wyniki głosowania będą podawane do publicznej wiadomości poprzez publikację w systemie obsługi budżetu oraz stronę www miasta.

/opr. KW; źródło: UM Kobyłka/

626 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Premierzy Polski i Belgii odwiedzili uchodźców w Serocku!

W poniedziałek, 11 kwietnia premier RP Mateusz Morawiecki oraz premier Belgii Alexander de Croo, w towarzystwie ambasadora Belgii Luca Jacobsa,...

Zamknij