W niedzielę, 11 listopada 2018 r. przystrojona w barwy narodowe hala ROKiS, zgromadziła setki widzów, którzy przybyli obejrzeć widowisko historyczne, zatytułowane: „Ballada o Tej, co nie zginęła”, przygotowane przez uczniów 12 radzymińskich szkół, zrzeszonych w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Po 123 latach niewoli w końcu ziścił się sen Polaków o wolności. Z mroków okresu zaborczego, z wojennego i rewolucyjnego chaosu wyłoniła się Niepodległa Polska.
Atmosferę tamtych wyjątkowych chwil tak opisywał naoczny świadek Odrodzenia Rzeczypospolitej Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Mie ma ich. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.
Setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę godnie uczciły dzieci i młodzież radzymińskich szkół. To był dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Zgromadzeni w hali sportowej, która tego wieczoru stała się wspaniałą salą teatralną, odbyli dziejową podróż od czasów, kiedy nasza ukochana Ojczyzna chyliła się ku upadkowi, po upragniony i tak długo oczekiwany Dzień Niepodległości.
Kolejne sceny historyczne: „Sejm Rozbiorowy”, „Konstytucja 3 Maja” i „Przysięga Kościuszki na rynku w Krakowie”, przeniosły zebranych w te odległe lata i pozwoliły przypomnieć sobie takie postaci historyczne jak: Rejtan, Stańczyk, król Stanisław Poniatowski czy Tadeusz Kościuszko, zwłaszcza, że młodzi aktorzy zaprezentowali się we wspaniałych strojach z epoki. Wielu wzruszeń zebranym i samym aktorom dostarczyły tańce narodowe. Obserwujący nasz spektakl nie kryli wzruszenia, gdy na sali zabrzmiały nostalgiczne dźwięki poloneza Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, a na scenę wyszli tancerze – urocze dziewczęta we wdzięcznych emiprowych sukienkach i diademach na głowach oraz chłopcy w mundurach kościuszkowskich. Wiele precyzji i kunsztu wymagał od tancerzy kolejny taniec, a mianowicie mazur. To właśnie mazur w czasie zaborów obok poloneza stał się symbolem polskości. Był to taniec tańczony głównie przez szlachtę, dlatego też nasi młodzi tancerze przy skocznych dźwiękach muzyki wybiegli na deski sceny w strojach szlacheckich – popularnych kontuszach, które dodały tańczącym powagi i uroku. W zamyśle przedstawienia było to, żeby przypomnieć nie tylko o wielkich polskich zrywach zbrojnych, które licznie zapisały się na kartach historii Polski, ale ukazać bardzo istotną rolę w kształtowaniu polskiego ducha narodowowyzwoleńczego, jaką odegrali wielcy Polacy związani z kulturą, sztuką i nauką. Dlatego przypomniano postaci wielkich polskich romantyków: Mickiewicza i Chopina, tak bardzo tęskniących za wolną Ojczyzną, w których postaci wcielili się nasi uczniowie. Istotne dla reżyserów przedstawienia było także to, że o wolną Polskę walczyli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, toteż zrealizowano film, będący scenką do wiersza Mickiewicza „Śmierć pułkownika”, do którego przygotowano komentarz w postaci recytacji wiersza. Dwa kolejne filmy przywołały kolejno postać Marii Curie- Skłodowskiej, wielkiej polskiej noblistki, a także scenę „Pożegnanie powstańca”, do której komentarz słowny przypomniał zebranym udział w walkach powstańczych mieszkańców Ziemi Radzymińskiej. Przedstawienie nie osiągnęłoby zamierzonego celu, gdyby nie przywołano postaci naczelnika Józefa Piłsudskiego, który donośnym głosem wygłosił odezwę do żołnierzy polskich. Cały spektakl przeplatany był wymownymi opisami historycznymi i wzruszającymi piosenkami, wykonanymi przez uczniów szkół z Gminy Radzymin.
Prawie półtoragodzinne widowisko zakończyło się radosnymi tańcami, którym towarzyszyło nagranie fajerwerków, a zwieńczeniem całości było wejście na scenę najmłodszego pokolenia – przedszkolaków z radzymińskich przedszkoli.
Spektakl, który przygotowywaliśmy blisko rok był wspaniałym zwieńczeniem trudu, jaki włożyli w jego przygotowanie i realizacje uczniowie i nauczyciele. Był także wspaniałą lekcją historii, która młodym wykonawcom i widzom przybliżyła niezwykle dramatyczną, ale jakże piękną historię naszej umęczonej wojnami, pożogą i niesprawiedliwością Ojczyzny.
W tym miejscu, Zarząd i Rada Programowa Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej pragną gorąco podziękować za wsparcie przedsięwzięcia i udział w widowisku artystycznym wielu mieszkańcom Radzymina. Ogółem w przedstawieniu uczestniczyło prawie osiemdziesięciu uczniów i ponad dwudziestu przedszkolaków, czyli ok. 100 młodych wykonawców.
Dziękujemy Uczniom za piękny i wzruszający spektakl, będący retrospekcją historyczną, ukazującą wysiłek naszych Przodków w walce o Wolną Ojczyznę. Łzy wzruszenia licznie zgromadzonej widowni były najlepszym podziękowaniem za Wasz kunszt artystyczny, patriotyczną postawę i przywiązanie do wartości narodowych.
Dziękujemy Rodzicom, Dyrektorom szkół i przedszkoli, Nauczycielom i Wychowawcom za ogromną życzliwość oraz wsparcie w trakcie przygotowywania spektaklu. Jednocześnie wyrażamy swoją wdzięczność władzom samorządowym, przedstawicielom różnych instytucji, organizacji społecznych i wszystkim Osobom, których pomoc umożliwiła realizację projektu pt. „Młodzi mieszkańcy Gminy Radzymin w hołdzie dla Niepodległej”.
/opr. Iwona Jaworska,
foto: Zbigniew Pachulski/