ggg ggg ggg

Minister Henryk Kowalczyk zachęcał do korzystania z programu „Mój Prąd”

Spotkanie 9 września z Ministrem Środowiska 2019 r., które odbyło się w bibliotece Publicznej w Wyszkowie poprowadziła Anna Król witając m.in.: starostę wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego i Ewę Runo – kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach do Sejmu RP oraz ministra Henryka Kowalczyka startującego także z listy PiS w okręgu 18 na pozycji 2.

Następnie przedstawiła w kilku zdaniach drogę zawodową i polityczną Henryka Kowalczyka. Odniosła się również do patriotycznej imprezy upamiętniającej historię walk polskiego wojska oraz wyszkowską bitwę obrońców miasta.
W części głównej spotkania minister środowiska Henryk Kowalczyk wspomniał o programie „Czyste Powietrze”, który jest wprowadzany i będzie kontynuowany przez najbliższe 9 lat, a następnie przedstawił założenia nowego programu „Mój prąd” skupiający się na osiągnięciu celów klimatycznych, przeciwdziałania emisji dwutlenku węgla oraz wychodzący naprzeciw potrzebom mieszkańców zagrożonych w przyszłości wzrostem cen za energię elektryczną. Przy stworzeniu warunków dla inwestycji w instalacje przez mieszkańców stają się oni pro konsumentami, czyli oddają wytworzony prąd, jak mają nadwyżkę, a kiedy potrzeba pobierają dla siebie. Wniosek jest prosty do wykonania instalacji, a załącznikami faktury oraz umowa z zakładem energetycznym. Program ruszył od 2 września i są już wypłacane pierwsze dopłaty do instalacji. Minister zachęcał do korzystania z dopłaty, gdyż na bieżący roku jest na to przeznaczone 1 mld zł, czyli na 200 tys., instalacji (dopłata 5000 zł). W kolejnych latach będą również środki na ten program uzyskane z sumy za wykupienie praw do emisji Co2 (ok. 20%). Podobny, lecz jeszcze lepszy jest wprowadzony tego typu program skierowany do rolników. Są też inne programy wsparcia dla gmin, strażaków, na sieci wodociągowe i oczyszczalnie przydomowe, itp.
W kolejnej części omówił Henryk Kowalczyk, jako minister rządu i poseł PiS na temat przeprowadzonych programów społecznych, które były możliwe do wprowadzenia dzięki uszczelnianiu podatków. „Nie jest to żaden cud, hochsztaplerka, kreatywna księgowość, ale nasze działanie” – podkreślał i zapewniał, że jest jeszcze wiele do zrobienia.
Głos zabrał również starosta Jerzy Żukowski zwracając uwagę na to jak wiele inwestycji w bieżącym roku zostało dofinansowanie. W 2019 r. będzie to 35 mln zł, przy wcześniejszych 8 – 10 mln rocznie. Zmiany w samorządzie widać wyraźnie i apelował o poparcie w najbliższych wyborach. Ewa Runo uczulała mieszkańców na pomysły obecnej opozycji w zakresie oświaty, których skutkiem będzie masowa likwidacja małych szkół. Padały pytania do ministra Środowiska na tematy programów prezentowanych podczas spotkania oraz na tematy ogólne.
/J.Cz.; fot. Ł. Obrębski/

1 816 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w „Koperniku”

2 września 2019 o godz. 9.00 miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie. Prowadzący uroczystość...

Zamknij