Będzie piękny, nowoczesny, funkcjonalny i będzie świetną wizytówką Wyszkowa – w centrum miasta właśnie rozpoczyna się budowa Placu Miejskiego. We wtorek, 31 lipca nastąpiło formalne przekazanie terenu inwestycji wykonawcy.
W ten sposób powstanie rynek w formule społecznej, miejsce, gdzie wyszkowianie będą mogli przyjemnie, komfortowo i rodzinnie spędzać czas. Ponadto Wyszków zyska nowy, reprezentacyjny wizerunek przestrzeni miejskiej i zieleni publicznej.
Plac będzie składał się z kilku funkcjonalnych stref. Będzie więc strefa placu wodnego, w postaci beznieckowej fontanny, przynoszącej chłód i orzeźwienie w upalnym czasie, ale też uatrakcyjniającej przestrzeń miejską. Nawierzchnia niecki będzie pokryta kamiennymi płytami. Fontanna będzie wyposażona w trzy dysze wieloobrazowe, bijące wodą na wysokość około 9 metrów i ze średnicą 8 metrów. Fontanna będzie podświetlona reflektorami ze światłem ledowym.
W strefie spotkań pojawią się elementy do siedzenia i odpoczynku, elementy małej architektury, m.in. podświetlane kubiki. Druga część strefy spotkań zaplanowana jest w zieleni, zorganizowana będzie w prostokątnych kwietnikach z licznymi miejscami do wypoczynku wyposażonymi w siedziska w cieniu drzew.
Atrakcyjnie wyglądać będzie plac Miejski także od ulicy Gen. J. Sowińskiego. Tutaj pojawią się pergole z pnączami, dające cień i relaks, ale także izolujące plac od ruchu miejskiego i sąsiedniej zabudowy. W tej strefie – wystaw plenerowych i spotkań – można będzie tworzyć przestrzeń gastronomiczną i wystawową. Strefa wejściowa z przejściem i przejazdem przez plac usytuowana będzie w jego części środkowej.
Strefa zieleni i miejsc na sceny będzie w części południowej placu, tutaj zaplanowano adaptację zieleni istniejącej z możliwością ustawienia scen: mobilnej i stałej. Strefa ta ma być otwartym trawnikiem z nasadzeniami drzew i roślinami okrywowymi. Od ulicy 11 Listopada zarezerwowano teren pod ewentualny przyszły parking.
Plac ma pięknie wyglądać i być wizytówką naszego miasta, ale ma także być użyteczny i funkcjonalny, ma służyć wyszkowianom i zachęcać ich do spotkań, integracji, odpoczynku. To będzie serce miasta, w którym odbywać się będą ciekawe i ważne wydarzenia, ale będzie też można po prostu posiedzieć ze znajomymi, poczytać książkę czy wyjść na spacer z dzieckiem. Plac wielopokoleniowy, pomyślany zarówno o potrzebach najmłodszych, jak i starszych mieszkańców. Pojawią się tam stoliki do gier, będzie zdrój uliczny, nie zapomniano o zwierzętach – będą poidełka i karmniki dla ptaków. Całość objęta zostanie monitoringiem miejskim, plac wyposażony zostanie w strefę Wi-Fi.
W związku z przystąpieniem do realizacji inwestycji w najbliższym czasie Gmina Wyszków ustawi 2 tablice wizualizacyjne dla mieszkańców przy ciągach komunikacyjnych ul. gen. J. Sowińskiego i ul. Ratuszowej.
Informacje techniczne – zakres inwestycji:
1. wykonanie placu wodnego (fontanna beznieckowa) z komorą technologiczną wraz z niezbędnym zasilaniem koniecznym do funkcjonowania placu wodnego i technologią fontannową;
2. wykonanie przyłącza wodociągowego i zasilania komory technologicznej placu wodnego, zdroju miejskiego, nawadniania zieleni;
3. wykonanie kanalizacji deszczowej dla projektowanej fontanny i terenu utwardzonego oraz sanitarnej;
4. wykonanie oświetlenia terenu oraz zasilania komory technologicznej, planowanej sceny tymczasowej (oświetlenie i zasilenie nagłośnienia);
5. wykonanie monitoringu wizyjnego wraz z routerami Wi-Fi;
6. wykonanie chodników i placów, zlewni dla placu wodnego;
7. dostawę i montaż wyposażenia towarzyszącego typu: ławki, kosze na śmieci, stoliki do gier/stoliki kawiarniane, stojaki na rowery, psie stacje, zdrój uliczny, poidełka i karmniki dla ptaków, siedziska/meble przenośne, tablice informacyjne;
8. wykonanie konstrukcji typu pergole/zacienienia;
9. wykonanie zieleni wraz z systemem nawodnienia;
Wykonawca:
ZIEL-BUD Wojciech Rukat, ul. Mehoffera 122, 03-158 Warszawa
Przewidywane terminy wykonania (duża zależność od pogody):
1. roboty budowlane – 20.12.2018 r.
2. systemy nawodnienia – 20.12.2018 r.
3. zieleń – 31.05.2019 r.
/Info UM/