Miasto zaklęte w fotografii (08.07.2014)
2 lipca 2014 r. w centrum Wyszkowa przy ul. Sowińskiego wokół fontanny kolejny raz stanęły fotogramy przedstawiające „stary” i „nowy” wygląd miasta.
„Wyszków Wczoraj i Dziś”, pod taką nazwą została przygotowana przez Mirosława Powierzę – regionalistę z wyszkowskiej biblioteki wystawa. Mogła ona powstać dzięki materiałom zgromadzonym w archiwum oraz otrzymanym od mieszkańców Wyszkowa z prywatnych zbiorów. Wystawę otworzyli wspólnie dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Małgorzata Ślesik-Nasiadko oraz burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Dwustronne plansze pokazujące wygląd ulic, domów i dzielnic miasta, zestawione obok siebie te współczesne z tymi sprzed dziesięcioleci, robią wrażenie.
Ta skromna uroczystość odbyła się jeszcze z udziałem niewielkiej grupy mieszkańców. Jednak cel, jaki przyświecał, czyli pokazanie zmian, jakie zaszły na przestrzeni lat, chociaż przedstawiany z innych stron i różnymi słowami przez burmistrza i dyrektor biblioteki, wspaniale wpisuje się w potrzebę zachowanie pamięci o historii własnego miasta. Czy jest to podróż sentymentalna i pokazanie świata, którego już nie ma, jak stwierdziła dyrektor Małgorzata Ślesik-Nasiadko, czy jak podkreślał burmistrz Grzegorz Nowosielski, ze Wyszków wczoraj i dziś jest budowaniem naszej lokalnej tożsamości? Mogą mieszkańcy Wyszkowa sami ocenić, oglądają wystawę. Zgodzić się należy ze słowami burmistrza Wyszkowa, że żaden z mieszkańców nie przejdzie obojętnie obok wystawy, a nawet będzie to się wiązało z dzieleniem się historiami o ludziach i wydarzeniach. Z kolei naczelnik Wydziału Promocji UM Lidia Stępkowska zauważyła inny aspekt tej wystawy i jej lokalizacji. Umożliwia ona przechodzącym mieszkańcom niezobowiązujące zapoznanie się z historią Wyszkowa.
Warto zajrzeć na skwerek przy fontannie. /Janina Czerwińska/