Kapituła Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich została powołana w 1999 roku z inicjatywy przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łochowskiej – Stanisława Grądzkiego, aby docenić i uhonorować tych, którzy poprzez swoją pracę zawodową lub aktywność społeczną, działają na rzecz innych potrzebujących pomocy, wspierają, bądź rozsławiają miasto i gminę.
Już po raz 26 Kapituła Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich przyznała medale osobom i instytucjom zasłużonym dla ziemi łochowskiej.
Na posiedzeniu w dniu 18 września 2024 r. Kapituły Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w składzie: Małgorzata Łotarska, Sławomir Ryszawa, Tadeusz Krupa, Małgorzata Siuchta, Marek Górniaczyk, Alina Grądzka, Artur Lis, Angelika Pasek-Gilarska, Małgorzata Kozioł postanowiła przyznać Medale Heleny i Jana Ignacego Paderewskich następującym osobom:
W kategorii – ZASŁUŻONY DLA KULTURY
Emilian Sito
Ornitolog amator, scenarzysta, pasjonat fotografii, miłośnik przyrody, szczególnie ptaków i pięknych nadbużańskich terenów. Lata dzieciństwa spędził blisko rzeki Bug, którą pokochał
od najmłodszych lat, a miłość ta trwa do dzisiaj. Kiedy w 2005 roku kupił pierwszą kamerę analogową i rozpoczął swoją wielką przygodę z obserwacją przyrody nic nie wskazywało na to, że ta pasja stanie się częścią jego życia i na łonie natury będzie najchętniej spędzał czas. Daje mu to energię, siłę i wyjątkowe silne emocje, których nie udaje się odszukać w żadnej innej dziedzinie.
W 2013 roku, po zakupie pierwszej lustrzanki, rozpoczął prace nad realizacją swojego wielkiego marzenia o nakręceniu filmu. Udało się to zrealizować w ostatnich latach i „Dolina Bugu. Ptaki widzą lepiej” została wyświetlona w 2021 roku. Rok później, za zasługi w dziedzinie popularyzacji wiedzy przyrodniczej, promowanie działań na rzecz poznawania i ochrony przyrody z uwzględnieniem rejonu Mazowsza, w szczególności okolic Gminy Łochów, zdobywa medal im. Wiktora Godlewskiego.
Od wielu lat stara się zarażać mieszkańców gminy miłością do otaczającego nas nadbużańskiego piękna prowadząc bezkrwawe łowy – jak sam często określa swoje działania. Przyrodę woli rejestrować z pomocą aparatu i zostawić ją taką, jaką jest, w swojej najokazalszej postaci. Razem z Biblioteką Publiczną w Łochowie organizuje spacery ornitologiczne i plenery fotograficzne, jest członkiem jury Regionalnego Konkursu Fotograficznego, który promuje piękne mazowieckie rejony, uczestniczy w wielu działaniach wpierających edukację przyrodniczą zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców gminy, a także angażuje się w pomoc w tym zakresie. Zawsze można liczyć na Emiliana Sito i otrzymać profesjonalne wsparcie.
W kategorii – ZASŁUŻONY
DLA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
Druhowie z OSP ul. Fabryczna w Łochowie
Ochotnicza Straż Pożarna w Łochowie ul. Fabryczna powstała w 1925 roku z inicjatywy właściciela Fabryki Maszyn Rolniczych – Juliana Perlisa. Jako jedna z pierwszych jednostek z terenu Gminy Łochów została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w roku 1997. Jednostka wyróżnia się bardzo dużym zaangażowaniem podczas działań ratowniczo – gaśniczych, a także wysokim poziomem wyszkolenia strażaków. Od wielu lat jest w czołówce najczęściej wyjeżdżających do działań jednostek z terenu powiatu węgrowskiego, słynie także z sukcesów odnoszonych przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. W ostatnich latach brała czynny udział w wielu działaniach związanych z walką z pandemią koronawirusa.
Obecnie na czele zarządu OSP Łochów ul. Fabryczna stoi Prezes Maciej Postek, a jednostką operacyjno – techniczną dowodzi Naczelnik Magdalena Oniszk. Dysponują trzema pojazdami pożarniczymi, w tym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym MAN zakupionym w 2020 roku, jedynym na ternie gminy z podnośnikiem hydraulicznym STAR SH18 oraz samochodem kwatermistrzowskim Renault. OSP zrzesza 47 członków, z których 26 posiada uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych. W tym roku jednostka uroczyście świętowała swoje 100 – lecie, gdzie otrzymała nowy sztandar.
W kategorii – ZASŁUŻONY
DLA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
Rafał Cengelenga
Rafał Cengelenga ma 45 lat, jest żonaty, ma dwoje dzieci w wieku 9 i 15 lat. Swoją przygodę z działalnością pożarniczą rozpoczął w 1993 roku, wstępując do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a od ukończenia 18 roku życia jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Łochowie, jednostki OSP z największą liczbą wyjazdów w powiecie węgrowskim. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu OSP Łochów, zaś w latach 2006 – 2020, przez 3 kadencje był Zastępcą Naczelnika. Służba na rzecz innych od zawsze była jego pasją, dlatego w 2017 roku wstąpił w szeregi Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie, gdzie służy do dziś.
Działając, jako strażak zawodowy i ochotnik angażuje się w zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej gminy Łochów. Posiada bardzo duże doświadczenie związane z prowadzeniem działań ratowniczo – gaśniczych, bierze także udział w uroczystościach patriotycznych z pocztem sztandarowym. Wraz z drużyną OSP Łochów wielokrotnie zwyciężał w zawodach sportowo – pożarniczych szczebla gminnego i powiatowego. Jest honorowym dawcą krwi.
Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, m.in. odznaką Strażak Wzorowy oraz złotym, srebrnym i brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Jest osobą niezwykle uczynną i koleżeńską, a także sumienną i pracowitą.
W kategorii – DARCZYŃCA ROKU
Maciej Głowacki
Pan Maciej Głowacki to przede wszystkim społecznik, człowiek pełen zrozumienia dla ludzkich słabości, potrzeby niesienia pomocy innym. Jego aktywność podczas organizacji wyjazdu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie na Mistrzostwa Świata ICU w Orlando w USA jest nieoceniona.
Swoją postawą daje przykład, że warto pomagać drugiemu człowiekowi. Jest osobą wykazującą się bezinteresownością, profesjonalizmem, dbającym o porządek i godność innych.
W kategorii – DARCZYNCA ROKU
Mariusz Krysik
Pan Mariusz Krysik – Prezes i właściciel Grupy MARTIN należy do najlepszych w Polsce specjalistów realizujących usługi w sektorze infrastruktury drogowej i kolejowej, dysponując wysoko wyszkoloną i doświadczoną kadrą oraz własnym parkiem maszynowo-transportowym wraz ze specjalnymi urządzeniami.
Prezes i właściciel Grupy, pan Mariusz Krysik to osoba o pełnym zrozumieniu dla ludzi, a przede wszystkim w każdej chwili gotowa nieść pomoc. Jego aktywność podczas organizacji wyjazdu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie na Mistrzostwach Świata ICU w Orlando w USA jest nieoceniona. Pan Mariusz Krysik jest życzliwym, uśmiechniętym i otwartym na innych człowiekiem. W tych słowach niech zawrze się nasze całe uznanie jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie, od działań na rzecz społeczności lokalnej do długofalowego zaangażowania we wspieranie organizacji społecznych.
W kategorii – ZASŁUŻONY DLA SPORTU
Sebastian Sternicki
Sebastian Sternicki –absolwent AWF Warszawa 2023, nauczyciel w-f w SP w Ostrówku oraz SP nr 2 w Łochowie. Zawodnik oraz trener seniorskiego zespołu Olimpia Łochów.
Wielokrotny Reprezentant Polski Seniorów z udziałem w turniejach międzynarodowych,
eliminacji do Mistrzostw Świata w Unihokeju i trzech Mistrzostw Świata Unihokeja.
Jako trener zdobywca Mistrzostwa Polski w kategorii junior starszy w trzech kolejnych sezonach rozgrywkowych 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023.
W roli trenera seniorów zdobywca wice Mistrzostwa Polski w sezonie 2023/2024 oraz Pucharu Polski Mężczyzn w 2024. Za każdym z tych sukcesów i osiągnięć kryje się ogrom wysiłku, niezłomności, woli walki fair play, zmysłu organizatorskiego i pracy trenerskiej przygotowującej dziesiątki młodych zawodników do kontynuacji pięknego dorobku sportowego Olimpii Łochów rozsławiającej nasze miasto nie tylko w kraju, ale i w Europie i za Oceanem.
W kategorii – ZASŁUŻONY DLA SPORTU
Aldona Guzek
Pani Aldona Guzek jest dyplomowanym nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie. W ciągu ostatnich kilku lat uzyskała wiele osiągnięć sportowych. Jej podopieczni zajęli pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Cheerleaders w Grodzisku Mazowieckim w 2023 r., co dało powołanie do Kadry Narodowej na Mistrzostwa ICU Worlds ORLANDO 2024 w kategorii Cheer Team Coed Median L3 Youth. W Mistrzostwach tych nasza reprezentacja zajęła 4 miejsce na świecie. W czerwcu 2024 na Mistrzostwach Europy w Norwegii drużyna Three Stars zajęła drugie miejsce w Europie po raz drugi z rzędu. Pani Aldona, jako nauczyciel angażuje się w zajęcie pozalekcyjne i prowadzi z uczniami koło Cheerleaders. Przygotowuje uczniów do zawodów sportowych – gminnych, powiatowych i regionalnych. Organizuje Sportowy Dzień Dziecka dla uczniów naszej szkoły, jak również szkół zaprzyjaźnionych z Trójką. Jest nauczycielem lubianym przez uczniów i cieszy się dużym autorytetem.
W kategorii – ZASŁUŻONY DLA ZIEMI ŁOCHOWSKIEJ
Społeczność szkolna Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach
Szkoła powstała 20 września 1924 roku. W tym roku, więc obchodzi swoje 100-lecie istnienia. Rozpoczęła działalność w systemie jednooddziałowym w liczbie 60 uczniów, których uczył jeden nauczyciel. Obecnie do klas 1-8 uczęszcza 102 uczniów i 32 dzieci do oddziału przedszkolnego. Kadrę pedagogiczną stanowi 23 nauczycieli. Szkołę prowadziło 13 dyrektorów.
Szkoła może poszczycić się piękną historią związaną z jej Patronami– Heleną i Ignacym Janem Paderewskimi. Wychowanie uczniów w patriotycznym duchu to jeden z filarów szkoły.
W związku z tym, że Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa „Julin” jest spuścizną po Helenie i Ignacym Janie Paderewskich, podejmuje szereg działań, aby pogłębiać i upowszechniać wiedzę o więzi Paderewskich z Gminą Łochów i Powiatem Węgrowskim. Niezwykłą historię szkoły można poznać dzięki lekturze książki autorstwa Pani Małgorzaty Siuchty i Jolanty Abramczyk pt.: „Paderewscy w Julinie”.
Uczniowie odnoszą sukcesy edukacyjne i sportowe na szczeblach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Sukcesy te uwiecznione są w Szkolnej Księdze Sukcesów.
Na terenie szkoły od pięciu lat funkcjonuje gromada zuchowa i drużyna harcerska należące do Hufca Doliny Liwca..
W kategorii – ZASŁUŻONY DLA ZIEMI ŁOCHOWSKIEJ
Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kamionnie
Otwarcie Szkoły Podstawowej w Kamionnie miało miejsce 9 października 1924. Placówka powstała dzięki inicjatywie i zabiegom ks. Władysława Witolda Lewickiego. Po uzyskaniu pozwolenia oddał on na użytek szkoły połowę budynku starej plebanii. Zaopatrzył też placówkę w niezbędne urządzenia i pomoce. Rosnąca liczba dzieci w wieku szkolnym zmobilizowała ks. Lewickiego do dalszych działań. W 1929 roku według projektu architektonicznego Adama Piotrowskiego wybudowano budynek nowej szkoły, stanowiący obecnie starą część placówki. Uroczyste otwarcie miało miejsce 15 września 1929 roku. Szkoła otrzymała imię polskiego noblisty – Henryka Sienkiewicza. Od powstania Publiczna Szkoła Powszechna była jedynym ogniskiem kultury i oświaty w okolicy. W czerwcu 1932 roku liczba uczniów wynosiła 399. W czerwcu 1939 roku placówka liczyła już 529 uczniów.
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych do istniejącego budynku dobudowano dwukondygnacyjne skrzydło zawierające: kotłownię, sale lekcyjne, mini salę gimnastyczną i pion sanitarny. W 2001 roku w ramach dalszej rozbudowy zalano fundamenty pod nowe skrzydło w tym pełnowymiarową salę gimnastyczną. Budynek znany wam dziś funkcjonuje od roku 2006 r. W tym roku Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza Kamionnie obchodziła 100-lecie swojej działalności.
W kategorii – ZASŁUŻONY DLA ZIEMI ŁOCHOWSKIEJ
Społeczność Sołectwa Baczki
Dobro wspólnoty buduje zgoda, poczucie odpowiedzialności i ciężka praca. Położona na wschód od Łochowa wieś Baczki to miejsce, w którym żyją ludzie wyjątkowi, którzy potrafią aktywnie działać na rzecz nie tylko swojej społeczności, ale również całej gminy Łochów. Sołectwo godnie reprezentują przede wszystkim druhowie OSP, którzy zawsze są tam gdzie trzeba, gospodynie wiejskie z KGW „Baczkowianki” oraz władze sołeckie na czele z Panią sołtys Renatą Bodzon, a przez ostatnie 25 lat – Panem Grzegorzem Śliwoskim. Druhowie z Baczek działają od 1925, angażując się nie tylko w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, ale również w sprawy społeczne. Koło Gospodyń Wiejskich „Baczkowianki” w Baczkach zostało założone w 2022 r. Pomysłodawcą i inicjatorem założenia ,,Koła” był ówczesny sołtys wsi Baczki, pan Grzegorz Śliwoski. Początek działalności koła zbiegł się z wybuchem wojny w Ukrainie, zatem pierwsze działania polegały na pomocy uchodźcom w postaci organizowania zbiórek. Głównym założeniem pracy ,,Koła” jest działanie w lokalnej wspólnocie. Wszystkie działania mają na celu integrację mieszkańców, całego sołectwa pod przewodnictwem pani Sołtys Renaty Bodzon i przy wielkim wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej na czele z panem prezesem Piotrem Zachem. Współpraca i wspólna troska o dobro mieszkańców owocują rozkwitem wsi i organizacją wielu akcji społecznych, które integrują i pozytywnie wpływają na lokalną społeczność.