ggg ggg ggg

Medale Heleny i Ignacego Jana Paderewskich (20.11.2012)

Obchody 11 listopada związane z Narodowym Świętem Niepodległości w Łochowie tradycyjnie już wiążą się z zaproszeniem na uroczystą sesję Rady Miejskiej. Jest to okazja dla uhonorowania wyjątkowych mieszkańców lub osób czy instytucji wspierających społeczność Łochowa.

 

Kapituła w składzie: przewodniczący Marian Dzięcioł – burmistrz Łochowa, wiceprzewodniczący Stanisław Grądzki, sekretarz – Małgorzata Siuchta, członkowie: Małgorzata Kozioł, Ryszard Gajewski, Artur Lis, Andrzej Suchenek, na posiedzeniu w dniu 18 października 2012 roku postanowiła przyznać medale Heleny i Ignacego Jana Paderewskich osobom i instytucjom zaprezentowanym poniżej. W trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 10 listopada 2012 r. protokół z posiedzenia Kapituły odczytał Michał Postek – w czasach szkolnych (jest absolwentem LO w Łochowie) uzdolniony koordynator prac zespołu projektowego m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2009, obecnie pracownik starostwa węgrowskiego.

 
Wręczenie Medali poprzedzone było przedstawieniem laureata, jego osiągnięć oraz zasług. Po dekoracji każdy z uhonorowanych Medalem Heleny i Ignacego Jana Paderewskich mógł złożyć krótkie podziękowanie lub podzielić się swoimi przemyśleniami. Jak się okazało część jubilatów była niezwykle podbudowana faktem docenienia ich działań na rzecz społeczności Łochowa. Z ich słów wynikało, że za to, co robią dla innych nie oczekiwali nagród, ale otrzymany medal tym bardziej jest cenny.  Medale wręczał burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Suchenkiem.  Po wręczeniu medali starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk pogratulował wyróżnionym i stwierdził, że bardzo go cieszy, że tak wielu zacnych ludzi z powiatu otrzymało medale. Przypomniał o zobowiązaniu podjętym rok temu przy inauguracji Roku Janiny i Ignacego Jana Paderewskich – budowy pomnika Ignacego Paderewskiego.

 

Koszt samego pomnika to 70 tys. zł, zagospodarowanie terenu w parku Dębinki na przeciwko Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie to kolejne 70 tys. W chwili obecnej fragment prac wykonała gmina Łochów, powiat i nadleśnictwo. Zaapelował o dorzucenie się (każdy z obecnych trzymał specjalny przekaz), aby jak stwierdził: „Powstał pomnik zacnego człowieka i patrioty. Doczekał się uznania za to, co zrobił dla Polski i dla tej ziemi łochowskiej. Aby pomnik w 2013 roku na 11 listopada został otwarty”. Kolejny mówca poseł Krzysztof Borkowski chwalił przebieg uroczystości: I część – bardzo dużą lekcją patriotyzmu, II część wręczenie medali – docenieniem pracy ludzi na rzecz społeczności i świadectwem pracy nagrodzonych. „Poprzez budowanie takich małych ojczyzn możemy budować całą Polskę” – mówił poseł. Nawiązywał do przeszłości, do tamtego (94 – lata temu) i obecnego, gdzie dominują znów bardzo podobne interesy partyjne: „A powinniśmy wznieść się ponad podziałami, wspólnie pracować”. Wspomniał o spowolnieniu, o trudno składającym się budżecie gminy oraz budżecie kraju, gratulował inwestycji, a przede wszystkim wspaniałych ludzi, którzy wspólnie pracują. Janina Ewa Orzełowska członek Zarządu poetycko wyliczyła, czym jest niepodległość, a Wiesław Raboszuk (członek Zarządu Woj. Maz.) zwracał uwagę, że wcześniej mówiliśmy o osobach, które brały udział w odzyskaniu niepodległości, a teraz o żyjących w innych czasach, którzy bez lęku i spokojnie pracują. „Dziś tu właśnie zostały wyróżnione osoby wnoszące swoja pracą wkład, tworzące tą gminę… szczególne uznanie należy się odwiecznemu, ale nadal trwającemu na swym stanowisku, pełnemu werwy burmistrzowi Marianowi Dzięciołowi” – podsumowywał swoją wypowiedź. Zebrani wysłuchali wiązanki pieśni legionowych przygotowanych przez młodzież z Liceum i ich opiekuna księdza Marka, następnie przeszli na halę sportową, aby podziwiać krótki występ młodych, wyróżnionych medalem cheerleaderek ISKRA Łochów. Uroczystości zakończył obiad w szkolnej stołówce.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

1. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii zasłużony dla sportu otrzymują Szkolny Klub Sportowy ISKRA Łochów oraz Zarząd Klubu Sportowego LIWIA Łochów.
Zespół Cheerleaders ISKRA Łochów istnieje od 7 lat. W jego skład wchodzą dziewczęta uczące się
w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie. W 2012 roku dziewczęta ukończyły liceum. Wiele lat treningu doprowadziło do osiągnięcia sukcesów rangi ogólnopolskiej. Jako najważniejszy należy uznać Grand Prix Polski w klasyfikacji generalnej w kategorii senior. Dziewczęta zajmowały czołowe miejsca w turniejach ogólnopolskich i regionalnych uczestnicząc w zawodach w Gdańsku, Słupsku, Jeleniej Górze, Warszawie, Rzeszowie oraz Białej Podlaskiej. Zawsze godnie reprezentowały Gminę Łochów i Powiat Węgrowski.
 

2.  Klub sportowy LIWIA założony został w grudniu 2004 roku przez działaczy sportowych trochę w opozycji do istniejącego już Łochowskiego Klubu Sportowego. Klub sportowy tworzą cztery drużyny seniorów. Prowadzi zajęcia piłkarskie z wychowankami Domu Dziecka w Julinie. Beniaminek A klasy, aktualnie zajmuje 3 miejsce w tabeli. Dzięki aktywności Zarządu i umiejętności w pozyskiwaniu sponsorów w ostatnich dwóch latach oprócz osiągnięć sportowych wykonano remont szatni i nowe pomieszczenia dla sędziów, barierki odgradzające boisko od kibiców, pogłębiono ponad 400 metrów rowów melioracyjnych wokół boiska. Życzymy dalszych awansów, grona sympatyków oraz wiernych kibiców.

3. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii Nauczyciel Roku Otrzymuje Pani Anna Pękul oraz Pani Magdalena Piesio.
Pani Anna Pękul jest nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w  Łochowie. Jest trenerem zespołu chearleaders, który w bieżącym roku zdobył pierwsze miejsce w pucharze Polski. Od wielu lat pracuje z młodzieżą z terenu gminy. Razem z wychowankami osiąga sukcesy na arenie krajowej i regionalnej. Jest cenionym pedagogiem, wielokrotnie nagradzanym za osiągnięcia przez Dyrektora łochowskiego liceum. Jej partnerskie i jednocześnie wymagające podejście do młodzieży tworzy wizerunek dobrego nauczyciela.

4. Pani Magdalena Piesio jest nauczycielem geografii w Publicznym Gimnazjum w Łochowie. W każdym roku jej podopieczni sięgają po najwyższe wyróżnienia na szczeblu ogólnopolskim w konkursach i projektach z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
 Jest aktywnym uczestnikiem projektów „Miedzy Bugiem a Narwią” oraz „Wzorcowa sieć Ekoturystyczna”. Pani Piesio stworzyła przewodnik turystyczny po Gminie Łochów, a razem z młodzieżą zaprojektowała ścieżkę dydaktyczną. Ten rok to kolejny sukces- drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Czysty las”. Należy dodać, że Pani Piesio jest pasjonatką podróży po świecie, a zdobytą wiedzę przekazuje uczniom na zajęciach dydaktycznych.

5. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii samorządowiec roku otrzymuje Pan Grzegorz Śliwoski oraz Pani Maria Sawicka – Korzeniowska
Pan Grzegorz Śliwoski jest radnym Gminy Łochów od 2002 roku, sołtysem wsi Baczki od 1999 oraz prezesem OSP Baczki od 1996 roku. W czasie jego służby dla lokalnej społeczności dokonano modernizacji świetlicy wiejskiej, zbudowano plac zabaw, boisko do koszykówki i siatkówki. Wybudowano również altanę na terenie świetlicy. Pan Sołtys skutecznie zabiegał o budowę na terenie Baczek dróg gminnych i powiatowych. Świetnie mobilizując mieszkańców organizował wspólne bale, pikniki, imprezy środowiskowe. Wioska reprezentowała Powiat Węgrowski w uroczystościach dożynkowych i święcie chleba. Pan Grzegorz Śliwoski otrzymał odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „ Zasłużony dla rolnictwa”.

6. Pani Maria Sawicka – Korzeniowska jest absolwentką łochowskiego liceum i wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pracę zawodową rozpoczęła w 1978 roku w Fabryce Maszyn Budowlanych w Łochowie. Jako inspektor ds. inwestycji w 1991 roku rozpoczęła pracę w Urzędzie Miejskim w Łochowie.
Od 1994 roku nieprzerwanie do dziś pełni funkcję zastępcy Burmistrza Łochowa. Pod jej nadzorem zrealizowano inwestycje za ponad 100 mln złotych. W swojej pracy zajmuje się głównie przygotowaniem i realizacją podstawowych inwestycji komunalnych w gminie, Takich jak.: budowy wodociągów i kanalizacji, szkół i sal sportowych, oczyszczalni oraz wysypiska śmieci. Od 2009 roku jest pełnomocnikiem Burmistrza Łochowa ds. realizacji projektu pn.  „Rozbudowa i modernizacja systemu odbioru ścieków komunalnych w gminie Łochów.” Jest stanowcza, w niektórych sytuacjach przejawia typowo kobiece cechy, jednak trudna praca z Burmistrzem Marianem Dzięciołem nie przeszkadza jej być kompetentną, uśmiechniętą i ciepłą osobą.

7. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii Wychowawca, Przyjaciel Dzieci i Młodzieży otrzymuje Pani Małgorzata Szeja.
Pani Małgorzata Szeja jest wieloletnim nauczycielem j. polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie i metodykiem j. polskiego w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Węgrowie. Jako nauczyciel z wielką pasją przekazuje uczniom wiedzę dotyczącą literatury, sztuki i kultury, sprawiając że nauka staje się przyjemnością. Jako wychowawca angażuje się w sprawy młodzieży, pomaga rozwiązywać problemy, służy wsparciem i dobrą radą. Jest także inicjatorem powstania stowarzyszenia działającego przy LO w Łochowie, w ramach którego zrealizowała wraz z młodzieżą wiele projektów współpracując z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności w programie Równać szanse. Dzięki wspomnianym projektom młodzi ludzie wchodzą w dorosłość, aktywnie i świadomie tworząc lokalne środowisko.

8. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii menadżer przedsiębiorca roku otrzymuje Firma MIRPOL oraz Firma Handlowa CAR Janusz Żak
Firma MIRPOL jest firmą rodzinną Państwa Marianny i Mirosława Ziółkowskich. Prowadzą ją razem z synem Radosławem. Firma powstała w czerwcu 1992 roku. Obchodzi więc w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia. Stopniowy rozwój firmy od małego sklepu przy ulicy 1 Maja w ostatnim czasie doprowadził do powstania centrum handlowego. Nowe budynki przy ul wolności i ul. 1 Maja są wizytówką naszego miasta. Obecnie firma zatrudnia 25 osób. W trakcie swojej działalności wyszkoliła 100 uczniów.  Firma MIRPOL na dobre wpisała się w gospodarkę Gminy Łochów, oferując szereg produktów zarówno mieszkańcom jak i licznym gościom.
9. Firma Handlowa CAR Janusz Żak powstała 16 listopada 1998 roku i zajmuje się sprzedażą części i akcesorii samochodowych. Prowadzi również ubezpieczenia dla PZU S.A. W 2012 roku oddano do użytku nową siedzibę firmy przy ul. 1 Maja 2. Firma jest jedną z dłużej działających w tej branży. W lokalnym środowisku uchodzi za bardzo wiarygodną z profesjonalną obsługą, służącą dobrą radą w zakresie mechaniki samochodowej. Firma współpracuje z lokalną szkołą zawodową kształcąc uczniów w zawodzie sprzedawcy.

10. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii darczyńca roku otrzymuje Pan Piotr Mroczek.
Pan Piotr Mroczek od 10 lat prowadzi firmę elektrotechniczą Rapax, działająca na rynku budowlanym nieprzerwanie od 45 lat. Pan Piotr Mroczek wykazał się zrozumieniem potrzeb Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” w Kaliskach. Dzięki gestowi dobrej woli Pana Piotra Mroczka szkoła otrzymała środki finansowe, które zostaną przekazane na zakup samochodu dowożącego uczniów do szkoły. Tak swoją decyzją przyczynił się do lepszego rozwoju szkoły prowadzanej przez stowarzyszenie.

11.  Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii zasłużony dla bezpieczeństwa publicznego otrzymuje Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Łochowie przy ul. Węgrowskiej.
OSP w Łochowie – Węgrowska powstała w czerwcu 1926 roku. Staraniem obecnego Zarządu zakupiony został ciężki samochód ratowniczo gaśniczy SCANIA o wartości 800 000 zł. Operatywność zarządu sprawiła, że pozyskano środki finansowe z Komendy Głównej i Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Łochów. Członkowie OSP w Łochowie przekazali również własne środki zarobione w akcjach ratowniczych na remonty przeprowadzone w budynku remizy. Obecnie w straży działa 48 Druhów. OSP Łochów ul. Węgrowska jest w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym.

12. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii zasłużony dla Kultury otrzymuje Parafia Kamionna
Parafia Kamionna powstała w 1488 roku. Jest jedną z najstarszych parafii na terenie Gminy Łochów, jedną z nielicznych, która zachowała wiejski charakter. Od dawna Parafia Kamionna nazywana jest „parafią matką” – dającą początek sąsiednim wspólnotom parafialnym. Nawiązując do wiejskiego charakteru Parafia Kamionna wraz z Diecezją Drohiczyńską, Samorządem Gminnym oraz Powiatowym współorganizowała tegoroczne Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej. Wyróżnienie w kategorii zasłużony dla kultury parafia, a wraz z nią jej parafianie otrzymują za zaprezentowanie pięknej tradycji oraz prawdziwej polskości w czasie święta plonów 2012.

13. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii przyjaciel Gminy otrzymuje
Pan inż. Jerzy Gadomski, Pani Janina Puścian – Roszkowska oraz Pan Włodzimierz Królik
Pan Jerzy Gadomski jest absolwentem politechniki Warszawskiej w specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. Obecnie jest dyrektorem – projektantem w prywatnym biurze projektów budownictwa komunalnego spółka w Siedlcach. Jest rzeczoznawcą budowlanym w specjalności konstrukcyjno – budowlanej wpisanym do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych. Z Gminą Łochów związany od 2002 roku jako inspektor nadzoru budującej się w latach 2002-2005 hali sportowej przy Łochowskim Liceum i Gimnazjum. Od 2008 nadzoruje dobiegającej końca w tym miesiącu budowy hali przy Szkole Podstawowej nr 3. Lata współpracy z gminą Łochów dowodzą wysokiego profesjonalizmu Pana Inżyniera Jerzego Gadomskiego. Jego zaangażowanie, fachowość i cenne rady oraz umiejętności współpracy z uczestnikami procesu inwestycyjnego sprawiły, że łochowski samorząd może chwalić się atrakcyjną bazą sportową zadziwiając gości z Polski i zagranicy. Kompetencje Pana inżyniera uchroniły Gminę Łochów przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi z błędów projektowych w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3.

14. Pani Janina Puścian – Roszkowska pełni funkcję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego jednocześnie będąc dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od 1997 roku. Od tego czasu cieszy się zaufaniem oraz nienaganną opinią wśród osób i instytucji, z którymi współpracuje. Gmina Łochów wielokrotnie doświadczała życzliwości Pani Dyrektor. Pani Janina Puścian – Roszkowska dobrą radą oraz zrozumieniem potrzeb i ograniczeń jednostek samorządowych dała się poznać jako prawdziwy przyjaciel Gminy Łochów oraz wszystkich samorządów, z którymi współpracuje.

15.  Pan Włodzimierz Królik jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Rolniczej. Jego firma działa od 1986 roku. W bieżącym roku wygrał po raz pierwszy przetarg w Łochowie na realizację zadania inwestycyjnego pn „ Poprawa infrastruktury technicznej zabudowy usługowo – produkcyjnej w Łochowie.” Firma Pana Włodzimierza wykazała się bardzo dobrą organizacją i fachowością przy realizacji tego skomplikowanego zadania, bardzo dobrą współpracą z inwestorem i mieszkańcami. Takich przyjaciół do dobrej roboty lubimy w Łochowie. Zapraszamy do Łochowa na przetargi w roku 2013.

16. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej otrzymuje Pan dr Tomasz Czerski oraz Państwo Teresa i Mieczysław Tomaszewscy
Pan dr Tomasz Czerski ukończył akademię medyczną w 1993 roku. W 1997 roku uzyskał pierwszy stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych. A w dwutysięcznym tytuł specjalisty drugiego stopnia w tym samym zakresie. Od 2001 roku jest ordynatorem oddziału internistyczno – kardiologicznego w szpitalu Powiatowym w Węgrowie. Pracuje również w przychodni specjalistycznej w Węgrowie. W 2006 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologii. Pan doktor włożył ogrom pracy w rozwój oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Węgrowie. Z jego umiejętności i fachowej wiedzy korzysta wielu młodych lekarzy, podnosząc swoje kompetencje, zdobywając kolejne stopnie specjalizacji. Wielu mieszkańców Gminy Łochów zawdzięcza Panu doktorowi nie tylko lepsze zdrowie, ale często  życie. Dzięki fachowości Pana dr, Burmistrz Łochowa może mu wręczyć w tej chwili medal.

17. Państwo Teresa i Mieczysław Tomaszewscy zawarli związek małżeński w 1969 roku. W ich związku urodziło się dwanaścioro dzieci: Beata, Jacek, Sławomir, Dariusz, Grzegorz, Artur, Hubert, Edyta, Joanna, Justyna, Rafał i Kamil. Rodzina początkowo utrzymywała się z pracy w małym gospodarstwie rolnym i prac dorywczych Pana Mieczysława. Małżonka Teresa chcąc pomóc rodzinie w trudnej sytuacji materialnej w 1986 roku podjęła pracę w domu dziecka w Julinie, stamtąd w 2007 roku przeszła na emeryturę. Pan Mieczysław jest emerytowanym rolnikiem od 2004 roku. Ich pięcioro dzieci zawarło już związki małżeńskie, w których urodziło się dziewięcioro wnucząt (jak na razie) pozostała siódemka mieszka z rodzicami i pracuje poza rolnictwem. Państwo Tomaszewscy są bogaci najliczniejszą rodziną w Gminie Łochów. Na co dzień uśmiechnięci, życzliwi sąsiadom i szczęśliwi. Pomimo wielu lat trudu i wyrzeczeń jakich wymagało wychowanie takiej gromadki dzieci, wyglądają na spełnionych życiowo. Życzymy dalszych lat w zdrowiu i rodzinnym szczęściu.

18. Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w kategorii Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej otrzymuje Janina Ewa Orzełowska
Pani Janina Ewa Orzełowska od wielu lat jest związana z działalnością samorządową. Jako Dyrektor Siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wielokrotnie reprezentowała na naszym terenie zapracowanego Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Od 2010 roku pełni zaszczytną funkcję Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego. Gmina Łochów wielokrotnie doświadczała wsparcia i życzliwych porad Pani Marszałek na trudnej drodze do zdobywania unijnych funduszy. Jest pierwszą kobietą zasiadającą w Zarządzie Województwa Mazowieckiego dzięki czemu Zarząd zyskał piękniejsze oblicze i wdzięk. Doceniamy dotychczasowe starania Pani Marszałek, licząc na dalszą skuteczną współpracę.

3 001 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piękne konie, orkiestra dęta i żołnierska grochówka… (20.11.2012)

Bardzo patriotyczne i fascynujące okazały się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Urlach. 11 listopada dopisała pogoda, a plac przy szkole...

Zamknij