ggg ggg ggg

„Malarski Norwid”

W dniach od 23 lipca do 1 sierpnia 2021 r. Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie był organizatorem Pleneru z projektu ,,Malarski Norwid”. Działanie to zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Są to środki pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.

MiGOK już od wielu lat dąży, aby Łochów zamienić w przyjazne miejsce artystom. Dzięki temu miasto Łochów coraz bardziej zaczyna być rozpoznawalne nie tylko na Mazowszu, ale również w całym kraju. Dofinansowania pomagają w realizacji tego celu, umożliwiając mieszkańcom uczestnictwo w wydarzeniach na wysokim poziomie artystycznym.
W plenerze uczestniczyli: kurator pleneru Rafał Władysław Roskowiński (doktor sztuk pięknych, malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu), dr hab. Adam Chmielowiec (prof. ASP, absolwent PWSSP we Wrocławiu), Józef Czerniawski (prof. ASP w Gdańsku), Sławomir Góra (absolwent ASP w Gdańsku), Aneta Paszek (wykładowca malarstwa w Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej), Katarzyna Puczyłowska (absolwentka warszawskiej ASP, kuratorka warszawskiej Galerii Piecowej działającej przy Warszawskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury), Adam Skóra (prof. Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie), Piotr Gajewski (absolwent Liceum Plastycznego w Mińsku Mazowieckim) realizujący rzeźbę w drewnie. Dodatkowo przy plenerze odbywały się warsztaty malarskie, w których wzięło udział dziesięciu studentów Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Albert Kłóskiewicz, Dariusz Grabowski, Janina Owsianka, Małgorzata Getka, Małgorzata Kopania, Teresa Kowalczyk, Wanda Suchenek, Teresa Ziółkowska, Vera Muradowa, Zygmunt Toński).Gościnnie w wydarzeniu brali udział pracownicy Fundacji Leny Grochowskiej (Dorota Filipiuk, Edyta Sawicka, Aneta Frelik, Julian Zdunek, Monika Miśkiewicz), której głównym obszarem działań jest wspieranie osób z niepełnosprawnością, włączając ich do życia zawodowego i społecznego poprzez zatrudnienie w Warsztacie Rękodzieła Artystycznego Fundacji. Opiekunem artystycznym grupy była Małgorzata Rek.
Było to zderzenie trzech światów: zawodowych artystów malarzy, seniorów, którzy dopiero na zajęciach ŁUTW mogli zacząć realizować swoje młodzieńcze zainteresowania artystyczne oraz osób z różnymi dysfunkcjami. ,,Malarski Norwid” stworzył okazję, aby te grupy mogły spotkać się ze sobą, zapoznać, wymienić doświadczenia.
Plener ,,Malarski Norwid” był też jednym z wielu wydarzeń bogatego programu obchodów roku norwidowskiego w samorządach, które jesienią 2020 r. podpisały list intencyjny o wzajemnej współpracy w zakresie przybliżenia twórczości i postaci Cypriana Norwida. W tej wspólnej inicjatywie udział biorą włodarze trzech powiatów: węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego a także gmin: Łochów, Dąbrówka, Strachówka, Wyszków, Zabrodzie oraz Fundacja Museion Norwid.
Są to miejsca tworzące szlak norwidowski, związany z dzieciństwem i młodością poety.
Plener odbył się na terenie Pałacu Łochów dokładnie tam, gdzie mieszkała rodzina Hornowskich, krewnych Norwida. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca jego pobyt w maju 1842 r. Sam poeta wzmiankuje o Łochowie i swojej rodzinie tam mieszkającej m.in. w liście do Michała Kleczkowskiego.Przebywający w tym miejscu artyści, którzy uczestniczyli w projekcie mieli możliwość zetknąć się z miejscem z nim związanym. Powstały wspaniałe prace malarskie nawiązujące do miejsc związanych z Norwidem, które zostały zaprezentowane 1 sierpnia 2021 r. w Pałacu i Folwarku Łochów. Wydarzenie to uświetnił koncert znakomitego muzyka jazzowego Leszka Możdżera. Uroczystość została poprowadzona przez Mariusza Orzełowskiego – dyrektora Marketingu i Działu Eventów Arche, Artura Lisa – dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie, Anetę Kowalczyk – koordynatora artystycznego MiGOK Łochów oraz Rafała Roskowińskiego – kuratora pleneru.
Wśród gości nie zabrakło znakomitych gości, m.in: senator Marii Koc, wicestarosty powiatu węgrowskiego Marka Renika, burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, wiceburmistrz Małgorzaty Łotarskiej, gospodarzy Pałacu i Folwarku w Łochowie – Leny i Władysława Grochowskich, Piotra Orzechowskiego wójta gminy Strachówka, Krzysztofa Jezierskiego wójta gminy Zabrodzie, Agnieszki Gryglas – przewodniczącej Rady Gminy Dąbrówka, reprezentującej samorząd Gminy Dąbrówka
Wernisaż był wspaniałym podsumowaniem pleneru, który upamiętnił nie tylko znakomitego poetę, ale również malarza Cypriana Norwida.

/Aneta Kowalczyk; fot. Krzysztof Prochacki , KW/

4 833 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Godzina W” – Ostrów Mazowiecka złożyła hołd

1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczciliśmy pamięć o powstańcach i mieszkańcach Warszawy, poległych w czasie Powstania oraz...

Zamknij