ggg ggg ggg ggg

Mała infrastruktura – wielkie plany w Trynosach

W ubiegłą sobotę, 22 czerwca 2019 r. w Trynosach małej wsi i sołectwie gminy Wąsewo w powiecie ostrowskim odbyło się uroczyste przekazanie obiektów małej infrastruktury, która jest kolejnym etapem wielkich marzeń wiejskiej społeczności.

To, że mieszkańcy wsi Trynosy mają pomysły, plany i poczucie humoru już od pewnego czasu wiadomo. W 2017 roku w czerwcu uroczyście oddano Aleję Pamięci usytuowaną wzdłuż asfaltowej drogi oddzielającej domy mieszkańców od ściany lasu. Zasadzone w równym rzędzie szmaragdowe tuje przedzielone są tabliczkami z nazwiskami sołtysów (od lat 30. ubiegłego wieku, aż po obecnego), wójtów i starostów oraz oczywiście zasłużonych dla miejscowości Trynosy ludzi. Szpaler pamięci rozpoczyna były starosta powiatu ostrowskiego Bogusław Brzózka, są też następni i jest również wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk. Swoje miejsce znalazł pomysłodawca powstania Alei Stanisław Olbryś, który mieszka w Trynosach od wielu lat w „Domu pod Kogutem”. Jak wynikało z wielu wypowiedzi obecnych na uroczystości 22 czerwca 2019 r. to on jest duszą i inicjatorem wielu działań. Wraz z sołtysem Józefem Tadeuszem Klimaszewskim i w zgodnym współdziałaniu wszystkich mieszkańców z Trynos powstaje tam coraz więcej projektów, które wzbogacają miejscowość nowymi pomysłami. Na początku alei stoi drewniany witacz, po środku drewniana wiata przy przystanku autobusowym, gdzie na tablicy widnieje nazwa „Dworzec Główny Trynosy Centrum”, dziś wzbogacona o wystawę, a obok na skalniaku dumnie wzniesiony drogowskaz z miejscowościami o tysiące kilometrów odległymi od Trynos, albo też całkiem bliskimi. Podczas obecnej uroczystości wójt gminy Rafał Kowalczyk przybił tablicę – znak pokazujący kierunek na Wąsewo. Dalej wzdłuż drogi uroczyście otwarto kolejne elementy zabudowy. Aleja Historyczno – Przyrodnicza wzbogaciła się o nowe gabloty: „Ptaki naszych lasów” i „Ciekawe miejsca historyczne w powiecie”. Nastąpiło otwarcie stałej wystawy pt. „Sprzęt rolniczy z dawnych lat”, gdzie odnowione i pięknie wyeksponowane dawne narzędzia i sprzęt rolniczy zyskał godne miejsce i pamięć.
Uroczystość rozpoczął główny organizator Stanisław Olbryś, który wraz z sołtysem Józefem Tadeuszem Klimaszewskim (raz nazywanym Tadziem, a raz Józefem) przywitali zgromadzonych gości i mieszkańców. Na otwarcie przybyli m.in.: starosta ostrowski Zbigniew Chrupek wraz z małżonką Jolantą Mańkowską – Chrupek, nadleśniczy Piotr Uścian- Szaciłowski, wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk, radny powiatowy Grzegorz Nadratowski, przewodniczący Rady Gminy Wąsewo Grzegorz Jaworski wraz z radnymi, dyrektor Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej Zbigniew Banaszek, sołtysi okolicznych miejscowości.
Stanisław Olbryś przedstawił Trynosy i ich działania, niepowtarzalność tej miejscowości oraz dzieje powstawania Alei Pamięci, urządzeń i architektury oraz to, co planują na przyszłość tj. wykonanie tablicy zwierząt naszych lasów, zainstalowanie progów spowalniających, urządzeń do ćwiczeń oraz wzbogacanie wystawy starych sprzętów rolniczych. Wiele dobrych słów padło pod adresem „kochanego naszego wójta” Rafała Kowalczyka, który najbardziej pomógł społeczności w ich planach. Kilka słów skierował do zebranych także sołtys Klimaszewski.
Jednak najważniejszym punktem uroczystości 22 czerwca w Trynosach okazało się uhonorowanie starosty powiatu ostrowskiego Zbigniewa Chrupka i zaproszono wszystkich do Alei Pamięci, gdzie została przez starostę odsłonięta tabliczka z jego nazwiskiem. Jak się okazało Pan Starosta pochodzi z gminy Wąsewo i czuje się człowiekiem miejscowym. Dziękując za upamiętnienie na zakończenie swojej wypowiedzi do mieszkańców stwierdził, że być może zapis na wiacie „Dworzec Główny” jest proroczy, bo już podjęto zabiegi o przywrócenie przystanku. Potem nastąpiły kolejne odsłonięcia: Alei Historyczno – Przyrodniczej oraz gabloty „Ptaki naszych lasów” przez nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowskiego oraz gabloty ufundowanej przez Muzeum i dyrektora Zbigniewa Banaszka. Otwarcia wystawy sprzętu rolniczego dokonali sołtys Trynos i wójt Rafał Kowalczyk, a potem został odsłonięty Międzynarodowy Punkt Informacyjno – Przestrzenny. W tej przemiłej części padły deklaracje zainspirowane uroczystością. Wójt Kowalczyk wręczył dyplom i obiecywał wsparcie, przewodniczący gminy Wąsewo – zabieganie o oświetlenie przystanku, a nadleśniczy Piotr Uścian- Szaciłowski tajemniczo uśmiechając się wspominał coś o zajęciu się drogą? Lasem? Wszyscy byli pod wrażeniem wielkiej energii, pomysłów, pracowitości i tworzenia wspaniałej wspólnoty mieszkańców wsi.
Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem dla dzieci (z walorem edukacyjnym w formie ptaków na opakowaniu słodkości), które otrzymali najmłodsi. Gości i starszych zaproszono na poczęstunek do pobliskiej szkoły.
/Janina Czerwińska/

6 191 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzina 500+: busy informacyjne wyruszyły w trasę po Mazowszu. Pierwszy przystanek był w Ząbkach

Wnioski o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko będzie można złożyć już od 1 lipca br. W poniedziałek, 24 czerwca premier...

Zamknij