Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Obok ogólnokrajowych uroczystości, odbyło się także wiele regionalnych wydarzeń, upamiętniających ten historyczny i niezwykle ważny dzień w dziejach naszego kraju.
Również gmina Łochów postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić dzień, w którym Polska po 123 latach niebytności terytorialnej, wróciła na mapy Europy odzyskując tym samym suwerenność. Dzięki dofinansowaniu uzyskanym z programu „Niepodległa 2017” koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury zorganizował na terenie dworca kolejowego w Łochowie dwudniowe spotkania z kulturą , które miały przybliżyć mieszkańcom powiatu węgrowskiego historyczne znaczenie święta, które jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale przede wszystkim dniem jedności narodowej oraz radości z odrodzenia się naszego kraju.
Obchody rozpoczęły się w sobotę o godzinie 17:00 od otwarcia wystawy zatytułowanej „Bitwa Warszawska 1920 – 18 decydująca bitwa w dziejach świata. Cud nad Wisłą” zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Przedstawia ona wszystkie najważniejsze postaci będące bezpośrednio związane z tym wydarzeniem, jak również przebieg walk i opis wypierania wojsk sowieckich z terenu nowo kształtującej się Rzeczypospolitej. Dzień 11 listopada zakończył koncert jazzowych interpretacji utworów polskich kompozytorów w wykonaniu Tomasza Ostaszewskiego, który hipnotyzował tłumnie przybyłych gości swoją grą na akordeonie.
Drugiego dnia obchodów, tj. w niedzielę 12 listopada, mieszkańcy regionu ponownie licznie zebrali się na terenie dworca kolejowego, by wziąć udział w wydarzeniach, które kończyły obchody odzyskania niepodległości. Przybyłym gościom wręczano flagi narodowe wykonane przez uczniów Samorządowego Przedszkola nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Baonu Nadbużańskiego Armii Krajowej w Łochowie. Wieczór rozpoczął Michał Kołodziejek, który pokrótce ponownie zapoznał wszystkich zebranych z wystawą przygotowaną przez IPN. Następnie rozpoczął się główny punkt tego wieczoru, czyli otwarcie wystawy poplenerowej pt. „Dwory i pałace – dolina Liwca kraina dłutem i pędzlem tworzona”, zorganizowaną przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Przedsięwzięcie to odbyło się w dniach 27 lipca – 6 sierpnia przy tymże domu kultury i miał na celu promocję obszaru Lokalnej Strategii i Rozwoju i został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Wystawa prezentowała dzieła wielu artystów z całej Polski: Anny Marii Boszko (Ostrówek Węgrowski), Stanisława Jerzego Dołżyka (Giżycko, Warszawa), Edyty Dzierż (Warszawa), Czesława Fankidejskiego i Katarzyny Grządzieli (Gdańsk), Tomasza Gorzkowskiego (Zalesie Dolne), Grażyny Grabowskiej (Lublin), Jana Heldy (Warszawa), Jolanty Kędzierskiej (Łuków, Anny Kossakowskiej (Warszawa), Lucili Kossakowskiej (Suchy Bor k. Opola), Anety Kowalczyk (Łochów), Aleksandry Kus (Łosiewice), Urszuli Sępkowskiej (Łomża), Zygmunta Tońskiego (Budziska), Marcina Skóry (Jasiorówka), Krystyny Szczepaniak (Wrocław), Edmunda Szpanowskiego (Sierpc), Artura Szydlika (Nowa Osuchowa), Mieczysława Wojtkowskiego (Olsztyn), Moniki Woźnicy (Warszawa), Marka Zagórskiego (Rokocin k. Starogardu Gdańskiego). Przedstawione dwory i pałace, w przeszłości odwiedzane były przez osoby związane z działalnością patriotyczną (na jednym z obrazów znajduje się Pałac w Julinie, który należał do I. i H. Paderewskich). Wystawa spotkała się z ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych gości (można ją podziwiać do 19 listopada, po uprzednim kontakcie z MiGOK-iem). Obchody zakończyły się koncertem pt. „Droga ku wolności” w wykonaniu zespołu chrześcijańskiego Moja Rodzina z Glinojecka.
Te dwa dni pełne były podniosłych pieśni, przemów oraz atmosfery jedności i braterstwa. Pozostaje mieć nadzieję, że jubileuszowa, setna rocznica obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, zostanie uczczona w sposób równie godny, a atmosfera tego święta sprawi, że jedność i zrozumienie na dłużej zagości w sercach i myślach wszystkich mieszkańców nie tylko Mazowsza, ale całej Polski.
/Sławomir Gąsiewski/