Radzymin, dn. 13 lutego 2017 r.
Szanowni Posłowie Ziemi Radzymińskiej,
Panie Jacku Sasinie
Panie Piotrze Uściński
My, Radzyminiacy, z wielką radością i nadzieją przyjęliśmy wiadomość, że w wyniku proponowanych zmian w aglomeracji warszawskiej pojawia się nadzieja odrodzenia Powiatu Radzymińskiego i odzyskania przez Ziemię Radzymińską należnej jej rangi.
Chwalebna historia Radzymina – „Miasta Cudu nad Wisłą” – od pokoleń przysparza Radzyminiakom dumy, ale i poczucia krzywdy za peerelowskie sankcje, których skutki miasto i gmina odczuwają do dziś. Zemstą za klęskę bolszewików w 1920 roku i za heroiczną postawę naszych przodków było wieloletnie, uporczywe hamowanie rozwoju Radzymina oraz pozbawienie go historycznej roli miasta powiatowego.
Powiat Radzymiński jest dla nas jedyną drogą – to narodowe zobowiązanie i zadośćuczynienie wobec naszych przodków. Zdecydowanie odrzucamy alternatywę przyłączenia Gminy Radzymin do Powiatu Wyszkowskiego. Pragnę stanowczo zaprotestować przeciwko takiemu potraktowaniu tej historycznej ziemi. Codziennością Radzyminiaków jest przekraczanie Wisły, a nie Bugu. Jesteśmy geograficznym i historycznym przedpolem Warszawy, połowa mieszkańców codziennie podąża tam do pracy i do szkoły, a cała społeczność jest zwrócona ku stolicy jako centrum ekonomicznemu, edukacyjnemu i kulturalnemu.
Przy całym entuzjazmie dla odrodzenia Powiatu Radzymińskiego czuję odpowiedzialność, jaka spoczywa na mnie wobec mieszkańców Miasta i Gminy Radzymin, oraz troskę o dobro gmin ościennych, które mają szansę wejść w skład proponowanego Powiatu Radzymińskiego. Ta odpowiedzialność i troska każą myśleć racjonalnie oraz z rozwagą o przyszłości organizacyjnej i ekonomicznej nowej jednostki samorządu terytorialnego.
Przeprowadzona przez Urząd Miasta i Gminy Radzymin analiza potencjalnego budżetu Powiatu Radzymińskiego w zaproponowanej formie, czyli po likwidacji Powiatu Wołomińskiego i przyłączeniu jego najbogatszych gmin miejskich do metropolii warszawskiej, wykazuje, że na pozostałych ziemiach (tj. w gminach Radzymin, Dąbrówka, Klembów, Tłuszcz, Jadów, Strachówka, Poświętne) pozostanie zaledwie 34% dochodów. Zamiast dochodów z PIT na poziomie 70 milionów złotych osiąganych obecnie przez Powiat Wołomiński, pozostanie zaledwie 16 milionów złotych, z czego niemal połowa pochodziłaby z Radzymina.
Pozostanie za to ponad 60% wydatków, w tym utrzymanie 85% dróg powiatowych i aż pięciu szkół ponadgimnazjalnych na 80 tys. mieszkańców. Dla porównania, w części Powiatu Wołomińskiego włączanej do miasta stołecznego Warszawy funkcjonuje sześć szkół ponadgimnazjalnych na 160 tys. mieszkańców.
Według naszych szacunków Powiat Radzymiński w kształcie okrojonego Powiatu Wołomińskiego będzie miał nie tylko problem ze zgromadzeniem środków na inwestycje, ale również na bieżące utrzymanie infrastruktury publicznej. Według optymistycznych wyliczeń dziura budżetowa w bieżącej części budżetu może wynieść 15 milionów złotych rocznie, zaś według pesymistycznych – nawet 25 milionów, przy czym powyższa symulacja nie uwzględnia koniecznych nakładów na budynki nowej administracji powiatowej i użyteczności publicznej.
Nasuwa się pytanie: czy o taki zmarginalizowany powiat walczyli nasi przodkowie? Czy nie będzie to kolejna krzywda dla mieszkańców Ziemi Radzymińskiej? Czy nie będzie to twór administracyjny, urągający historycznej randze Radzymina, deprecjonujący poświęcenie naszych przodków i świadczący o lekceważeniu naszego dumnego miasta?
Powiatowi Radzymińskiemu mówimy po stokroć TAK! Jednak chcemy Powiatu Radzymińskiego, który będzie miał przed sobą przyszłość, powiatu godnego, zdolnego do rozwoju, do zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego swoim mieszkańcom i do osiągnieć na miarę swej chlubnej historii.
Dlatego postulujemy stworzenie Powiatu Radzymińskiego obejmującego gminy: Radzymin, Dąbrówka, Klembów, Nieporęt, Serock i Tłuszcz. Będzie to Powiat Radzymiński o większym dochodzie i zdecydowanie większym potencjale, który wyniknie z połączenia atutów tych podwarszawskich gmin. Będzie to powiat, który stanie się wspaniałą bazą turystyczno-rekreacyjną, z Zalewem Zegrzyńskim jako wewnętrznym akwenem. Tutaj obecne i przyszłe pokolenia Polaków będą mogły w należytych warunkach poznawać najjaśniejsze karty naszej historii.
Niezależnie od granic administracyjnych i przynależności poszczególnych gmin do konkretnych powiatów, każda nowotworzona jednostka samorządu terytorialnego będzie potrzebowała inwestycji początkowej, związanej z tworzeniem nowej administracji powiatowej. Także nowy Powiat Radzymiński w proponowanym przeze mnie kształcie wokół Zalewu Zegrzyńskiego będzie potrzebował inwestycji. Postulujemy więc, aby każdy nowotworzony powiat otrzymywał większy niż wynika to z ustawy udział w dochodach budżetu państwa.
Proponujemy, aby udział nowego Powiatu Radzymińskiego w PIT i CIT w pierwszym roku działalności wynosił 25%, w drugim roku 20%, w każdym kolejnym o 5 punktów procentowych mniej, aż do osiągnięcia poziomu partycypacji w dochodzie przewidzianego w ustawie dla tego typu jednostki. Taki zastrzyk finansowy pozwoli na stworzenie niezbędnej bazy dla nowych struktur powiatowych i sprawi, że wszelkie odgórne zmiany administracyjne nie będą się odbywały kosztem mieszkańców.
Panowie Posłowie! Godne odrodzenie Powiatu Radzymińskiego, ziemi bohaterów, których potomkowie wciąż czekają na pokoleniową sprawiedliwość jest w Waszych rękach. Wierzę, że z troską i uwagą przyglądacie się wszystkim sprawom, które mają wpływ na życie ludzi, którzy wybrali Was, jako reprezentantów tej ziemi na forum Sejmu Rzeczypospolitej. Wierzę, że dzięki Waszym decyzjom będziemy mogli dumnie patrzeć w przyszłość i pracować na rzecz rozwoju dla nas i naszych dzieci w ramach odrodzonego, godnego Powiatu Radzymińskiego!
Z poważaniem,
Burmistrz Radzymina
Krzysztof Chaciński