Podczas obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Łochowie odbyła się w nowo otwartym budynku dworca kolejowego uroczysta Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej. W trakcie sesji ogłoszono i wręczono medale im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich. Wyróżnienia medale otrzymują osoby zasłużone dla społeczności Łochowa.
Jak podkreślał przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Andrzej Suchenek wręczanie medali H. i I.J. Paderewski to długoletnia tradycja, która w sposób szczególny pozwala podziękować osobom działającym na rzecz gminy. Osobom, które swoją pracą, poświęceniem zasłużyły na wyróżnienie. Kapituła w składzie: Robert Gołaszewski, Marek Górniaczyk, Ryszard Gajewski, Stanisław Grądzki, Małgorzata Kozioł, Małgorzata Siuchta, Andrzej Nowotka, Katarzyna Kulik, Andrzej Suchenek, postanowiła przyznać Medale Heleny i Ignacego Jana Paderewskich następującym osobom:
W kategorii: przyjaciel gminy Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pani Senator Maria Koc
Maria Zofia Koc – polska polityk i urzędnik samorządowy, senator VIII i IX kadencji, wicemarszałek Senatu IX kadencji. Jest absolwentką etnografii
i antropologii kultury Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo związała się z Węgrowskim Ośrodkiem Kultury, a później
z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury w Sokołowie Podlaskim. Po wyborach samorządowych zasiadała w Sejmiku Mazowieckim, jako przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu 2014 uzyskała z ramienia PiS mandat senatora VIII kadencji Senatu RP. W 2015 z powodzeniem ubiegała się
o senacką reelekcję, 12 listopada 2015 wybrana na wicemarszałka Senatu
IX kadencji. Pani Marszałek Maria Koc to osoba o wielkiej wrażliwości społecznej. Od wielu lat angażuje się w akcje pomocowe i charytatywne. Pomimo wielu obowiązków wynikających z pełnienia przez nią funkcji wicemarszałka Senatu zawsze znajdzie czas, aby być blisko ludzi. Efektem tego jest jej wiele interwencji w: ministerstwach, urzędach i instytucjach państwowych. Pani marszałek jest osobą niezwykle zaangażowaną w sprawy samorządu, w tym i naszego łochowskiego.
W marcu 2015 r. zorganizowała w Kamionnie konferencję z udziałem przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządowców poświęconą bezpieczeństwu na drogach krajowych nr 50 i 62. Dziś już częściowo korzystamy z owoców tego spotkania. W naszej Gminie wybudowano chodniki dla pieszych w: Łochowie, Budziskach, Wólce Paplińskiej i Kalinowcu. Obecnie wspólnie z Burmistrzem Łochowa zabiega w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa o finansowanie budowy kolejnych w: Kamionnie, Gwizdałach, Łojewie, Ogrodnikach i Zagrodnikach. Dzięki jej wspólnym zabiegom z Ministrem Henrykiem Kowalczykiem w lutym tego roku Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło środki na długo wyczekiwaną przez mieszkańców budowę obwodnicy Łochowa. Dzięki interwencji Pani Marszałek w zarządzie PKP Polskie Linie Kolejowe pojawiła się możliwość dokończenia przedłużenia ul. Dolnej w Jasiorówce, a w maju Spółka wyłoniła i podpisała z wykonawcami umowy na budowę trzech wiaduktów drogowych nad linią kolejową w Gminie Łochów. Pani senator wsparła samorząd łochowski w staraniach przywrócenia Nocnej Pomocy Lekarskiej i całodobowej pracy dyżurki Komisariatu Policji w Łochowie. Przyczyniła się również do budowania partnerskich relacji z Lasami Państwowymi. Dzięki temu Gmina Łochów pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na stworzenie w centrum miasta „Parku Dębinka” oraz z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wsparła finansowo zakup sprzętu dla 8 jednostek OSP z terenu Gminy Łochów. Gmina Łochów wielokrotnie mogła liczyć na wsparcie Pani Senator Marii Koc – Wicemarszałka RP – prawdziwego Przyjaciela Gminy Łochów.
W kategorii: Zasłużony dla Bezpieczeństwa Publicznego medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pan Tadeusz Piotr Nurkiewicz
Druh Tadeusz Nurkiewicz jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej
w Łochowie od 1985 roku. Jest niezwykle aktywny i zaangażowany. Czynnie angażuje się w prace na rzecz jednostki, a także całej społeczności lokalnej. Uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo – gaśniczych na terenie gminy i poza nią. W 2010 roku służył przy usuwaniu skutków powodzi w Kozienicach i Piasecznie, a w 2014 roku brał udział w gaszeniu pożaru lasu o powierzchni ok. 100 ha w powiecie ostrołęckim. W dniu 15 stycznia 2017 roku, podczas prowadzenia działań ratowniczych w miejscowości Gwizdały, uległ wypadkowi.
Ukończył wiele szkoleń pożarniczych, w tym kurs Naczelników Ochotniczej Straży Pożarnej, Dowódców Ochotniczej Straży Pożarnej, Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, Ratownictwa technicznego, Operatorów sprzętu specjalnego. W latach 1996 – 2001 był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej, a od 2001 roku do chwili obecnej pełni funkcję gospodarza.
Jest wzorem strażaka odpowiedzialnego, służącego innym troszczącego się
o wizerunek swojej jednostki.
W kategorii: Menedżer – Przedsiębiorca roku medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Państwo Lena i Władysław Grochowscy
Państwo Lena i Władysław Grochowscy są właścicielami m.in. zespołu pałacowo-parkowego w Łochowie, który nabyli w stanie zdewastowanym
i odbudowali
Pani Lena Grochowska jest osobą o wielkim sercu. Poprzez utworzoną w 2014 roku Fundację Leny Grochowskiej niesie pomoc Polakom zamieszkującym poza granicami kraju, chcącym wrócić do ojczyzny. Fundacja Leny Grochowskiej organizuje Bale i Koncerty w celu pozyskania funduszy na cele charytatywne, w tym na zakup i wyposażenie mieszkań dla repatriantów z Kazachstanu oraz innych potrzebujących osób. Poza działalnością charytatywną, fundacja zajmuje się działalnością kulturalną, poprzez organizację wydarzeń artystycznych oraz promowanie twórczości polskich artystów współczesnych.
Pan Władysław Grochowski to postać nietuzinkowa. Prezes firmy Arche, autor sieci hoteli w największych miastach w Polsce – często w obiektach zabytkowych. Do każdej swojej inwestycji podchodzi z pasją i indywidualnie. Autor wielu sukcesów. Laureat licznych nagród w dziedzinie przedsiębiorczości i filantropii. Kierowana przez Władysława Grochowskiego spółka Arche w czasie swojego funkcjonowania na polskim rynku wybudowała kilka tysięcy mieszkań i domów. Pan Władysław Grochowski wspiera liczne akcje charytatywne w tym swojej żony oraz działalność instytucji i ludzi kultury i sztuki.
Państwo Grochowscy przywrócili Pałacowi w Łochowie dawną świetność. To dzięki ich pracy, Pałac stał się na naszym terenie ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, otwartym na inicjatywy środowisk lokalnych, roztaczającym mecenat nad twórcami kultury. W Pałacu pulsuje życie kulturalne, organizowane są koncerty muzyki, plenery, wystawy. Pałac rozrasta się. Obecnie kończy się budowa kompleksu hotelowo – konferencyjnego. Kompleks Folwark Łochów to trzykondygnacyjny gmach, którego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2015. Pałac Łochów, który jest chlubą Łochowa oraz kompleks hotelowo – mieszkaniowy znacznie zwiększy bazę noclegową w Gminie Łochów i przyciągnie jeszcze więcej turystów na nasze piękne tereny. Przyznanie przez kapitułę medalu jest wyrazem wdzięczności za przyczynianie się do rozwoju naszej małej ojczyzny, za wspieranie lokalnych organizacji kulturalnych i kultywowanie dziedzictwa kultury lokalnej, a także za inicjatywy społeczne i działanie na rzecz rozwoju turystyki oraz promowanie Łochowa o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym.
W kategorii: Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pan Roman Kuzelyak
Roman Kuzelyak – urodził się w miasteczku Dołyna na Ukrainie. Absolwent Kosowskiego Technikum Sztuki Plastycznej o specjalności ceramika i Uniwersytetu Pedagogicznego w Iwano – Frankowsku. Pracował m.in. jako kierownik cegielni i wykładowca ceramiki w Kosowskim Instytucie Sztuki Stosowanej i Dekoracyjnej.
W Polsce mieszka od 2002 roku, w gminie Łochów – od 2007r. Prowadzi Muzeum Gwizdka w Gwizdałach, warsztaty ceramiczne oraz warsztaty plastyczne w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Jest również nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa
w Gwizdałach.
Pan Roman Kuzelyak jest pomysłodawcą i organizatorem Plenerów Rzeźbiarskich, w których biorą udział artyści z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz podejmuje różnorodne działania w dziedzinie wymiany młodzieży Polski i Ukrainy. Prezentuje i promuje gminę Łochów na różnego rodzaju imprezach kulturalnych, targach i kiermaszach ludowych.
Swój dorobek artystyczny przedstawiał na wystawach ceramiki szlachetnej na Ukrainie i w Polsce. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, podziękowań i wyróżnień za pomoc i współpracę przy realizacji przedsięwzięć z zakresu kultury, edukacji i współpracy międzynarodowej. Jego prace znajdują się w wielu państwowych i prywatnych kolekcjach. Jest m.in. autorem wielu statuetek, którymi honorowano organizatorów i mecenasów różnych imprez kulturalnych i dobroczynnych jak: I Łochowska Jesień Poezji, Mistrzostwa Polski Cheearleaders i inne.
Twórczość pana Romana Kuzelyaka jako artysty ceramika trwale wpisuje go do grona osób zasłużonych dla kultury łochowskiej.
W kategorii: Wolontariusz roku medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pani Alina Kokoszka
Pani Alina Kokoszka jest emerytowaną nauczycielką zamieszkałą w Budziskach. W zawodzie nauczyciela przepracowała 31 lat ucząc dzieci i młodzież w Szkole Podstawowej w Strachówce. Po przejściu na emeryturę w dalszym ciągu realizuje swoją pasję jako społecznik – wolontariusz. Jest Przewodniczącą CARITAS, członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkiem Rady Sołeckiej.
Od siedmiu lat prowadzi świetlicę opiekuńczo – wychowawczą w Budziskach. Pracując w ramach wolontariatu przygotowuje z dziećmi okolicznościowe występy z okazji dnia BABCI i DZIADKA, DNIA MATKI czy „JASEŁKA” w okresie świąt Bożego Narodzenia. Uczy dzieci zachowania starych tradycji takich jak: robienie palm, malowania pisanek oraz laurek i wycinanek na różne okazje. Dla mieszkańców organizuje wycieczki i pielgrzymki do różnych miejsc w Polsce. Swoją pracą społeczną daje przykład młodemu pokoleniu, jak pomagać bliźniemu i organizować czas wolny. Doskonale rozumie, że człowiek tyle otrzymuje, ile sam daje. W dowód uznania za pracę w CARITAS odznaczona została „MEDALEM ZASŁUGI (BENEMERENTII) DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ.
W kategorii: Wolontariusz roku medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pan Jacek Niewiadomski i Pan Jarosław Karman
Panowie Jacek Niewiadomski i Jarosław Karman mają na swoim koncie szereg działań na rzecz naszej społeczności lokalnej oraz angażujących naszą społeczność w pomoc potrzebującym. Wśród tych działań były:
– aktywna promocja transplantologii połączona z rozdawaniem oświadczeń woli w czasie pikniku rodzinnego „Anioły w Łochowie”;
– zbiórki krwi przy współpracy księży z parafii Łochów oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa z Warszawy cyklicznie organizowane na placu przy Kościele w Łochowie, w których pobrano 108 litrów krwi;
– udział w ogólnopolskiej akcji „okulary dla Afryki”, przy współpracy księży z parafii Łochów, optyków oraz nauczycieli szkół z Gminy Łochów, podczas której zebrano ponad 300 par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, które trafiły do ubogich mieszkańców Afryki;
– zorganizowanie „Dnia Dawcy Szpiku”, w czasie którego 76 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku, jedna z tych osób wkrótce potem została dawcą szpiku dla osoby chorej na białaczkę;
– przeprowadzenie warsztatów z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w czasie pikniku rodzinnego „Anioły w Łochowie”, w czasie których przeszkolono ponad 100 osób
– udział w akcji „Paczka dla Bohatera”, dzięki którym przekazywano świąteczne paczki kombatantom.
Tyle dobra zadziało się za przyczyną tych dwóch Panów. Bezinteresowna dobroczynność we współczesnym świecie nieczęsto się zdarza. Dziękujemy za już i prosimy o jeszcze.
W kategorii: Rodzina wielodzietna Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pani Teresa Gałązka
Pani Teresa Gałązka urodziła i zajmowała się wychowaniem dziewięciorga dzieci.
Duża rodzina jest wartością. W dużej rodzinie kształtuje się szereg bardzo ważnych umiejętności. To w większej rodzinie młody człowiek uczy się współpracy z innymi, poszukiwania kompromisu, odpowiedzialności za siebie i za innych. Duża rodzina wymaga wykształcenia w sobie zaradności, odwagi ale też w szeregu aspektach życia wymaga dużej dyscypliny.
Odpowiedzialność rodzica za dużą rodzinę, to rzecz wielka i piękna, ale także trudna. Na co dzień to wiele spraw i zmaganie się z licznymi problemami. Jednocześnie jest to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaka może się w życiu rodzica zdarzyć. To wielkie źródło radości i satysfakcji – możliwość kształtowania młodego człowieka, własnej rodziny, przyszłego pokolenia Polaków. To możliwość wpływania na to ilu nas w Polsce będzie i jacy będziemy.
Rodzice – mama, która wychowuje taką liczną gromadkę dzieci, za radzenie sobie z codziennymi obowiązkami, za umiejętność wychowania dzieci na mądrych i odpowiedzialnych ludzi, zasługuje na medal. Medal z serdecznymi podziękowaniami za to, że ten piękny ciężar rodziny wielodzietnej chciało się wziąć na swoje barki i nieść przez życie.
W kategorii: Wychowawca. Przyjaciel dzieci i młodzieży Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pan Andrzej Nowotka
Pan Andrzej Nowotka pracuje nieprzerwanie od 33 lat, jako nauczyciel w szkołach na terenie gminy Łochów. W tym czasie przez ponad 20 lat pełnił funkcję dyrektora szkoły. Kierowana przez niego placówka mogła poszczycić się licznymi sukcesami w konkursach i zawodach na różnym szczeblu, rozsławiając gimnazjum i gminę w kraju i okolicy. Pan Nowotka pozytywnie motywował do działań zarówno nauczycieli, jak i ich podopiecznych. Pomagał, doradzał, inicjował, tworzył klimat do współpracy.
Wyróżniony jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył m.in. studia podyplomowe w zakresie informatyki oraz zarządzania, by w pełni realizować się w zawodzie nauczycielskim, jako innowator i praktyk w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w połączeniu
z tradycją.
Pan Nowotka przez wszystkie lata swej pracy zawodowej uczy języka polskiego. Jego uczniowie rokrocznie z sukcesami kończą szkołę, zdobywając wyniki przekraczające nie tylko średnią gminy i powiatu, ale nawet kraju.
Pan Andrzej Nowotka jest również instruktorem strzelectwa sportowego. Prowadzi zajęcia z uczniami nowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Łochowie
w ramach sekcji strzeleckiej.
Wyróżniony jest też społecznikiem; od lat działa na rzecz pomocy innym. Zaczynał, jako radny Rady Gminy w Łochowie, następne cztery kadencje był radnym Rady Powiatu Węgrowskiego. Funkcje te pełnił z zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Aktywnie działał na rzecz poprawy infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa, a w szczególności polepszenia warunków pracy szkół podległych samorządom.
Pan Nowotka z pasją poświęca się pracy z młodzieżą i dorosłymi. Od wielu lat tworzy struktury Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, jako nauczyciel i dyrektor Szkoły Policealnej dla Dorosłych TWP w Łochowie.
Pan Andrzej Nowotka pełni funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej
w Laskach. Prowadzona przez niego organizacja liczy prawie 80 członków,
w tym dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – dziewcząt i chłopców. Rokrocznie wszystkie drużyny zdobywają sukcesy w gminnych i powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych. Córka pana Nowotki, tegoroczna maturzystka łochowskiego Liceum, podjęła naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, dając tym samym przykład pielęgnowania tradycji strażackich.
W kategorii: Wychowawca. Przyjaciel dzieci i młodzieży Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Ks. Piotr Jarosiewicz
Ks. Piotr Jarosiewicz w ciągu ponad dwuletniej pracy w parafii Łochów dał się poznać, jako wyjątkowego formatu człowiek, kapłan, pedagog i wychowawca zarówno dzieci, jak i młodzieży. Od początku wziął pod swoje skrzydła młodzież zrzeszoną w KSM-ie, utworzył scholę młodzieżową, uczy grać na gitarze, opiekuje się grupą ministrantów, która prężnie się rozrasta. Ksiądz Piotr, oprócz pracy formacyjnej z młodzieżą, wiele uwagi poświęca duchowemu i kulturalnemu rozwojowi młodych ludzi. Organizuje wyjazdy sportowo- rekreacyjne na basen, trampoliny oraz inne wydarzenia kulturalne. Organizuje wspólnie z młodzieżą pielgrzymki do Włoch, poprzedzane pozyskiwaniem przez młodzież funduszy na nie, organizując kiermasze świąteczne. Na uwagę zasługuje również przygotowana i przeprowadzona w minionym roku bezalkoholowa impreza sylwestrowa adresowana do młodzieży- również spoza KSM. Bal dla ok. 200 osób to nie lada przedsięwzięcie. Nie sposób wymienić wszystkich form
aktywności Ks. Piotra, ale we wszystko, co robi, wkłada całe serce. Swą niesamowitą energią i nieograniczonym optymizmem zaraża młodzież i ukazuje im przy tym chrześcijański świat wartości. Ks. Piotr ma wyjątkowy dar pokazywania młodzieży przez przykład własnego życia, jak być radosnym chrześcijaninem. Robi to z pełną odpowiedzialnością, szacunkiem wyrozumiałością, a jednocześnie z niesamowitą radością i energią. Ma doskonały kontakt z uczniami na każdym etapie kształcenia. Swoją pracę traktuje jako służbę, jest dostępny dla każdego, kto tego potrzebuje, nieprzeciętnie cierpliwy, serdeczny i wyrozumiały. Ks. Piotr jest człowiekiem, który serce ma na dłoni, niesie je do ludzi i w ten sposób kształtuje i wychowuje powierzoną mu młodzież i dzieci. Jest dla nich niewątpliwym autorytetem, który zaprasza, wskazuje i motywuje.
W kategorii: Nauczyciel roku Medal Heleny i Ignacego Jana Paderewskich
Pani Anna Napłoszek
Pani Anna Napłoszek jest nauczycielką posiadającą bardzo dobre przygotowanie merytoryczne poparte gruntownym wykształceniem. Cały czas podnosi swoje umiejętności poprzez doskonalenie zawodowe oraz samokształcenie. Z wielką troską podchodzi do zajęć lekcyjnych. Mobilizuje uczniów do wysiłku na lekcji. Dla uczniów mających kłopoty z nauką organizuje dodatkowe zajęcia wyrównawcze.
Pani Anna Napłoszek posiada kwalifikacje do nauczania przedmiotów biologia, chemia oraz wychowanie do życia w rodzinie. Ukończyła też studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą.
Na uwagę zasługuje wysoka kultura osobista Pani Napłoszek. Jest zawsze wyważona w słowach, z wielką życzliwością odnosi się do uczniów oraz współpracowników. Zachęca uczniów do osiągnięcia zamierzonych celów.
Pani Anna Napłoszek jest nauczycielką bardzo odpowiedzialną, zdyscyplinowaną i punktualną.
Z wielką odpowiedzialnością podchodzi do obowiązków pracowniczych. Sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Jest jednocześnie miłą koleżanką w gronie nauczycielskim.
Pani Napłoszek z sukcesami pracuje zarówno z uczniami słabszymi, jak i ze zdolnymi. Potrafi odkryć i docenić talenty uczniowskie. Prowadzi liczne zajęcia dla uczniów zdolnych, dzięki czemu w minionym roku jej uczeń został finalistą olimpiady chemicznej na szczeblu wojewódzkim. Jej uczniowie osiągają też wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych. Pani Anna Napłoszek organizuje dla uczniów wycieczki dydaktyczne, które spotykają się z dużym zainteresowaniem. Angażuje się w rozwiązywanie różnych trudnych spraw uczniowskich, do których podchodzi z troską i odpowiedzialnością.
W bieżącym roku pani Anna Napłoszek została uhonorowana statuetką Witosa przyznawaną przez Zespół Szkół w Gwizdałach w kategorii nauczyciel roku.