ggg ggg ggg

Kto z kim zawiąże koalicję i przejmie stery odpowiedzialności za miasto i gminę Radzymin na kolejne lata?

W Radzyminie kurz bitwy wyborczej jeszcze nie opadł. Do drugiej tury o fotel burmistrza miasta i gminy szykują się: Zbigniew Piotrowski, czyli obecnie urzędujący burmistrz oraz Krzysztof Chaciński – lider KWW Radzymin Nowe Pokolenie.

O wyniku drugiej tury wyborów burmistrzowskich nie ma sensu dywagować. O tym zadecydują wyborcy.
Możemy natomiast zastanawiać się, jak będzie wyglądała nowa Rada Miejska, ponieważ wiemy, które komitety wprowadziły swoich radnych. Pytanie, które warto postawić brzmi zatem następująco: Kto z kim zawiąże koalicję i przejmie stery odpowiedzialności za miasto i gminę Radzymin na kolejne lata?
Rozpoczęła się wyborcza arytmetyka i szukanie stabilnej większości. Do Rady Miejskiej w Radzyminie najwięcej radnych, bo aż dziesięciu, wprowadził KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Drugi w kolejności komitet KWW Radzymin Nowe Pokolenie – 6 radnych. Głosów oddanych na KWW Jeden Powiat Centrum Samorządowe wystarczyło na wprowadzenie 3 radnych. Po jednym przedstawicielu wprowadziły komitety Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej RP.
W tym miejscu warto przypomnieć, że Rada Miejska liczy 21 radnych. Do stabilnego rządzenia i kształtowania kierunków rozwoju gminy potrzebna jest większość, czyli minimum 11 radnych. Niewątpliwie, głównym rozgrywającym w doborze koalicjanta będzie zatem Mazowiecka Wspólnota Samorządowa i jej lider Marek Brodziak, kandydat na burmistrza Radzymina. Jako że Marek Brodziak nie wszedł do drugiej tury wyborów burmistrzowskich i nie kandydował na radnego, formalnie rzecz biorąc, decyzję w radzie będzie podejmował lider radnych ugrupowania, czyli Zbigniew Jabłoński. Wyjścia do utworzenia stabilnej większości będzie miał więc dwa: Wspólnota Samorządowa może zawiązać umowę koalicyjną z Nowym Pokoleniem Krzysztofa Chacińskiego lub też z Centrum Samorządowym Andrzeja Siarny. Zarówno pierwsza, jak i druga możliwość w wyniku matematycznym da stabilną większość. Pytanie jedynie na jak długo? W przypadku pierwszego wariantu należy się zastanowić, czy połączenie doświadczenia i młodości da dobre rezultaty polityczne? Niewątpliwie będzie dochodziło do tarć.
Druga możliwość to połączenie dwóch komitetów, które już kiedyś rządziły, ale w pewnym momencie ich drogi się rozeszły. I właśnie to, co przemawia za drugą możliwością to fakt, iż gminę Radzymin czekają duże wyzwania inwestycyjne, niejednokrotnie wspierane przez fundusze zewnętrzne. Zważywszy, że to ostatnia perspektywa finansowa UE, z której będzie można takie środki pozyskać Rada Miejska powinna być stabilna politycznie. Niewątpliwie też, duże znaczenie ma w tym przypadku także doświadczenie samorządowe, ponieważ przy ubieganiu się o pieniądze zewnętrzne, potrzebne będą dobre kontakty z instytucjami zajmującymi się wdrażaniem i dystrybucją tychże środków, czyli m.in. z Urzędem Marszałkowskim czy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Matematyka wyborcza jest więc jasna i nieubłagana.
(Niemniej, kto z kim zawiąże koalicję dowiemy się zapewne niebawem, na najbliższej sesji Rady Miejskiej, na której określony zostanie podział funkcji w Prezydium Rady i w Komisjach Statutowych).
/Przemysław Domagała,
Rafał S. Lewandowski/

Skład nowej Rady Miejskiej w Radzyminie, wyłonionej w wyborach
w dn. 16 listopada 2014 roku. (Kolejność według okręgów):

1. Piotr Rembelski (KWW Radzymin Nowe Pokolenie) – 131 głosów
2. Mariusz Wilkowski (KWW Radzymin Nowe Pokolenie) – 110 głosów
3. Kevin Aiston (KWW Radzymin Nowe Pokolenie) – 91 głosów
4. Ewa Całka (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 101 głosów
5. Wiesław Solarz (KW Platforma Obywatelska) – 89 głosów
6. Tadeusz Jędrasik (KWW Jeden Powiat Centrum Samorządowe) – 177 głosów
7. Tomasz Wąsik (KWW Radzymin Nowe Pokolenie) – 140 głosów
8. Krzysztof Dobrzyniecki (KWW Radzymin Nowe Pokolenie) – 118 głosów
9. Andrzej Dąbkiewicz (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 99 głosów
10. Krzysztof Chaciński (KWW Radzymin Nowe Pokolenie) – 192 głosów
11. Ewelina Kostrzewa (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 140 głosów
12. Małgorzata Dyniewicz (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 171 głosów
13. Tadeusz Radziszewski (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 146 głosów
14. Elżbieta Wołynko (KWW Jeden Powiat Centrum Samorządowe) – 138 głosów
15. Zbigniew Jabłoński (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 179 głosów
16. Wojciech Rybarczyk (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 182 głosów
17. Paweł Pakuła (KWW Jeden Powiat Centrum Samorządowe)
– 219 głosów
18. Lidia Samoch (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa)
– 111 głosów
19. Teresa Jóśk (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa)
– 161 głosów
20. Wojciech Artur Słomczewski (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 105 głosów
21. Izabela Paciorek (KWW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) – 317 głosów

2 800 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Rady Powiatu…

15 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, 6 dla Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, 5 dla Platformy Obywatelskiej. Tak przedstawia się rozkład głównych...

Zamknij