27 września w Urzędzie Gminy Sadowne odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Węgrowskiego, w którym oprócz włodarzy gmin i Starosty Węgrowskiego udział wzięli: Michał Strąk- Dyrektor Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, Jacek Kasprzyk – Prezes Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Robert Belina – Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Marcin Dolota – Kierownik Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, Krzysztof Kawaliło i Marlena Król – przedstawiciele Spółki Municipium, która wydaje czasopismo branżowe dla samorządowców pn. „Wspólnota”.
Głównym tematem konwentu były ograniczenia, jakie nakładają na samorządowców zapisy Rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego w sprawie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, dotyczące wydawania pozwoleń na budowę w odległości minimum 100m od brzegów rzek. Jak słusznie zauważył Wójt Gminy Sadowne – ochrona terenów cennych przyrodniczo leży w interesie wszystkich służb publicznych, jak również samych mieszkańców i co do zasady przepisy te wydają się uzasadnione. Są one jednak nie dostosowane do otaczającej nas rzeczywistości. W sytuacji, kiedy mieszkańcy będący właścicielami nieruchomości niezabudowanych na terenie parku, kiedy odległość od rzeki (która często ma niewiele ponad metr szerokości i w stanie faktycznym bardziej przypomina rów melioracyjny) jest mniejsza aniżeli 100m to nie ma znaczenia, że na działkach położonych w sąsiedztwie istnieją gospodarstwa i teren jest zamieszkały, zgodnie z przepisami właściciel takiej nieruchomości nie uzyska pozwolenia na budowę. Pan Marcin Dolota – Kierownik Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, przyznał wójtowi rację wskazując na furtkę prawną, jaka powstała w wyniku nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Wg niej określenie odległości zabudowy od rzek na terenie parku leży w kompetencji Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który już podjął pracę nad aktualizacją dokumentów związanych z Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym. Zgodnie z sugestią Wójta Gminy Sadowne konwent zajął stanowisko w tej sprawie, które będzie przekazane podczas konsultacji prowadzonych przez Urząd Marszałkowski.
Kolejnym tematem spotkania samorządowców była współpraca z klubami siatkarskimi na terenie powiatu. Propozycję stworzenia stowarzyszenia zrzeszającego sponsorów i sympatyków piłki siatkowej, które działałoby w celu popularyzacji tego sportu omówił pomysłodawca pan. Michał Strąk.
Na zakończenie konwentu propozycję skorzystania z nowej oferty szkoleniowej pn. „Akademia Wspólnoty” dla pracowników samorządowych w formie e-lerningowej zaprezentowali przedstawiciele Spółki Municipium.
Dziękując wszystkim przybyłym na spotkanie Mieczysław Wójcik – Przewodniczący Konwentu zapowiedział, że kolejne spotkanie planowane w listopadzie, zgodnie z prośbami kolegów dotyczyć będzie zapowiedzianej przez rząd reformy oświaty.