Mimo, że wydarzenie to organizowane było po raz pierwszy, to zaangażowanie uczestników oraz jakość prac przeszła najśmielsze oczekiwania organizatora Fundacji Obserwatorium Zrównoważonego Rozwoju z Wołomina.
I miejsce – Monika Dubow
248 prac opisujących obiekty małej architektury sakralnej-kapliczki, krzyże przydrożne, figury świętych oraz miejsca pamięci z obszaru 6 powiatów: wołomińskiego naturalnie najliczniej reprezentowanego, oraz mińskiego, otwockiego, legionowskiego, wyszkowskiego a nawet węgrowskiego. Dla członków komisji oceniającej zaskoczeniem była również sama struktura wiekowa uczestników, ponad 200 prac przygotowane było przez młodzież w wieku 13-18 lat, młodsze dzieci, poniżej 13 roku życia przesłały 25 prac, reszta to opracowania osób dorosłych.
Sam wybór opracowań najciekawszych pod względem wizualnym ale i merytorycznym dla komisji konkursowej, reprezentującej 10 podmiotów zaangażowanych w ocenę był nie lada wyzwaniem. Po wielu godzinach oglądania super zdjęć i czytania ciekawych opisów, komisja konkursowa, do kolejnego etapu wskazała 90 najciekawszych prac.
Ostatecznie do finału i walkę o nagrody rzeczowe w łącznej wysokości 4500 złotych wybrano 21 prac w 3 kategoriach wiekowych. Poniżej prezentujemy listę wyłonionych zwycięzców:
W kategorii do lat 13
I miejsce – Alicja Świetlik (Celestynów, pow. otwocki)
II miejsce – Radosław Grabowski (Tłuszcz, pow. wołomiński)
III miejsce – Alicja Sybilska (Kołbiel, pow. otwocki)
W kategorii do lat 18
I miejsce – Roch Żurawski (Dębe Wielkie, pow. miński)
II miejsce – Kamila Jednorowska (Tłuszcz, pow. wołomiński)
III miejsce – Alicja Tarach (Wołomin, pow. wołomiński)
III miejsce – Jakub Polkowski (Wołomin, pow. wołomiński)
W kategorii osoby dorosłe
I miejsce – Monika Dubow (Wołomin, pow. wołomiński)
II miejsce – Emilia Grabowska ( Tłuszcz, pow. wołomiński)
III miejsce – Joanna Borzymek (Olszanka, pow. wyszkowski)
Laureatom serdecznie gratulujemy.
Prace uczestników konkursu będą prezentowane na specjalnie dedykowanej stronie internetowej poświęconej obiektom małej architektury ludowej na Mazowszu, o której już wkrótce dowiecie się Państwo więcej na łamach gazety.
Wszystkim uczestnikom konkursu, czytelnikom dziękujemy za wspólne „Święte wędrowanie 2021”.
/Info/