ggg ggg ggg

Koncert pamięci Wacława Główczyka (12.03.2013)

Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” tańcem i przyśpiewką ludową uczciła 10 rocznicę odejścia twórcy i założyciela – Wacława Główczyka.

10 marca 2013 r. sala widowiskowa Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” zapełniła się mieszkańcami Wyszkowa, aby uczestniczyć w koncercie poświęconym pamięci tragicznie zmarłego w dniu 10 stycznia 2003 r. wyjątkowego człowieka – Wacław Główczyka. Wśród obecnych znaleźli się jego uczniowie, współpracownicy, podopieczni i wychowankowie licznych zespołów i sekcji, które prowadził. Mieli możliwość znać i pracować wraz z wybitnym twórcą, animatorem kultury, wieloletnim kierownikiem grup artystycznych, sekcji teatralnych, a przede wszystkim wielkiego pasjonata muzyki ludowej. Urodził się 9 listopada 1944 r. w Somiance. Tam mieszkał i przez wiele lat swojego życia pracował. Był instruktorem choreografii I stopnia i magistrem pedagogiki. Pracował w szkole w Leszczydole Starym, Szkole Podstawowej Nr 5,  a także w szkole w Somiance. Prowadzony przez niego i założony w 1965 r. ludowy zespół pieśni i tańca przy Technikum Drzewnym i Zespole Szkół Zawodowych w Wyszkowie przez wiele lat święcił triumfy.

 

Za czasów jego dyrektorowania w Domu Kultury „Hutnik” istniało kilkadziesiąt sekcji, zespołów tańca, w tym oczywiście tańca ludowego, grup teatralnych, muzycznych. Kierował również Domem Kultury w Ostrołęce, a później w Somiance. Zainicjował powstanie w Jackowie Górnym zespołu ludowego „Przepióreczka”, a w Zabrodziu zespołu „Promyk”. Wacław Główczyk był twórcą i założycielem dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków” przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Leszczydole Nowinach. Grupa powstała w 2001 r., jako kontynuacją wcześniejszego zespołu. Obecnie Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” współfinansowany jest z budżetu Gminy Wyszków. 


Pamięć o Wacławie Główczyku za sprawą młodzieży z zespołu oraz burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego i Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” jest corocznie kultywowana poprzez wspaniałe roztańczone, barwne widowisko. I tym razem mogliśmy podziwiać utalentowaną młodzieży z Leszczydołu Nowiny. Na widowisko złożyły się pieśni, piosenki, tańce i zabawy z rodzimego regionu – Kurpi Białych. Nie zabrakło również tańców Kurpi Zielonych, Łowicza, Opoczna, a nawet Śląska, Kaszub, Lubelszczyzny i Krakowa. Swój występ Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” rozpoczął od poloneza. Następnie zaprezentował obrazek muzyczny „Ławeczka”, a w dalszej kolejności pieśni i tańce Kurpi Białych i zabaw łowickich w wykonaniu najmłodszych debiutantów. „I pamiętaj życie całe, co to znaczy mieć korzenie” – śpiewali młodzi wykonawcy. Fantastycznie wyszła wykonawcom zabawna scena o wyrywaniu rzepki, niezwykle pięknie skomplikowana piosenka o kaszubskich znakach i słowach, ale furorę i gorące oklaski otrzymała żartobliwa historyjka „Dwa Michały”. Duży krakowiak Michał i malutki krakowiaczek Michał żwawo i z figurami wywijali po wyszkowskiej scenie. Koncert zakończył finałowy krakowiak w wykonaniu wszystkich grup zespołu. 


Należy podkreśli udział znakomitej kapeli, w skład, której weszli:                                                                                         
– Stanisław Kadłubowski – skrzypce
– Bartosz Ćwik – kontrabas
– Anita Jędrzejczak – klarnet
– Czesław Kwiatkowski – akordeon.
Od 2003 roku z zespołem na co dzień pracują:
– Krzysztof Ochmański – kierownictwo
– Czesław Kwiatkowski – przygotowanie muzyczne i wokalne
– Piotr Skawski – choreografia i kierownictwo artystyczne.
Niedzielny koncert prowadziła Andżelika Sarnacka.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 078 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wołomińska Karta Rodziny wsparciem dla rodzin wielodzietnych (12.03.2013)

7 marca 2013 r. podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej 10 rodzin z terenu gminy Wołomin uroczyście odebrało Wołomińską Kartę...

Zamknij