ggg ggg ggg

Kolędowanie wspólnot – wielkim skarbem polskiej tradycji

3 stycznia b.r. Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki, lokalna organizacja działająca z powodzeniem w tamtejszym środowisku, zorganizowało po raz czwarty Mazowiecki Przegląd Kolęd i Pastorałek.

DSCF5212

Współorganizatorem była Parafia pw. WNMP w Strachówce, Starostwo Wołomińskie i Gmina Strachówka. Patronat honorowy nad Przeglądem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny objęło Radio Fama, Radio Warszawa, Moja Gazeta Regionalna oraz Redakcja – „KURIER W… – Tygodnik regionalny”.
Przegląd Kolęd i Pastorałek rozpoczął się Mszą Św. w kościele pw. WNMP w Strachówce. Ksiądz proboszcz Mieczysław Jerzak w homilii o Bożym Miłosierdziu zwrócił się do uczestników tymi słowami: (…) Kiedy będziecie wykonywali kolędy, kiedy będziemy słuchali tych kolęd, spróbujmy usłyszeć słowo pociechy, które w kolędach rozbrzmiewa i podnosi nas na duchu. Z tym słowem wróćmy jutro, dzieci do szkoły, a my do pracy i do swoich codziennych zajęć. Niech to słowo wypowiedziane w kolędzie podnosi nas i prowadzi, i doprowadzi do Jezusa. Tak, jak Gwiazda Betlejemska doprowadziła pasterzy i Mędrców do Niego”.
Otwarcia IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek dokonała Krystyna Ołdak – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, a poprowadziła w ciepły i profesjonalny sposób, Wanda Suchenek. Przegląd zgromadził 15 zespołów z trzech powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego i po raz pierwszy z powiatu ostrowskiego.
Do wysłuchania kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów KGW i Klubów Seniora, oddając im tym samym szacunek za trud przygotowania, przybyli przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli oraz goście związani z kulturą regionu: minister Bożena Żelazowska – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Kazimierz Rakowski -starosta Powiatu Wołomińskiego, Dariusz Kokoszka – wójt Gminy Jadów, Małgorzata Włoczkowska – kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego Zespołu AWF „Warszawa”, Magdalena Suchenek – radna Rady Powiatu Wołomińskiego, Janusz Tomasz Czarnogórski – radny Rady Powiatu Wołomińskiego, radni Gminy Strachówka, Krzysztof Jezierski – sekretarz Gminy Strachówka, Barbara Gałązka – prezes Zarządu Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oddział w Ostrołęce, Małgorzata Wiśniewska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zabrodziu, Marianna Ołdak – członek GKRPA w Strachówce. W części programu artystycznego uczestniczył również Rafał Mathiak – wójt Gminy Klembów oraz Piotr Orzechowski – wójt Gminy Strachówka. Kolędom i pastorałkom przysłuchiwali się przedstawiciele prasy: Janina Czerwińska – redaktor naczelny Kuriera W, Małgorzata Janus- dziennikarka Tygodnika Poradnik Rolniczy, Jadwiga Powała – dziennikarka Mojej Gazety Regionalnej. To jedyne tego typu kolędowanie w powiecie i na północnym Mazowszu i przyciąga powoli mieszkańców gminy, powiatu, województwa. Przybyli z bliska, ale i jechali z odległych miejsc dziwiąc się, że taka piękna uroczystość dzieje się w małej społeczności.
Zespoły wykonały ponad trzydzieści polskich kolęd i pastorałek, i choć na dworze panował mróz, to ich brzmienie rozgrzało niejedno serce. Po koncercie kolęd do uczestników IV Mazowieckiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek zwrócił się starosta wołomiński Kazimierz Rakowski. W swoich słowach podkreślił rolę tradycji dla Narodu Polskiego i przypomniał, że w trwającym Roku Miłosierdzia Polska obchodzi 1050 rocznicę Chrztu oraz zbliża się Święto Młodych – Światowe Dni Młodzieży.
Na zakończenie koncertu kolęd organizatorzy podziękowali Księdzu proboszczowi za zaproszenie na koncertowanie do świątyni i złożyli Mu imieninowe życzenia.
Druga część programu IV Mazowieckiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek to: pamiątkowe zdjęcie przed kościołem, Orszak Trzech Króli do świetlicy wiejskiej, podziękowania i wspólnotowe kolędowanie. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki i starosta podziękowali zespołom za podtrzymywanie polskiej tradycji śpiewania kolęd. Były też podziękowania za współpracę, patronat honorowy i patronat medialny. O pięknie i bogactwie tradycji oraz ponadczasowych wartościach śpiewania kolęd mówiła również minister Bożena Żelazowska w podziękowaniach składanych prezes Stowarzyszenia Krystynie Ołdak.

Opinię o występach wydała Kapituła w składzie: Barbara Gałązka, Małgorzata Janus, Małgorzata Włoczkowska. Zostały docenione wszystkie kolędujące zespoły, a szczególnie uwagę zwróciły zespoły: Sława z Zabrodzia, Kalinki z Miąsego i występ Karoliny z zespołu Równianki. Na słowa uznania zasłużył również zespół Sulejowianki z Sulejowa. Każde wykonanie ma swoją wartość i każdy zespół w pełni zasłużył na podziękowania: za odwagę w wykonywaniu kolęd przez zespoły dwu-, trzyosobowe, za wykonanie wszystkich zwrotek (!) kolędy „Lulajże Jezuniu”, za odkrywanie nowych kolęd, za pracę nad przygotowaniem do koncertu. Wszystkie zespoły pięknie prezentowały się w czasie występów w świątyni, rozświetliły nawę kościoła, ubogaciły kolorami. Kościół jest naturalnym miejscem chwalenia Boga, a nie każdy kościół może stać się miejscem tak wzruszającego koncertu.
Kolejnym ważnym momentem w czasie Przeglądu jest od lat chwila łamania się opłatkiem. W tym roku członkowie Stowarzyszenia wykonali piosenkę „Przekażmy sobie znak pokoju”, życząc wszystkim dobrego Nowego 2016 Roku i braku powodu do wybaczeń. Dzień został zwieńczony wspólnym kolędowaniem po świątecznej kolacji, przy dźwiękach akordeonu Jerzego Griegera i muzyków towarzyszących zespołowi Kalinki.

W tegorocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek udział wzięły następujące zespoły:
„Chajęcianki” KGW Chajęty, gmina Dąbrówka, powiat wołomiński,
„Chruścielanki” KGW Chruściele, gmina Dąbrówka, powiat wołomiński,
„Dąbrowianki” KGW Dąbrówka, gmina Dąbrówka, powiat wołomiński,
„Sulejowianki”, Stowarzyszenie Miłośników Sulejowa, Sulejów, gmina Jadów, powiat wołomiński,
„Roszczepianki” KGW Roszczep, gmina Klembów, powiat wołomiński,
„Laskowianki”, KGW Laskowizna, gmina Poświętne, powiat wołomiński,
„Wolanki” KGW Wola Ręczajska, gmina Poświętne, powiat wołomiński,
KGW Jadwisin, gmina Strachówka, powiat wołomiński,
„Równianki” KGW Równe, gmina Strachówka, powiat wołomiński,
KGW Strachówka, gmina Strachówka, powiat wołomiński,
„Kalinki” KGW Miąse, gmina Tłuszcz, powiat wołomiński,
„Uśmiech Jesieni” Klub Seniora Tłuszcz, powiat wołomiński;
„Sława” KGW Zabrodzie, gmina Zabrodzie powiat wyszkowski,
„Norwidzianki”, KGW Głuchy, gmina Zabrodzie powiat wyszkowski,
„Świtanki”, KGW Przedświt, gmina Wąsewo, powiat ostrowski.
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki podkreśla, że tak ważne wydarzenie kulturalne może się odbywać dzięki zaangażowaniu wielu osób: instytucji, mediów stowarzyszeń, ale i po prostu mieszkańców Strachówki: dorosłych, młodzieży, dzieci. Choć w tym roku organizacja, ze względów osobistych prezes Stowarzyszenia, nie mogła liczyć na jej pomoc w takim stopniu, jak dotychczas, to zespół stowarzyszenia sprawdził się w działaniu. Kolędy zbliżają ludzi, zbliżają pokolenia i stowarzyszenie widząc o tym, podejmuje trud kontynuowania wydarzenia. Z roku na rok widać, że rękami małej grupy ludzi dzieje się dobro w ich małej społeczności. Ta mała, lokalna organizacja, bez wielkiego zaplecza technicznego, kadrowego czyni małe cuda w środowisku Strachówki, „zgromadza” wielu wokół śpiewu. I aż szkoda, że rzucane są jej „kłody pod nogi”. Ale ich siła, jak zaobserwowaliśmy, tkwi w uczestnikach przeglądu i słowach: „Za rok też do Was przyjdziemy”- nie pytając, czy planują kolejną edycję Przeglądu. Ale jak zwykle w takich wypadkach, każdy wierzy, że prawdziwe dobro jest „zakryte przed oczami”, i silniejsze niż zło.
/Prezes Stowarzyszenia, oprac. J.Cz./

 

DSCF0289 DSCF0295 DSCF0299 DSCF0311 DSCF0317

3 272 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ruszyła nocna linia N na trasie Radzymin – Marki Struga…

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński spełnił kolejną obietnicę złożoną mieszkańcom. Wraz z początkiem stycznia uruchomione zostało nocne połączenie ułatwiające komunikację ze...

Zamknij