I przyszła kolej na prezentację pozostałych, funkcjonujących na terenie gminy Brańszczyk kół gospodyń wiejskich: Koła Gospodyń Wiejskich Nadbużanki, Koła Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Klub Seniora” także w Brańszczyku.
Koło Gospodyń Wiejskich Nadbużanki powstało w 2019 roku. Organizacja liczy 27 członków: 22 kobiety i 5 mężczyzn. Głównym celem organizacji jest aktywizacja społeczności wiejskiej i kultywowanie tradycji kulinarnych oraz szeroko pojętych tradycji folklorystycznych, a także współorganizowanie imprez o charakterze historycznym. Ponadto ambicją organizacji jest rozwój i promowanie miejscowości Nowe Budy. Spotkania Koła Nadbużanki są także doskonałą okazją do integracji i wymiany doświadczeń. Przekrój wiekowy członków od 25 do 70 lat nie tylko stanowi o różnorodności, ale także o atrakcyjności organizacji. „Nadbużanki” bardzo chętnie uczestniczą w różnych imprezach gminnych przygotowując na nie poczęstunki. W ten sposób „Nadbużanki” współorganizowały akcję charytatywną „Pomagam z radością” organizowaną przez Księży Orionistów , dożynki powiatowe czy uroczystość z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkania organizacji odbywają się w świetlicy w Nowych Budach. Palącym celem organizacji jest doposażenie świetlicy, by móc jeszcze lepiej uczestniczyć i wspierać lokalne uroczystości i imprezy.
Warto dodać, że Organizacja zdobyła I miejsce w powiecie wyszkowskim w plebiscycie Agro.
Siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich „Nadbużanki” są Nowe Budy a prezesem jest Bożena Wiśniewska.
Koło Gospodyń Wiejskich, działające pod nazwą „Klub Seniora” powstało przy współpracy z Gminnym Domem Kultury w Brańszczyku w 2017 roku . Głównym celem i ideą jaka przyświecała założycielom koła było kultywowanie i ocalenie od zapomnienia kultury kurpiowskiej. Koło postawiło sobie za cel ochronę przed zapomnieniem dawnych obyczajów, obrzędów, pieśni i rękodzieła artystycznego. Dlatego jedną z głównych aktywności „ Klubu Seniora” jest współpraca ze Skansenem im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku. Członkowie „Klubu Seniora” zajmują się ogródkami znajdującymi się na terenie skansenu, sadzeniem i pielęgnacją roślin, w tym ogródka warzywnego, a także zbierają plony swojej pracy. Ponadto „Klub Seniora” prowadzi współpracę z zespołem Darmanista. Współpraca ta przybrała nazwę „Muzyka łączy pokolenia”. Dostrzegając problemy różnych grup społecznych, ,,Klub Seniora” stara się wspierać Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku oraz Dom Emeryta „Orione” w Brańszczyku. Na podkreślenie zasługuje fakt, że członkowie ,,Klubu Seniora” bardzo aktywnie współpracują przy tworzeniu i organizowaniu różnych imprez, na których prezentują kulturę ludową oraz uczestniczą w przeglądach pieśni patriotycznych, a także w różnych imprezach charytatywnych.
Siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich „Klub Seniora” jest Brańszczyk, a prezesem klubu jest Elżbieta Mikołajewska.
Koło Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku jest pierwszym kołem gospodyń wiejskich działającym na terenie gminy Brańszczyk. Powstało w 2008 roku z inicjatywy Joanny Szydlik, będącej przewodniczącą Koła. Głównym celem działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku jest aktywizacja społeczności brańszczykowskiej, dlatego pierwsze aktywności związane były z organizacją pikników dla ludności Brańszczyka, a także różnego rodzaju kursów jak np. kursy gotowania, kursy haftu czy szydełkowania. W późniejszym okresie swojej działalności członkowie Koła Gospodyń zajęli się także organizacją różnych balów, w tym balów sylwestrowych czy walentynkowych. Zajęcia organizowane przez Koło Gospodyń zaktywizowały wielu mieszkańców Brańszczyka, zwłaszcza różne pokolenia kobiet. Panie z Koła Gospodyń wiejskich reprezentowały Brańszczyk w różnych konkursach kulinarnych na szczeblu powiatowym czy wojewódzkim. Brańszczykowskie kluchy czy grillowana kieszeń ze schabu z boczniakami to autorskie potrawy pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku. Od wielu Koło Gospodyń Wiejskich współpracuje z Zespołem Szkół Specjalnych w Brańszczyku – raz w roku przygotowuje poczęstunek dla lokalnej społeczności uczestniczącej w plenerowych jasełkach. Natomiast prace rękodzielnicze wykonane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich można podziwiać w jednej z chat w skansenie w Brańszczyku. Ponadto członkowie Koła lubią organizować wspólne wyjazdy do teatru, na koncerty czy też krótkie, parodniowe wycieczki krajoznawcze.
Siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku jest Brańszczyk, a prezesem jest Joanna Szydlik.
Obostrzenia związane z pandemią w znacznym stopniu ograniczyły aktywność różnych organizacji, w tym także wszelkich organizacji działających na terenie gminy Brańszczyk. Mamy nadzieję, że niedługo Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły wrócić do swoich aktywności, czego życzymy im i sobie też.
/Info Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku/