ggg ggg ggg

Kobyłka uczciła 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W Kobyłce, w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odczytany został Apel Poległych, stworzony specjalnie dla uczczenia uczestników zrywu, spoczywających na kobyłkowskim Starym Cmentarzu. Wolontariusze, samorządowcy i mieszkańcy wzięli również udział w publicznym czytaniu fragmentów „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego.

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego społeczność Kobyłki oddała hołd Bohaterom, którzy polegli w walce o wolną, niepodległą Polskę.
O godzinie 17.00 odbyła się uroczystość na Cmentarzu Parafialnym w Kobyłce, podczas której odczytano Apel Poległych, następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach osób pochowanych na tej nekropolii, a poległych w Powstaniu.
W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Miasta Kobyłka Konrad Kostrzewa wraz z Radnymi, Honorowymi Obywatelami, przedstawicielami jednostek podległych, organizacji i stowarzyszeń, Harcerze i Mieszkańcy Kobyłki.
„1 sierpnia 2024 r. w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, stojąc na uświęconej ziemi zroszonej krwią Powstańców Kościuszkowskich, Obrońców Ojczyzny 1920 r., Żołnierzy Wojny Obronnej 1939 r. My mieszkańcy Kobyłki wzywamy Was, Kontynuatorów walk o wolną Polskę, którzy przez 63 dni w nierównej walce toczyliście bój z niemieckim okupantem, przelewając krew, kładąc Swoje młode życie na „ołtarzu” Ojczyzny.
Wzywamy Was: Powstańców Warszawskich, Żołnierzy A.K. i N.S.Z. – uczestników Akcji „BURZA”, Ofiary niemieckich akcji na ludności cywilnej. Wszystkich tych nieznanych z nazwiska bohaterów, którzy oddali swe życie, a których ciała i symboliczne mogiły znajdują się na tym Cmentarzu.
Pochowani na Cmentarzu w Kobyłce lub upamiętnieni w mogiłach symbolicznych: plutonowy Jan KACPRZAK, Eugeniusz RATAJCZYK, porucznik Bogdan ZARUCKI, strzelec Ryszard SAŁASIŃSKI, kleryk Telesfor Józef OLSZEWSKI, plutonowy podchorąży Eugeniusz MILCZEWSKI, sierżant Lucjusz DZIĘGIELEWSKI, kapral podchorąży Anna SZYMCZAK,
Leszek Leon KOWALSKI, Józef STRZAŁKOWSKI, Irena LAMPRYCHT – BRUSZEWSKA, Henryk JAGIEŁA, siostra Teresa WOJTAN, łączniczka Eugenia ROMAŃCZYK, Franciszek GARDENER, Zofia GUMIENNA, Zofia ŻUŁAWNIK, Zofia WALTERÓWNA, Zosia WALTERÓWNA, Witold STEPHANI, Tadeusz OLSZEWSKI, Hania GUT, Bronisław GUT. CHWAŁA BOHATEROM!
– Tegoroczne obchody – 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego łączą tradycję z nowymi metodami jej upamiętniania. Rozpoczęliśmy je tradycyjnie dla Kobyłki, zapaleniem zniczy na grobach powstańców. W czasie krótkiej uroczystości w godzinie „W” odczytaliśmy Apel Poległych, stworzony w tym roku dla uczczenia osób pochowanych na Starym Cmentarzu, a poległych w Powstaniu.
Symbolicznie zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty na kilku grobach powstańców. Dziękujemy Ks. Rusinowskiemu za odprawienie modlitwy w intencji poległych – podkreślił Burmistrz Konrad Kostrzewa dziękując mieszkańcom za obecność podczas uroczystości.
Po zakończeniu obchodów na cmentarzu, o godz. 18.00 pod budynkiem Urzędu Miasta Kobyłka można było wysłuchać fragmentów „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Fragmenty odczytali samorządowcy wspólnie z czytelnikami, wolontariuszami oraz pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. SR Szpotańskiego w Kobyłce, a także pracownikami Urzędu.
W niedzielę, 4 sierpnia na nieogrodzonym jeszcze fragmencie Placu 15 Sierpnia odbył się koncert piosenek warszawskich z Kapelą Sztajer. Wydarzenie, na które zaprosił Burmistrz Kobyłki zorganizowano w ramach kobyłkowskiego cyklu „Ruszamy w miasto”. Tym razem nieprzypadkowo spotkanie poświęcone było kulturze Warszawy – miasta bohatera, które podniosło się z gruzów, aby żyć!

/opr. KW; źródło: UM Kobyłka/

229 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Już jest! Pierwszy
w Radzyminie zegar słoneczny!

Pierwszy zegar, który odmierza same słoneczne godziny wg czasu radzymińskiego, właśnie został zainstalowany na wewnętrznym dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 1...

Zamknij