ggg ggg ggg

Kamienne Sympozjum

W dniach 16 – 29 lipca 2018 r. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się Kamienne Sympozjum, na którym artyści wykonali wspaniałe rzeźby z ogromnych głazów granitowych. Praca była bardzo ciężka i nawet fachowcom takim jak oni nie było łatwo. Upały, doskwierały, ale ambicje młodych artystów nie pozwalały na poddawanie się. Tematem przewodnim była „Woda”.

Kamienne Sympozjum realizowane było dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie
W przedsięwzięciu wzięło udział siedmiu rzeźbiarzy: Czesław Fankidejski ze Skórcza – Kurator Kamiennego Sympozjum, który wykonał rzeźbę, pt: „System”, Katarzyna Grządziela z Gdańska – z jej dłuta powstała rzeźba „Wyłupiastość”, Iwona Jurkiewicz z Gdańska pracowała nad rzeźbą pt: „Lisek Księżycowy nad wodą”, Mariusz Otta z Sopotu zmierzył się z figurą, pt: „Dźwięk”, Paweł Otwinowski z Torunia wykonał „Lewiatana Domowego”, Joel Młynarski z Gdańska „Dźwięk i ruch –aspekt wody” natomiast Aleksandra Kus z Łosiewic wraz ze swoim asystentem Zygmuntem Tońskim z Budzisk zmierzyła się z drzewem dębowym, który został powalony podczas burzy. Rzeźbę nazwano „Strażnikiem Dębów – wspomnienie po burzy”. Artystka połączyła drewno z kamiennymi detalami.
Prace rzeźbiarskie wzbudzały zachwyt wśród przechodniów. Mieszkańcy mogli zobaczyć ile pracy trzeba włożyć, aby wykonać rzeźbę.
W tym samym czasie 24 i 25 lipca o godz. 12 MiGOK Łochów zorganizował warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkania te poprowadził artysta – ceramik Roman Kuzelayk.
Aby uczcić pracę rzeźbiarzy 27 lipca 2018 r. o godz. 19.30 odbył się wernisaż roboczy prawie ukończonych już prac. Na wstępie Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury Artur Lis oraz koordynator pleneru Aneta Kowalczyk przywitali wszystkich serdecznie przedstawiając zgromadzonym gościom artystów i ich prace. Także kurator Czesław Fankidejski w imieniu wszystkich rzeźbiarzy podziękował za możliwość uczestniczenia w tym przedsięwzięciu oraz dobrą organizację. Tego wieczoru pokazano również figurki powstałe podczas warsztatów dla mieszkańców miasta
Kolejną atrakcją był „Puls Kamienia” w wykonaniu Tomira Sówki, który zagrał na wielkim bębnie łącząc się z naturą poprzez rytm. Później swoich sił mogli spróbować wszyscy chętni.
Wisienką na torcie tego wieczoru był koncert Marka Piekarczyka Akustycznie. Artysta (znany m.in. z zespołu TSA, czy jako juror programu The Voice of Poland). Przepiękne melodie w wykonaniu artysty przypadły wszystkim do gustu. Muzyk pokazał, że prawdziwy wokalista powinien śpiewać na żywo, a nie z playbacku, co potwierdzą chyba wszyscy, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Artysta pokazał, że jest w bardzo dobrej formie wokalnej.
Podczas koncertu rzeźby wspaniale się prezentowały, gdyż były pięknie oświetlone. Połączenie światła, dźwięku i rzeźby wytworzyło specjalny klimat. Było naprawdę magicznie.
Następnego ranka rzeźbiarze ponownie zabrali się do pracy, aby ukończyć swoje dzieła. Po minionym dniu powstały tylko miłe wspomnienia. Rzeźby, które powstały będą w przyszłości prezentować się w Parku Dębinka w Łochowie. Obecnie można je obejrzeć na placu przy MiGOK.
/Aneta Kowalczyk/

4 776 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gmina Małkinia Górna otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 49 900 złotych na otwartą strefę aktywności w Kańkowie

Prawie 100 000 złotych dla Kańkowa na otwartą strefę aktywności. Dnia 15 lutego 2018 roku został złożony wniosek do Ministra...

Zamknij