ggg ggg ggg

Jubileuszowy 35. Wieczór Patriotyczny Towarzystwa Przyjaciół Radzymina

W wigilię Narodowego Święta Niepodległości, w piątkowy wieczór 10 listopada, w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie odbył się jubileuszowy, 35. Wieczór Patriotyczny zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina.

Jak co roku, już od 35 lat, Towarzystwo Przyjaciół Radzymina organizuje Wieczornicę Patriotyczną w wigilię Narodowego Święta Niepodległości.
I niby wszystko odbywa się według tego samego od lat porządku, a jednak mamy wrażenie, że zawsze jest nieco inaczej.
Za każdym razem przeżywamy niczym nieskrywane wzruszenie, bo oto sala jest wypełniona po brzegi, scena pięknie udekorowana, , a na nią dumnie wkracza Poczet Sztandarowy ze sztandarem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
Z głębi naszych serc płyną słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, które razem z melodią zdają się mówić nam, że oto właśnie nastał Dzień Chwały, Dzień Radości, Dzień Dumy.
Dzisiaj dla nas tak…, ale i dla tych, którzy nam tę Wolność dali. My ją mamy, nie musimy o niej marzyć, nie musimy o nią walczyć, dlatego tak bardzo czcimy tych, którzy „nie za dwa grosze i nie za dwie krople krwi” tę upragnioną niepodległość odzyskali.
Film „Drogi do Niepodległości”, który co roku oglądamy, jest jedynie namiastką tego, co przeżywały pokolenia przed nami. Morze krwi, morze łez, ogrom cierpienia, a jednak nie ulękli się i poświęcili wszystko.
To dla nich Prezes Jan Wnuk wygłasza „Słowa o Ojczyźnie” i składa Jej życzenia. To za nich, w tym roku razem z księdzem Łukaszem Sikorskim, modlimy się. To o nich jest Litania, którą czyta Pani Hanna Grzegorek. To im swoją wdzięczność wyrazili uczniowie i nauczyciele (za co bardzo dziękujemy) z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem, przedstawiając program artystyczny pt. „Dziękuję Ci, Polsko”. Ileż w nim było barwnych, ale i wstrząsających obrazów. Jak przemyślane były układy choreograficzne, jaką siłę miały w sobie śpiewane pieśni, jaka energia wyzwalała się z dumnych dziewcząt, które w swoich dłoniach dzierżyły flagi narodowe. W tańcu powiewały tak, jak gdyby były na wietrze.
A myśmy wodzili za nimi oczami, doznając czegoś na kształt „patriotycznej febry”, jak wyraziła się Pani Hanna, ale ten dreszcz nie był przejawem choroby, to dreszcz wzruszenia i emocji, takich bardzo pozytywnych. Brawo Dzieci, Nauczyciele, Rodzice! (Gratulacje dla uczniów klas 0,4,5,6 oraz p. Moniki Kowalik, p. Ani Regulskiej i p. Dominiki Klimek. Za piękną dekorację dziękujemy p. Jadwidze Zalewskiej, p. Annie Chojnackiej, p. Michalinie Olszewskiej- Remboch, p. Natalii Murawskiej oraz Pracowni Florystycznej Agnieszki Żebrowskiej). Dziękujemy Pani Dyrektor Marcie Komście.
W tym miejscu dziękujemy też uczniom i oczywiście Pani Dyrektor Małgorzacie Sieroszewskiej z Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w Radzyminie za piękną oprawę Toastu, o którym za chwilę.
(Kwiaty i dyplomy niech będą maleńkim wyrazem wielkiej wdzięczności).
Druga część naszego spotkania to mikrofon dla Pani Hanny Grzegorek, towarzyszących jej młodych artystów i Pana Marka Stachewicza, rzeklibyśmy – naszego Maestro.
Tegoroczne patriotyczne śpiewanie śmiało możemy nazwać „Biesiadą Polską”. Wiązanki legionowych melodii, przeplatane barwnymi opowieściami, które dla nas wyszukuje autorka, czyli Pani Hania, z takim wdziękiem i swadą zaprezentowane…
A wszystko jeszcze okraszone pięknymi obrazami. Nic dziwnego, że często rozlegały się gromkie brawa. Było za co dziękować. Publiczność nie musi się martwić, że nie zna niektórych zwrotek. Z pomocą idą multimedia świetnie przygotowane przez współorganizatora uroczystości, czyli Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin Pana Artura Laskowskiego i współpracowników.
Dziękujemy.
A na finał Toast za pomyślność Ojczyzny, wzniesiony przez Prezesa Jana Wnuka i jak zawsze przy wtórze pieśni „Więc pijmy zdrowie Szwoleżerowie”, no i okolicznościowy tort.
(I jeszcze jedna bardzo ważna informacja na zakończenie – i tym razem naszym niezawodnym konferansjerem był Pan Jerzy Berta). Dziękujemy
naszym Gościom za tak liczne uczestnictwo!

/Elżbieta Bielec, rl/

454 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Adam Mickiewicz Wieszcz narodowy, wizjoner naukowy

Zamknij