ggg ggg ggg

„Jesteśmy tu, gdzie nasze serca i nasze dziedzictwo”

Towarzystwo Przyjaciół Radzymina obchodzi w tym roku 35-lecie służby swojemu miastu. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę, 18 listopada, a zainaugurowała je okolicznościowa Msza Święta w Kolegiacie Radzymińskiej.

SONY DSC

Główne uroczystości z okazji 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Radzymina odbyły się w sobotę, 18 listopada, (chociaż za oficjalną datę powstania TPR uznaje się 28 marca 1988 r., kiedy to w kawiarence „Kieracik” działającej przy ówczesnym radzymińskim ośrodku kultury, odbyło się zebranie założycielskie).
Obchody rozpoczęła okolicznościowa Msza Święta pod przewodnictwem dziekana radzymińskiego ks. prał. Stanisława Popisa, którą odprawiono o godz. 15.00 w Kolegiacie Radzymińskiej. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się do Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina na dalszy ciąg uroczystości, na którą przybyło, oprócz naszych członków, wielu zacnych gości.
Na czas jubileuszowej celebry odświętne barwy przybrało całe miasto, okrywając się grubą, malowniczą, aczkolwiek dość rzadko widywaną o tej porze roku pierzynką białego puchu.
Gala Jubileuszową zainaugurowano odśpiewaniem Hymnu Państwowego i Pieśni Towarzystwa Przyjaciół Radzymina. W trakcie uroczystości, którą poprowadzili: Pani Hanna Grzegorek i Pan Jerzy Berta oddano cześć Członkom TPR, którzy odeszli z tego świata w ciągu ostatnich pięciu lat.
Pierwszym i najważniejszym w tym dniu mówcą był Prezes Jan Wnuk, który opowiedział o tym, jak Towarzystwo od 35 lat służy swojemu miastu, wpisując się w jego obraz, przywracając w różnych formach działalności jego chlubną historię oraz popularyzując w kraju, a także za granicą bogatą przeszłość i teraźniejszość Radzymina.
Nadmienił, że członkowie Towarzystwa swoją pracę ofiarowują miastu całkowicie bezinteresownie, popularyzując wiedzę o nim, budując inicjatywy społeczne na rzecz Radzymina i kształtując obywatelskie postawy jego mieszkańców. Swoją działalność kierują do wszystkich, dla których nasze miasto jest najdroższe i najważniejsze.
Prezes Jan Wnuk z satysfakcją podkreślił fakt, iż TPR ma w swoim dorobku około 60 publikacji, służących popularyzowaniu dziejów Radzymina i ziemi radzymińskiej.
Przy okazji zaprezentował również naszą ostatnią publikację, przygotowaną z okazji Jubileuszu, czyli książkę pt. „TO NASZ RADZYMIN… Monografia Towarzystwa Przyjaciół Radzymina z nutką patriotyzmu spisana. 1988 – 2023”, podkreślając przy tym, że nie jest to typowa monografia, bo czytelnika nie zanudzą statystyki, a zachwycą opisy naszej pięknej i bogatej działalności, potwierdzone ogromną ilością fotografii. (Naszą publikację otrzymali w prezencie, pod koniec uroczystości, wszyscy obecni goście i członkowie TPR).
Kulminacyjnym momentem podczas Gali była ceremonia wręczenia odznaczeń. Aktu tego dokonała, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Prof. Piotra Glińskiego, Dyrektor Generalna w Ministerstwie Aktywów Państwowych Pani Marzena Małek, w asyście Wiceprezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK Pana Prof. Wiesława Jana Wysockiego oraz Prezesa ŚZŻAK Okręgu Warszawa – Wschód Pana Mirosława Widlickiego.
Sztandar Towarzystwa Przyjaciół Radzymina został udekorowany medalem „Opiekun miejsc pamięci narodowej”, zaś Prezesowi Janowi Wnukowi został nadany Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zaangażowanie w upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa narodowego.
I jeszcze jedno wielkie wyróżnienie – Pan Witold Knecht (nieoceniony organizator naszych wycieczek) został Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina. Jakże podniosłe, a jednocześnie piękne i wzruszające to były chwile!
Jubileuszu 35-lecia gratulowali nam nasi zacni Goście na czele z Burmistrzem Radzymina Krzysztofem Chacińskim i Wiceburmistrzem Krzysztofem Dobrzynieckim. Okolicznościowy prezent od Rady Miejskiej w Radzyminie przekazali na ręce Prezesa Jana Wnuka: Wiceprzewodniczący Wiesław Solarz i Piotr Rembelski wraz z Radnymi: Ewą Wnuk i Agnieszką Oniszk-Stachyrą.
W imieniu Starosty Adama Lubiaka pamiątkowy dyplom wręczył wraz z życzeniami Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, a Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk odczytał również okolicznościowy list od Posła Piotra Uścińskiego:
„Uczestnictwo w Towarzystwie Przyjaciół Radzymina to wyraz patriotyzmu dojrzałego i świadomego. To właśnie praca organiczna w wielkiej mierze przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Mimo zaborów, dziedzictwo narodowe Polaków przetrwało. Dziś, aktywność związana ze wzmacnianiem tożsamości narodowej, tożsamości lokalnej, buduje silną Polskę. Takim przykładem jest niewątpliwie działalność Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
Bardzo doceniam Państwa dorobek wydawniczy. Liczne publikacje to nieoceniona praca na rzecz pamięci o historii Radzymina, która stanowi kompendium wiedzy dla nas i dla przyszłych pokoleń” – podkreślił Wiceminister Piotr Uściński w nadesłanym piśmie.
Szczególnie wzruszająco zabrzmiały słowa podziękowania, ułożone przez Dyrektor Elżbietę Jeleń i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil.
M. Pisarka w Radzyminie, które stały się wyrazem wdzięczności wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Radzymin, za wieloletnią współpracę TPR z placówkami oświatowymi:
„Z okazji Jubileuszu 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Radzymina składamy na ręce Pana Prezesa Jana Wnuka i Szanownego Zarządu najszczersze gratulacje wraz z wyrazami szacunku, a do Wszystkich Członków Towarzystwa Przyjaciół Radzymina kierujemy słowa najwyższego uznania.
Szanowny Panie Prezesie – Honorowy Obywatelu Radzymina, Dostojni Działacze i Członkowie – Przyjaciele naszego miasta!
Od 35 lat Towarzystwo Przyjaciół Radzymina pozostaje niegasnącą chlubą i dumą naszego miasta.
Poprzez swoją wieloaspektową działalność przywróciliście Radzyminowi dawną świetność i szacunek, a radzyminiakom dumę, tożsamość i zbiorową pamięć.
To dzięki Wam „maleńka kropka na mapie” stała się ponownie jednym z najważniejszych miejsc pamięci Narodu Polskiego, a zdegradowany przez komunistów Radzymin, odzyskał należną cześć i miano Miasta Cudu nad Wisłą.
Na przestrzeni prawie czterech dekad wychowaliście już wielu radzyminiaków na prawdziwych patriotów, a także wielu Polaków na prawdziwych radzyminiaków.
Za sprawą nieocenionej działalności wydawniczej staliście się pierwszymi nauczycielami historii Radzymina, a wszystkie publikacje opatrzone godłem TPR wyznaczają obecnie kanon lektur obowiązkowych każdego mieszkańca Radzymina.
Rozświetlając pomrokę dziejów, podarowaliście społeczności naszego miasta najpiękniejsze świadectwo przyjaźni i prawdziwej miłości. Nade wszystko jednak wyposażyliście w bezcenną wiedzę i wartości kolejne roczniki radzymińskiej młodzieży, wkraczającej na ścieżkę przyszłości.
Dziękując Wam za 35 lat chwalebnej pracy na rzecz społeczeństwa tej ziemi oraz chyląc czoła przed Waszymi zasługami dla miasta, regionu i Ojczyzny, składamy również serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę z naszymi szkołami.
Drodzy Przyjaciele Radzymina, niech Wasza niestrudzona działalność trwa, rozwija się i nieustannie umacnia w nas wszystkich dumę z tytułu bycia radzyminiakami. Niechaj kolejne pokolenia mieszkańców kroczą z podniesionym czołem pod sztandarem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina”.
Tego wieczoru Towarzystwo również uhonorowało dyplomami i podziękowaniami współpracujących z nami na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Nasze podziękowania otrzymali: Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa – Wschód, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin Artur Laskowski, Profesor dr hab. Stanisław Oskar Czarnik, Radzymińskie Koło nr 19 Polskiego Związku Wędkarskiego, Władysław Dyniewicz – Właściciel Baru „Varsovia”, Marian Ryszard Sawicki – Członek Stowarzyszenia Marki – Pustelnik – Struga, Dominik Wize – Studio Reklamy, Wydawnictwo „Aleksander”, Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach, Bolesław Matusiak – Kowal Artystyczny oraz Konrad Słoński – Właściciel Firmy Autokarowej.
Wieczór jubileuszowy został okraszony pięknym, nostalgicznym, z entuzjazmem przyjętym, koncertem Zespołu Zuzanny Lenkiewicz pt. „Melodie na dnie serca ukryte”. A zwieńczeniem całości była „Koralowa piosenka”, do której słowa na melodię „Srebrnego wesela”, ułożyła Pani Hanna Grzegorek oraz toast i tort jubileuszowy.
Będzie co wspominać i czym się zachwycać. Nie ustawajmy więc w pracy, aby kolejny jubileusz był równie okazały!

/Elżbieta Bielec;
R.S. Lewandowski/

380 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
VII Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

10 listopada 2023 roku już po raz siódmy Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej w Urlach zorganizowało Konkurs Piosenki Żołnierskiej i...

Zamknij