19 listopada w Wąsewie odbył się IX Festiwal Pieśni Maryjnej,w którym wystąpiło ponad 50 wykonawców: chórów, zespołów i solistów.
Organizatorami festiwalu byli: Urząd Gminy Wąsewo, Stowarzyszenie „Ziemia Wąsewska” oraz Parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie. Roman Malicki – dyrektor szkoły i gospodarz hali sportowej uczestniczył w festiwalu od początku festiwalu jak mówi także ze względu na to, że jest od początku członkiem Stowarzyszenia „Ziemia Wąsewska”. Jak podkreślał sam pomysł zorganizowania takiego przeglądu na jednym z pierwszych spotkań Stowarzyszenia podsunął Stefan Pazik. Prezes Stowarzyszenia Cezary Pałubiński z kolei podzielił się z nami spostrzeżeniami na temat wcześniejszych edycji festiwalu. Jak stwierdził każdy z nich ma swój specyficzny i charakterystyczny klimat, niby takie same, a jednak każdy z nich inny. Wracał też do trudnych sytuacji, kiedy to mając dofinansowanie ze środków unijnych zakwestionowano im rozliczenie za organizację festiwalu. Teraz zaś sobie bardzo chwali, bo chociaż środki są skromniejsze, to wiele osób chętnie pomaga i wpłaca pieniądze na godne zorganizowanie tej dorocznej imprezy. Tegoroczny festiwal uważa za najprzyjemniejszy.
Jurorom przewodniczył ks. Kazimierz Ostrowski – muzykolog, dyrygent, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, wykładowca śpiewu i muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Wykonawcy prezentowali tylko jeden utwór. Zgłoszeń było dużo, więc w przeglądzie wyłoniono pięć grup. W każdej z kategorii wystąpiła rożna liczba wykonawców: chóry – 5, zespoły wokalne do lat 16 – 10, zespoły wokalne powyżej 16 lat (w tym duety) – 12, soliści do lat 16 – 18 i soliści powyżej 16 lat – 6. Wykonawcy prezentowali kilka powiatów m.in. ostrowski, wyszkowski, ostrołęcki., ale również różnili się wiekiem (od lat kilku do kilkunastu) oraz technikami i środkami wyrazu artystycznego. Wyjątkowe wykonanie „Królowo Polski przyrzekamy” a capella Józefa Michalskiego z Jelonek zakończyło prezentacje.
Gwiazdą festiwalu była Elena Egorova – Rosjanka mieszkająca od kilkunastu lat w Polsce, którą publiczność gorąco oklaskiwała. Na jej program złożyły się piosenki z repertuaru Anny German.
Ks. Kazimierz Ostrowski, przewodniczący jury ocenił bardzo wysoko poziom wykonawców, a następnie zostały przedstawione oceny jury w poszczególnych kategoriach.
Wśród chórów jury nie przyznało pierwszego miejsca. II miejsce otrzymał: chór Gloria z Wąsewa i chór z parafii Św. Rodziny w Wyszkowie. III miejsce: chór z parafii w Białymbłocie oraz chór Bel Canto z Nura.
W grupie zespołów wokalnych do lat 16:
I miejsce wspólnie otrzymały: schola parafialnej z Wąsewa oraz zespół z ZS nr 1 w Goworowie, II miejsce – zespół „Przepióreczka”, III miejsce – schola The Voice of God z parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce.
Wyróżnienie otrzymały zespoły: Pauza, Szum i Stokrotki.
W kategorii zespołów wokalnych powyżej 16 lat:
I miejsce zdobył duet Jan Zdziarski i Aleksandra Zdziarska z Ostrowi, II miejsce – duet Marzena Oblińska i Łukasz Koliński z Nura, III miejsce – Kwiaty Polskie z Chmielewa i Senior Band z Ostrowi.
Wyróżnienia otrzymali: Kantylena z Wąsewa, Jesienne Kwiaty z Goworowa i schola Salvator Mundi z parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce.
Wśród solistów do 16 lat:
I miejsce otrzymała Joanna Białkowska z Komorowa, II miejsce – Natalia Tyl oraz Natalia Borowa, III miejsce – Jadwiga Danelczyk i Klaudia Duda.
Wyróżnienia otrzymali: Julia Leszczyńska, Julia Zadroga, Krystian Krasiński, Kinga Białkowska, Patrycja Tułowiecka i Paulina Pieniążek.
Najlepszymi solistami powyżej 16 lat okazali się:
I miejsce – Kamila Rudzka, II miejsce Agata Sylwia Szypulska, III miejsce Julia Sobota.